دیدن این قلعه در استان گیلان را از دست ندهید + آدرس

قلعه رودخان فومن یا قلعه حسامی یکی از جاذبه های تاریخی و گردشگری بکر استان گیلان است که در دوران ساسانیان ساخته شده است.

به گزارش سبک ایده آل به نقل از نمناک، قلعه حسامی یا همان قلعه رودخان جزو بناهای تاریخی شهر فومن در گیلان می باشد که قدمت آن به دوره ساسانیان بر می گردد.

قلعه رودخان فومن

با قلعه رودخان شهر فومن بیشتر آشنا شوید

در۲۰ کیلومتری جنوب غربی شهر فومن در استان گیلان قلعه تاریخی به نام قلعه حسامی یا دژ رودخان واقع است بسیاری از کارشناسان احداث و ایجاد این قلعه باستانی را به دوران ساسانیان و مقارن با حمله عرب ها به ایران ربط دادند. این قلعه متعلق به دوره سلجوقیان بوده که در روستای زیبای رودخان و بر فراز ارتفاعات جنگلی بنا شده است و مساحت آن ۲.۶ هکتار و ۶۵ برج و بارو و دیواری ۱۵۰۰ متری را دارا است.

 قلعه رودخان فومن دژ استان گیلان

قلعه رود خان تا شهر ماکلوان ۲۵ کیلومتر،تا شفت ۲۰ کیلومتر و تا ماسوله ۴۵ کیلومتر فاصله مستقیم دارد. ولی چنانچه از مسیر آسفالته و اصلی مسافت قلعه تا فومن ۲۵ کیلومتر میباشد و تا ماکلوان تقریبا ۳۵ کیلومتر و تا ماسوله چند کیلومتر فاصله دارد.

ارتفاع این قلعه از سطح دریا حدوداً بین ۶۶۵ تا ۷۱۵ متر می باشد و در کنار آن رودخانه ای جاری است که همین نام را به خود اختصاص داده است.

این دژ ارزشمند رودخان به خاطر معماری و ویژگی های استراتژیکی و ساختار و رزمی که دارد در تاریخ ۳۰ مرداد ۱۳۵۴ خورشیدی ، با شماره ثبت ۱۵۴۹/ ۳ در فهرست آثار ملی و تاریخی دیرین ایران ماندگار شد.

قلعه حسامی

تاریخچه قلعه رودخان فومن

همانطور که پیش از این گفته شد پیشینه این قلعه به دوران ساسانیان و مقارن با حمله عرب ها به ایران مربوط می شود این قلعه در دوره سلجوقیان مجدداً بنا شد و از پایگاه های مبارزاتی اسماعیلیان محسوب می شد.

باید بدانید متنی که در روی کتیبه سردر ورودی قلعه درج شده است نشان از آن است که این قلعه در سال ۹۱۸ تا ۹۲۱ هجری قمری برای سلطان حسام الدین مجدداً بنا شد این کتیبه هم اکنون در موزه گنجینه رشت محافظت می شود.

اولین قدرت این منطقه ای که از اطاعت صفویان مامانت و سرپیچی کرد امیر حسام الدین دباج فومنی(مظفر السلطان) می باشد که قلعه رودخان را بازسازی کرد تا توسط آن اقدام به مقاومت بکند اما هیچ موفق نشد و پا به فرار به در بند گذاشت و در نهایت دستگیر و در شهر تبریز اعدام گردید.

موقعیت جغرافیایی قلعه رودخان فومن

در فاصله ۲۰ کیلومتری شهر فومن استان گیلان قلعه رودخان واقع است این قلعه بالای رودخان قرار دارد برای اینکه به این مکان زیبا و بینظیر برسید بایستی از روستاهای کردمحله ، گشت ، سیاهکل ، سعیدآباد ، گورا پست ، گشت رودخان و ملسکام عبور کنید و در نهایت به این روستا برسید پس از رسیدن به این جای بی نظیر استراحتی کوتاه زیر سایه درختان لذت شما را دو چندان می کند بنابراین در نهایت بایستی از حیدر آلات بگذرید و با سپری کردن مسافتی ۳ کیلومتری جاده خاکی به قلعه رودخان برسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا