ربات‌‌های جدید در ژاپن دنیا را شگفت زده کردند

شرکت راه‌آهن غرب ژاپن از یک ربات انسان‌نمای جدید برای انجام برخی کارهای تعمیر و نگهداری در خطوط آهن استفاده می‌کند که می‌تواند به حل مشکل کمبود نیروی کار در جامعه رو به پیری این کشور یاری برساند.

به گزارش پارسینه پلاس، این ماشین (ربات) با یک سر زمخت و چشم‌های ته‌استکانی که کار خود را از این ماه شروع کرده است، روی یک وسیله نقلیه قادر به حرکت روی خط آن قرار داده می‌شود و برای انجام کارهای نگهداری روی شبکه این شرکت استفاده می‌شود.

اپراتور این ربات در اتاقکی روی وسیله نقلیه حامل آن می‌نشیند و از طریق چشم‌های ربات با دوربین‌هایی می‌بیند و دست و پاهای نیرومند ربات را از راه دور کنترل می‌کند.

این ماشین با گستره دسترسی عمودی ۱۲ متری می‌تواند با کمک دستگاه های الحاقی مختلفی به دستان خود اشیایی را با وزن تا ۴۰ کیلوگرم را حمل کند، همچنین قلم‌مو برای نقاشی به دست بگیرد یا از یک اره برقی برای انجام کار استفاده کند.

این شرکت اعلام کرد که کار محوله به این ربات در حال حاضر متمرکز بر پیرایش شاخ‌ و برگ‌های درختان در مسیر خطوط راه آهن و رنگ زدن چهارچوب‌های فلزی نگهدارنده کابل‌ها در بالای قطارها است.

این فناوری به مقابله با مشکل کمبود نیروی کار در جامعه در حال پیر شدن ژاپن کمک خواهد کرد و همچنین حوادثی مانند سقوط کارگران از مکان‌های مرتفع یا برق‌گرفتگی را کاهش خواهد داد.

کازوآکی هاسیگاوا رئیس این شرکت گفت: امیدواریم در آینده از ماشین‌ها (ربات ها) برای انجام انواع کارهای تعمیر و نگهداری در زیرساخت‌های خودمان استفاده کنیم. این می‌تواند یک مطالعه موردی در زمینه چگونگی برخورد با مساله کمبود کارگر باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا