رازهای دیدنی و جذابیت‌های گل‌افشان‌های چابهار برای گردشگران

گل‌افشان‌های چابهار به عنوان یک جاذبه گردشگری طبیعی و زیبا در استان سیستان و بلوچستان شناخته شده‌اند. این مکان با رنگ‌های زیبا و منظره‌ی فوق‌العاده ای که ایجاد می‌کند، سالانه گردشگران زیادی را به خود جذب می‌کند.

به گزارش سبک ایده آل، گل فشان چابهار یکی از شگفت انگیزترین پدیده‌های ژئوتوریسمی است که خیلی مورد توجه زمین‌شناسان و علاقه‌مندان به طبیعت قرار دارد. این پدیده با نام علمی “mud volcano” در چند نقطه از جهان وجود دارد. گل فشان‌ها در دنیا به صورترنی و معمولی یافت می‌شوند. در گل فشان‌های رنگی، گل‌های مترشح شده به رنگ‌های سفید، زرد و صورتی دیده می‌شوند که حاکی از ترکیبات آهن در آنهاست. گل فشان‌های ساده از خود گل‌های طوسی رنگ متصاعد می‌کنند.

کوه گِل افشان چابهار

کوه گِل افشان چابهار

کوه گِل افشان چابهار، یکی از دیدنی‌های شگفت‌انگیز استان سیستان و بلوچستان است. این کوه در منطقه‌ای به نام بندر تَنگ در نزدیکی کُنارک و ۹۵ کیلومتری شهرستان چابهار قرار دارد. بلندی کوه گِل افشان چابهار حدود ۱۰۰ متر، و قطر قاعده آن نیز کمی بیشتر از ۱۰۰ متر است. در بالاترین نقطه کوه چاله‌ای به قطر کمتر از یک متر و به عمق نیم متر وجود دارد. از درون این گودالِ کم‌عمق گِل با فشار گازهای درونی زمین به شکل حبابی درآمده و به بیرون پرتاب می‌شود. هر بار که گِل پرتاب می‌شود، خاک تپه می‌لرزد و گاهی صدایی شبیه به شلیک تفنگ هم شنیده می‌شود.

مردم به زبان محلی به این پدیده “ناف دریا” یا “بولوبولو” می‌گویند. ارتفاع گل فشان چابهار یا “گل فشان تنگ” بالغ بر ۲۰ متر و قطر دهانه آن به ۱۲ متر می‌رسد.

در کل، گل فشان چابهار با طبیعت بکر و گونه‌های گیاهی وحشی و زیبایی‌های فراوانش، یکی از جاذبه‌های گردشگری استان سیستان و بلوچستان در جنوب شرقی ایران محسوب می‌شود. این منطقه با پدیده‌ی منحصر به فرد گل فشان‌هایش، به ویژه گل فشان تنگ، به عنوان یکی از شگفتی‌های طبیعی جهان شناخته شده است. این پدیده‌ی طبیعی، علاوه بر جذابیت بصری‌اش، مورد توجه زمین‌شناسان به عنوان یک راهبرد برای درک بهتر پدیده‌های زمین‌شناختی مانند فعالیت‌های زلزله‌ای و حرکات صفحات زمین است.

همچنین، در گذشته مردم بلوچستان به این پدیده‌ی طبیعی اعتقاداتی داشته‌اند و به آن احترام می‌گذاشتند. به‌عنوان مثال، برخی باور داشتند که فعالیت گل فشان‌ها مربوط به آتش‌بازی ارواح است که در دل زمین مشغول به بازی هستند. در کل، بازدید از گل فشان چابهار می‌تواند یک تجربه‌ی فراموش‌نشدنی و ارزشمند برای علاقه‌مندان به طبیعت و گردشگری باشد

 

علت فعالیت گل افشان‌های چابهار

 علت فعالیت گل افشان‌ها چیست؟

گل‌افشان‌ها پدیده‌ای هستند که در اثر فشار و حرکت گازهای زیر سطح زمین به وجود می‌آیند. در حالت عادی، گازها از زیر سطح زمین به بیرون خروج نمی‌کنند و در صورتی که این گازها به دلیل فشار زیاد و یا حرکت صفحات زمین به بیرون برسند، در شکل گل‌افشان به بیرون خارج می‌شوند.

با توجه به اینکه گل‌افشان‌ها در نزدیکی مناطق زمین‌لرزه‌خیز قرار دارند، یکی از عواملی که باعث فعالیت این پدیده‌ی طبیعی می‌شود، می‌تواند زمین‌لرزه باشد.همچنین، در بعضی از مناطق، گاهی اوقات آب زیرزمینی به شکل فشارزا به سطح زمین نزدیک می‌شود و باعث فعالیت گل‌افشان می‌شود. همچنین، فعالیت گل‌افشان‌ها به دلیل وجود املاح و مواد معدنی در زیر سطح زمین نیز ممکن است.

به طور کلی، فعالیت گل‌افشان‌ها به دلیل ترکیبی از چندین عامل از جمله فشار گازهای زیرزمینی، حرکت صفحات زمین، زمین‌لرزه و وجود املاح و مواد معدنی در زیر سطح زمین ایجاد می‌شود.

خواص درمانی  گل‌ افشان چابهار

 

خواص گل‌ افشان چابهار

خواص درمانی گل‌ افشان چابهار

متأسفانه تحقیقات علمی دقیقی در مورد خواص گل‌افشان چابهار انجام نشده است و به نظر می‌رسد که اطلاعات دقیقی در این زمینه وجود ندارد. اما در فرهنگ محلی، به گل‌افشان‌ها خواص درمانی مختلفی نسبت داده شده است.  و برای درمان بیماری‌هایی چون زانودرد، کمر درد و ناراحتی‌های پوستی استفاده می‌شود. برخی از مردم بلوچستان باور دارند که گل‌افشان‌ها به عنوان یک انرژی‌دهنده قوی عمل می‌کنند و می‌توانند به تقویت اعصاب و سیستم ایمنی بدن کمک کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا