روش‌های جلوگیری از رفع نم و رطوبت دیوار و سقف ساختمان

از گذشته‌ها تاکنون سعی بر آن شده است دیوارهای ساختمان طوری ساخته شود تا از نفوذ آب و رطوبت به داخل ساختمان جلوگیری شود. زیرا نم و رطوبت خسارت جبران‌ناپذیری را بر ساختمان وارد می‌کند.

روش‌های جلوگیری از تخریب دیوارهای با نم و رطوبت

به گزارش پارسینه پلاس به نقل از چیدانه، یکی از این مشکلات نم کشیدن دیوارها و به مرور تخریب شدن آنهاست. در ابتدا به این موضوع می‌پردازیم که با انجام چه کارهایی می‌توانی از تخریب دیوارها جلوگیری کرد:

 • رطوبت را کاهش دهید.
 •  لباس‌ها را سریع خشک کنید.
 • در هنگام شستن دیوارها مراقب باشید.
 •  شناسایی نم دیوار: لکه‌های آب.
 • ممکن است مشکل نم و رطوبت از نشت و ترکیدگی لوله‌های آب باشد.
 • اگر مشکل نم و رطوبت ساختمان از آب باران باشد.
 • در صورتیکه تاسیسات لوله‌کشی ساختمان مشکل داشته باشد و باعث ایجاد نم و رطوبت خانه شده باشد.
 • اگر عایق‌کاری ساختمان باعث ایجاد نم و رطوبت شده باشد.
 • چگونگی تعمیر و لکه‌گیری نقاطی که از آن‌ها آب به دیوار نفوذ می‌کند.

رطوبت را کاهش دهید

یکی از مهم‌ترین دلایلی که می‌تواند باعث بروز این مشکل شود رطوبت خانه‌ها است. در برخی از خانه‌ها از وسیله‌های افزایش رطوبت استفاده می‌شود که بهتر است میزان کمتری از این وسیله استفاده شود. یکی دیگر از راه‌های کاهش رطوبت باز کردن پنجره‌ها است که باعث می‌شود تا رطوبت خانه خارج شود.

لباس‌ها را سریع خشک کنید

بسیاری از خانه‌ها این روزها آپارتمانی شده‌اند و دیگر فضایی برای خشک کردن لباس‌ها وجود ندارد. در این موارد خانم‌های خانه مجبور هستند تا لباس‌ها را در خانه خشک کنند. یکی دیگر از عواملی که باعث نم کشیدن دیوارها می‌شود، زیاد ماندن لباس‌های خیس در فضای خانه است. سعی کنید تا به سرعت لباس‌ها را خشک کنید. همچنین در داخل خانه رطوبت نیز افزایش می‌یابد.

در هنگام شستن دیوارها مراقب باشید

در هنگام شستن دیوارها مواظب باشید از آب زیادی استفاده نکنید. برخی از خانواده‌ها برای اینکه دیوار تمیزتری داشته باشند در مدت‌های کوتاه دیوار خانه‌ها را می‌شویند. همچنین استفاده از مواد شوینده برای تعداد دفعات زیاد می‌تواند باعث این مشکل و همچنین از بین رفتن رنگ دیوار شود.

شناسایی نم دیوار: لکه‌های آب

یکی از نکاتی که باید به آن دقت کنید، لکه‌های آب است. بعضی مواقع دیوارهای خانه حالت اولیه خودش را از دست می‌دهد. این می‌تواند نشانه‌ای از وجود نشتی آب در پشت دیوارها باشد. به محض اینکه این لکه‌ها را دیدید سریعا برای حل این مشکل اقدام کنید.

اگر کار از کار گذشت و رطوبت به داخل دیوار شما منتقل شد، چاره‌ای نیست جز آنکه دست به کار تعمیر شوید. برای این رفع و تعمیر پیش از هر چیز باید بدانیم سرمنشاء این مشکل رطوبتی و نم از کجاست و چه طور ایجاد شده است. با هم چند نمونه از این موارد را بررسی می‌کنیم.

اگر مشکل نم و رطوبت از نشت و ترکیدگی لوله‌های آب باشد!

ممکن است در قسمتی از ساختمان شما یا ساختمان همسایگان شما ترکیدگی لوله اتفاق افتاده و باعث ایجاد رطوبت شده باشد. نشت آب همان چیزی است که باید به شدت نگران آن باشید. زیرا یکی از دلایل تخریب ساختمان‌ها، ترکیدگی لوله و نشت آب است. حتی ممکن است نشت آب بسیار جزئی باشد ولی به مرور زمان، کم‌کم به صورت رطوبت و نم جذب دیوارها و همچنین شالوده ساختمان شده و اگر باعث تخریب ساختمان نشود حتما به گچ دیوارها و سقف ساختمان صدمه زده و در مواردی باعث ایجاد بوی نم و رطوبت در کل منزل خواهد شد. اهالی فن این حوزه برای حصول اطمینان از نبود نشت آب یا ترکیدگی لوله، از دستگاه مخصوص نشت‌یاب آب استفاده می‌کنند. به وسیله این دستگاه می‌توان تشخیص داد که آیا در ساختمان شما یا همسایگان شما، ترکیدگی لوله اتفاق افتاده است یا خیر.

اگر مشکل نم و رطوبت ساختمان از آب باران باشد

در مواردی هم ممکن است هیچ نشتی در ساختمان، آپارتمان و خانه شما اتفاق نیفتاده باشد. ممکن است علت رطوبت ساختمان از آب باران باشد. به محض شروع فصل بارش در کشور، موارد زیادی از ایجاد رطوبت در منازل گزارش می‌شود. آب باران ممکن است به هر نحوی به منزل شما رسیده باشد. با توجه به سیال بودن آب، گاها پیدا کردن منشا و دلیل ایجاد رطوبت در ساختمان بسیار مشکل می‌شود. که با یافتن محل رسوخ آب باران به منزل و نحوه رفع این مشکل می‌توانید این مشکل را رفع نمایید.

اگر تاسیسات لوله‌کشی ساختمان مشکل داشته باشد

در موارد زیادی، وجود نقص در تاسیسات لوله‌کشی خانه باعث به وجود آمدن نم و رطوبت در ساختمان و خانه می‌شود. اشکال در سیستم لوله‌کشی فاضلاب منزل، اشتباه در کارگذاری روشویی، سیفون تخلیه فاضلاب لباسشویی، نقص در سیستم تخلیه فاضلاب وان حمام، سیستم تخلیه توالت، سینک ظرفشویی و هزاران اشکال دیگر که ممکن است در هرجایی از تاسیسات ساختمان به وجود آمده باشد.

اگر عایق‌کاری ساختمان باعث ایجاد نم و رطوبت باشد

حدس اول بسیاری از افراد این است که شاید ایزوگام و عایق توالت یا حمام یا آشپزخانه یا سقف ساختمان سوراخ شده و باعث ایجاد رطوبت و نم می‌شود. این حدس در موارد زیادی باعث می‌شود که اقدام به تخریب قسمت‌هایی از ساختمان کنند؛ ولی پس از پیدا کردن دلیل اصلی ایجاد نم و رطوبت از این کار پشیمان شوند. بله در بسیاری از موارد وجود نقص در ایزوگام، قیرگونی و عایق‌های مختلف ساختمان باعث نم و رطوبت می‌شود ولی بهتر است قبل از تخریب توالت، حمام یا آشپزخانه خود، به دلیل پیداشدن نم و رطوبت متمرکز شوید یا از متخصص این امر کمک بگیرید.

چگونگی تعمیر و لکه‌گیری نقاطی که از آنها آب به دیوار نفوذ می‌کند

رطوبت دیوارها ممکن است در اثر ایجاد میعان در فضای داخلی ساختمان و یا نفوذ آب از بیرون ساختمان به درون دیوارها پدید آمده باشد. بهترین راه این است که یک ورقه آلومینیومی مربع شکلی بر روی دیوار قرار داده و بچسبانید که هوا از هیچ یک از اضلاع آن وارد نشود. بگذارید ۲ روز ورقه آلومینیومی به همین شکل باقی بماند. پس از ۲ روز آن را بردارید اگر قسمت بیرونی نوار آلومینیومی نمناک است مشکل از میعان داخل ساختمان است.
این مشکل را می‌توان از طریق نصب یک دستگاه رطوبت‌زا و یا یک دستگاه تهویه در زیرزمین حل کرد. اگر بخشی از ورقه آلومینیومی که با دیوار در تماس بوده نمناک شد، مشکل از بیرون ساختمان است. بنابراین برای تعمیر و از بین بردن این مشکل به ترتیب ذیل عمل نمائید:

 • دیوارها را به درستی بررسی کنید و محل نشتی آب و نقاطی که دارای درز و شکاف هستند را شناسایی کنید. این نقاط می‌توانند طرفین بالایی سقف که به ناودانی منتهی می‌شوند و یا زیر طاق بالکن باشد. در صورت امکان نگذارید مسیر آب به سمت دیوارها باشد.
 • شکاف‌های بزرگ و سوراخ‌ها می‌بایست قبل از جداربندی و رنگ کردن تعمیر شوند. برای این منظور می‌توانید از سیمان آبی استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا