روش عجیب دختران این قوم برای پاسخ دادن به خواستگار

دخرتان قوم قشقایی سبک جالب و هنرمندانه ای برای پاسخ دادن به خواستگاران خود دارند که یکی از سنت های قدیمی این قوم محسوب می شود.

به گزارش سبک ایده آل به نقل از نمناک، هر قومیتی شیوه‌ای منحصر به فرد برای خواستگاری و جواب دادن به آن دارد، و خانواده عروس نیز به شیوه‌ای خاص به فرد مقابل خود پاسخ می‌دهند. در میان برخی افوام، این عمل به شکلی واقعا متفاوت صورت میگیرد، مثل دختران قوم قشقایی که به صورت جالب و هنرمندانه و بصورتی که در این بخش خواهید خواند به خواستگاران خود پاسخ می‌دهند.

با وجود اینکه در دنیای شهری، تمام قومیت‌ها تحت تأثیر زندگی شهری قرار گرفته‌اند و سنت‌های قدیمی به مرور زمان کمرنگ‌تر شده‌اند، اما همچنان برخی از این سنت‌ها در شیوه جواب دادن به خواستگار نقشی ایفا می‌کنند. یکی از این روش‌ها که برای دختران قوم قشقایی مورد استفاده بوده است، استفاده از هنر برای پاسخ به خواستگار می‌باشد.

در صورتی که دختران قوم قشقایی پس از خواستگاری موافقت کنند، قالی‌هایی با نقش شیری که دمشان به بالا است را می‌بافتند و به آن فرد ارسال می‌کنند اما در صورتی که دم این شیر بافته شده در قالی رو به پایین باشد نشانه‌ای از منفی بودن جواب است.

قوم قشقایی

درباره قوم قشقایی بیشتر بدانید

مرکز اصلی قوم قشقایی در استان فارس واقع است، اما به دلیل وسعت اراضی و قلمروی آن‌ها در سایر استان‌های ایران نیز ساکن هستند. از جمله استان‌هایی که در آن‌ها سکونت دارند، می‌توان به کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری (مانند بروجن، سامان، کیان، جونقان، بلداجی و طاقانک)، خوزستان (مانند هفتکل و قلعه تل)، اصفهان (شامل بخش‌هایی از سمیرم، شهرضا، دهاقان، فریدن و بخش‌های مختلف شهرستان لنجان به ویژه بخش مرکزی در اطراف زرین‌شهر، بیستگان، باباشیخ‌علی و چم)، قم، مرکزی و بوشهر (شامل دشتستان و دشتی) اشاره کرد.

قوم قشقایی در طول دوره‌های مختلف تدریجاً به این سرزمین مهاجرت کرده و در آن ساکن شده‌اند. عشایر ترک زبان در سراسر ایران پراکنده هستند و استقرار ایلات ترک در مناطق مختلف ایران در دوران سلجوقیان، تیموریان و صفویه بیشتر شده است. تخمین جمعیت قوم قشقایی حدود نیم میلیون نفر در سال ۱۹۸۶ بوده است و در حال حاضر بیش از ۹۲۳,۰۰۰ نفر تخمین زده می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا