۱۳ فایده بی نظیر رابطه زناشویی برای سلامتی

به نظر می رسد که یک زندگی جنسی سالم می تواند به بدن شما کمک کند.

به گزارش پارسینه پلاس، تحقیقات نشان می‌دهد که رابطه جنسی می‌تواند برای همه چیز از سر گرفته تا قلب شما و مناطق بین و پایین‌تر مفید باشد. ما از طریق تحقیقات حذف شد و از کارشناسان پرسیدیم که چگونه رابطه جنسی می تواند سلامت شما را بهبود بخشد. این چیزی است که ما پیدا کردیم.

این فراتر از یک زمان خوب است.رابطه جنسی می تواند همه چیز را از خلق و خو گرفته تا سلامت قلب شما را بهبود بخشد.

وقتی صحبت از سلامتی خوب به میان می‌آید، این تمرین را می‌دانید: یک رژیم غذایی متعادل داشته باشید. ورزش. یک شب خوب بخوابید. و رابطه جنسی منظم داشته باشید؟ما این تحقیق را بررسی کردیم و از کارشناسان پرسیدیم که چگونه رابطه جنسی می تواند سلامت شما را بهبود بخشد. این چیزی است که ما پیدا کردیم.

سیستم ایمنی قوی تر

بهبود سلامت قلب

کاهش درد

رابطه رضایت بخش تر

خلق و خوی شادتر

خواب شبانه بهتر

کف لگن قوی تر

کاهش احتمالی خطر سرطان سینه

یائسگی تاخیری

دفع خودبخودی سنگ کلیه

قاعدگی منظم تر

خطر کمتر سرطان پروستات

اختلال نعوظ کمتر

۱. سیستم ایمنی قوی تر

تحقیقات انجام شده با دانشجویان نشان داد که آنهایی که به طور مکرر رابطه جنسی داشتند (که رابطه جنسی یک تا دو بار در هفته تعریف می شود) سطوح بالاتر IgA بزاقی – آنتی بادی که به سیستم ایمنی شما کمک می کند تا با عفونت مبارزه کند – نسبت به دانش آموزانی که رابطه جنسی نداشتند یا نداشتند. کمتر از یک بار در هفته رابطه جنسی داشتند. جالب اینجاست که این گروه همچنین سطوح آنتی بادی بزاقی بالاتری نسبت به افرادی که رابطه جنسی بسیار مکرر داشتند (سه بار یا بیشتر در هفته) داشتند، که نشان می‌دهد ممکن است در چند وقت یک‌بار مشغول شدن، نقطه‌ای شیرین وجود داشته باشد.

۲. بهبود سلامت قلب

رابطه جنسی و سلامت قلب با هم مرتبط هستند. مردانی که دو تا سه بار در هفته رابطه جنسی داشتند، در مقایسه با مردانی که یک بار در ماه رابطه جنسی داشتند، کمتر در معرض خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی بودند. و مطالعات انجام شده با زنان نشان داده است که برانگیختگی جنسی می تواند سطوح هورمون استرس کورتیزول را کاهش دهد، که به نوبه خود می تواند مزایایی برای سلامت قلب مانند کاهش فشار خون داشته باشد. جاشوا گونزالس، پزشک متخصص، می‌گوید: «فشار خون و تنش عضلانی می‌تواند در طول رابطه جنسی افزایش یابد، اما در دوره پس از ارگاسم، همه آن‌ها آزاد می‌شوند، و پس از آن دوره‌ای وجود دارد که در آن فشار خون شما می‌تواند کاهش یابد.» متخصص اورولوژیست که در مدیریت اختلالات جنسی مردانه و زنانه تخصص دارد.

دکتر گونزالس می گوید: “شما با رابطه جنسی کالری زیادی نمی سوزانید – شاید حدود ۱۰۰”. اما اگر فعالیت جنسی منظم داشته باشید، مطمئناً برای سلامت کلی قلب و عروق شما مفید خواهد بود.

اما آیا رابطه جنسی بی خطر است اگر قبلاً بیماری قلبی دارید یا اگر حمله قلبی داشته اید؟ آیا رابطه جنسی می تواند باعث حمله قلبی شود؟ پاسخ ها به موقعیت فردی شما بستگی دارد. اگر بیماری قلبی دارید، باید با ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی خود صحبت کنید که کدام فعالیت‌ها بی‌خطر هستند و کدام‌ها نه. اما تحقیقات نشان می دهد که کمتر از ۱ درصد از حملات قلبی در طول فعالیت جنسی رخ می دهد.اگر بیماری قلبی یا فشار خون شما به خوبی کنترل شده باشد و بتوانید بدون مشکل از پله ها بالا بروید یا یک مایل راه بروید، به طور کلی داشتن رابطه جنسی بی خطر است.

۳. کاهش درد

در یک مطالعه، ۶۰ درصد از افرادی که در طول یک دوره میگرن رابطه جنسی داشتند، بهبود در سردرد خود را گزارش کردند – و از این میان، اکثر آنها تسکین متوسط تا کامل داشتند. محققان مدت‌هاست که می‌دانند رابطه جنسی موادی مانند اندورفین (افیون طبیعی بدن) و اکسی توسین، هورمونی با اثرات تسکین‌دهنده را آزاد می‌کند. هنگامی که این اندورفین ها بعد از ارگاسم به بدن شما سرازیر می شوند، ممکن است به کاهش درد میگرن و حتی انواع دیگر سردردها کمک کنند.

۴. رابطه رضایت بخش تر

حداقل به طور موقت! محققان دریافته‌اند که رضایت جنسی در ۴۸ ساعت پس از رابطه جنسی افزایش می‌یابد و این رضایت می‌تواند منجر به پیوند بیشتر زوجین شود. مری جین مینکین، MD، استاد بالینی در بخش زنان و زایمان، و علوم تولید مثل در دانشکده پزشکی ییل می‌گوید: «در اینجا یک پاسخ دایره‌ای وجود دارد. «برانگیختگی جنسی یک رابطه را تقویت می‌کند و با قوی‌تر شدن رابطه، این می‌تواند هیجان [جنسی] بیشتری را تحریک کند. اگر کسی زندگی جنسی سالمی داشته باشد، احتمالاً رابطه سالم تری نیز خواهد داشت.»

۵. خلق و خوی شادتر

تحقیقات انجام شده در چین نشان می دهد که یکی از فواید رابطه جنسی برای سلامت روان این است که افرادی که رابطه جنسی بیشتر و با کیفیت بهتری با شریک زندگی خود دارند، خوشحال تر هستند. (به گفته متخصصان، در کنار این، درگیر شدن در رابطه جنسی خارج از ازدواج تأثیر منفی بر شادی دارد.) دانشمندان می دانند که اکسی توسین، هورمون احساس خوب که باعث ایجاد پیوند می شود، در طول رابطه جنسی ترشح می شود که به توضیح بخشی از افزایش خلق و خوی که رابطه جنسی ایجاد می کند کمک می کند. اما می تواند بیشتر باشد. دکتر گونزالس می گوید: «اگر کاری را انجام می دهید که باعث لذت بیشتر شما می شود، ممکن است کمتر احساس افسردگی کنید.

13 فایده شگفت‌انگیزِ رابطه زناشویی برای سلامتی

 

۶. خواب بهتر شبانه

فعالیت جنسی – یا به طور دقیق تر، ارگاسم – می تواند بدن را با انواع هورمون ها و مواد شیمیایی، از جمله

گرم اکسی توسین، که می تواند آرامش را تشویق کند و خواب را تقویت کند. و در حالی که هر دو جنس ممکن است بعد از رابطه جنسی احساس خواب آلودگی کنند، یک مطالعه نشان می‌دهد که زنان (دارای آمیزش واژینال/آلت تناسلی، با یا بدون ارگاسم) احتمال بیشتری نسبت به مردان دارند که پس از رابطه جنسی احساس خواب آلودگی داشته باشند. محققان حدس می زنند که مایع منی ممکن است دارای خواص آرام بخش باشد.

یک نکته احتیاطی: دکتر گونزالس می گوید: “رابطه جنسی نیاز به مقدار مشخصی انرژی دارد.” اگر در اواخر شب رابطه جنسی دارید، زمانی که احتمالاً خسته هستید، ممکن است آنقدرها لذت بخش نباشد و انجام آن سخت تر باشد.

۷. کف لگن قوی تر

مزایای سلامتی خاصی از رابطه جنسی برای زنان وجود دارد که برای مردان صدق نمی کند، مانند قوی تر بودن کف لگن. یک مطالعه منتشر شده در ژورنال Investigative and Clinical Urology نشان داد که هم زنان فعال از نظر جنسی و هم زنانی که به ارگاسم می‌رسند، نسبت به زنانی که از نظر جنسی فعال نیستند، قدرت عضلات کف لگن بیشتری دارند. یک کف لگن قوی مهم است – می تواند به کنترل بهتر مثانه منجر شود. به این معنی که هر بار که سرفه، عطسه، خندیدن یا ورزش می کنید، نگران از دست دادن مقداری ادرار نخواهید بود.

همچنین جریان خون را در این ناحیه بهبود می بخشد. دکتر مینکین می‌گوید: «یک ضرب المثل قدیمی وجود دارد، «از آن استفاده کن یا از دستش بده.» وقتی زن از نظر جنسی فعال تر است، جریان خون لگنی افزایش می یابد و این جریان خون منجر به رطوبت بیشتر در واژن می شود. واژن مرطوب رابطه جنسی را راحت تر و لذت بخش تر می کند.

۸. کاهش احتمالی خطر سرطان سینه

تحقیقات حمایت کننده از این مفهوم بسیار محدود است. این مطالعه قدیمی (۱۹۸۹) و کوچک است (۵۱ زن مبتلا به سرطان سینه با ۹۵ گروه کنترل همسان شدند)، اما محققان خاطرنشان کردند که در میان زنانی که هرگز زایمان نکرده بودند، آنهایی که مقاربت جنسی «نادر» داشتند (نادر کمتر از یک بار در ماه) مشخص شد که خطر ابتلا به سرطان سینه افزایش می یابد.

ارتباط بین خطر کمتر سرطان سینه و سابقه بارداری ثابت تر است. دانشمندان می‌دانند که بارداری قاعدگی را متوقف می‌کند و افزایش و کاهش هورمون‌های طبیعی را که می‌توانند بر شکل‌گیری سرطان سینه تأثیر بگذارند، کاهش می‌دهد. پس چه ارتباطی بین رابطه جنسی و خطر ابتلا به سرطان سینه وجود دارد؟ دکتر مینکین می گوید: «ممکن است رابطه جنسی بیشتر منجر به بارداری بیشتر شود.

۹. تاخیر در یائسگی

تحقیقاتی که بر روی ۳۰۰۰ زن بین سنین ۴۲ تا ۵۲ سال انجام شد، نشان داد کسانی که هر هفته رابطه جنسی داشتند، در مقایسه با افرادی که کمتر از ماهانه رابطه جنسی داشتند، ۲۸ درصد کمتر در معرض یائسگی قرار داشتند. محققان حدس می‌زنند که نشانه‌های فیزیکی جنسی ممکن است به بدن سیگنال دهد که بارداری امکان‌پذیر است، بنابراین یائسگی مدتی طولانی‌تر به تعویق می‌افتد.

13 فایده شگفت‌انگیزِ رابطه زناشویی برای سلامتی

۱۰. دفع خودبخودی سنگ کلیه

زنانی که سه تا چهار بار در هفته رابطه جنسی داشتند، بیشتر از زنانی که رابطه جنسی نداشتند، سنگ کلیه را که در حالب گیر کرده بودند دفع می کردند. یک امتیاز اضافی: محققان همچنین خاطرنشان کردند که زنانی که رابطه جنسی داشتند نیاز آنها به مسکن‌ها را کاهش دادند.

۱۱. سیکل های قاعدگی منظم تر

تحقیقات (البته قدیمی – از سال ۱۹۷۹) نشان می‌دهد که زنانی که رابطه جنسی هفتگی داشتند، به طور متوسط ۲۹ روز طول می‌کشد (طبیعی در نظر گرفته می‌شود) در مقایسه با طول سیکل شدیدتر زنانی که رابطه جنسی پراکنده‌تری داشتند. برخی از محققان فکر می کنند زنانی که رابطه جنسی منظم دارند ممکن است بیشتر در معرض فرومون های مردانه قرار بگیرند – مواد شیمیایی ترشح شده توسط مرد که به عنوان نوعی ماده تقویت کننده جنسی عمل می کند. این فرمون ها ممکن است هورمون هایی مانند استروژن را که بر شروع و پایان چرخه قاعدگی زنان تأثیر می گذارد، تغییر دهند.

۱۲. میزان کمتر سرطان پروستات

از طرف دیگر، برخی از مزایای سلامتی جنسی برای مردان برای جنس منصف تر، از جمله کاهش خطر سرطان پروستات، صدق نمی کند. پروستات غده کوچکی است که مایع منی تولید می کند. تحقیقات منتشر شده در ژورنال European Urology نشان داد مردانی که در میانسالی بیش از ۲۱ بار در ماه انزال می‌کنند نسبت به مردانی که ۴ تا ۷ بار در ماه انزال می‌کنند ۵۰ درصد کمتر در معرض خطر ابتلا به سرطان پروستات هستند.

کارشناسان دقیقاً مطمئن نیستند که چگونه انزال می تواند از سرطان پروستات – دومین عامل مرگ و میر ناشی از سرطان در بین مردان – محافظت کند، اما آنها حدس می زنند که ممکن است از چندین جنبه محافظت کند، از جمله کاهش احتباس ترشحات پروستات که می تواند با افزایش بیشتر در ارتباط باشد.

۱۳. اختلال نعوظ کمتر

تحقیقات نشان می دهد که به نظر می رسد مردانی که به طور مکرر (یک یا چند بار در هفته) رابطه جنسی دارند، نسبت به مردانی که رابطه جنسی کمتری دارند، دچار اختلال نعوظ (ED، یا ناتوانی در حفظ یا حفظ نعوظ کافی برای رابطه جنسی) هستند.

کارشناسان هشدار می دهند که این دلیلی برای بیرون رفتن و داشتن رابطه جنسی به خاطر رابطه جنسی نیست. دکتر گونزالس می‌گوید: «من به بیمارانم توصیه می‌کنم که هر دفعه که می‌خواهند رابطه جنسی داشته باشند. “اگر با شریک جنسی خود رابطه جنسی دارید و طرف مقابل نیز خواهان رابطه جنسی است، داشتن رابطه جنسی مکرر، از جمله هر روز، طبیعی است.”

اختلال عملکرد جنسی

در حالی که رابطه جنسی یک رفتار طبیعی انسان است، بدن شما همیشه آنطور که باید کار نمی کند. طبق کلینیک کلیولند، ۴۳ درصد از زنان و ۳۱ درصد از مردان اختلال عملکرد جنسی را گزارش می‌کنند که به عنوان هر مشکلی که مانع یا رضایت شما از فعالیت جنسی را کاهش می دهد.

برخی از رایج ترین مشکلات جنسی که افراد تجربه می کنند عبارتند از:

درد هنگام مقاربت

فقدان میل یا برانگیختگی

ناتوانی در ارگاسم

ناتوانی در دستیابی یا حفظ نعوظ

انزال زودرس

خشکی واژن که رابطه جنسی را ناراحت می کند

ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما می تواند به تشخیص و درمان شرایطی که ممکن است به مشکلات جنسی شما کمک کند کمک کند. به عنوان مثال، دیابت ممکن است باعث اختلال نعوظ شود و اندومتریوز (زمانی که بافت رحم در خارج از رحم رشد می کند) می تواند باعث مقاربت دردناک شود. درمان بیماری زمینه ای می تواند به درمان مشکل جنسی کمک کند.

پزشک شما همچنین ممکن است تغییر دارو را توصیه کند (به عنوان مثال، برخی از داروهای ضد افسردگی می توانند منجر به ED شوند) یا داروهایی (مانند ویاگرا) را برای درمان این بیماری تجویز کند. برخی از زنان با میل جنسی کم می توانند از هورمون درمانی بهره مند شوند.

نکته پایانی: دکتر مینکین توضیح می دهد: “اگر از زندگی جنسی خود راضی نیستید، وقت آن رسیده که با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود صحبت کنید.” برای اکثر مشکلات، راه حلی وجود دارد!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا