زنان بیشترین متقاضی طلاق در ایران

یکی از مهمترین تغییرات اجتماعی طی یک دهه گذشته طلاق است. طلاق در کشور ما با یک شیب و سرعت بالایی در حال پیشروی است.

به گزارش پارسینه، بیشترین متقاضیان طلاق در ایران، زنان هستند. علی فتحی آشتیانی، رئیس سازمان روانشناسی و مشاوره ایران درباره وضعیت طلاق در ایران گفت: «یکی از مهمترین تغییرات اجتماعی طی یک دهه گذشته طلاق است. طلاق در کشور ما با یک شیب و سرعت بالایی در حال پیشروی است. نسبت ازدواج به طلاق در ۲۰ سال گذشته از ۱۲ به یک به کمتر از سه به یک رسیده است.»

۵۸ درصد متقاضیان طلاق در ایران، زنان هستند. این آماری است که مدیرکل بهزیستی خراسان رضوی روز گذشته از وضعیت طلاق داده است.

روند آمار طلاق در ایران طی سال‌های اخیر رو به افزایش بود. درست در سال‌هایی که دولت و مجلس با تکیه بر قانون جوانی جمعیت در تلاش بودند تا آمار ازدواج و فرزندآوری را افزایش دهند. قانونی که ۱۲ هزار میلیارد تومان بودجه به خود اختصاص داد.

کارشناسان می‌گویند به ضرب قانون و دادن چند امتیاز نمی‌توان مردم را به ازدواج و فرزندآوری ترغیب کرد. آنها می‌گویند باید در این پرونده متغیر اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی با هم بررسی شود. نمی‌توان بدون فراهم کردن شرایط اقتصادی مطلوب، نسخه افزایش ازدواج و فرزندآوری برای مردم پیچید.

از سوی دیگر، در سال‌های اخیر فرهنگ نیز دستخوش تغییراتی شده و برخی از ترجیح می‌دهند مجرد بمانند، یا آنکه اگر ازدواج کردند، صاحب فرزند نشوند یا تک فرزندی را می‌پذیرند.

زنان متقاضیان اصلی طلاق در کشور

در کنار کاهش ازدواج و فرزندآوری، موضوع طلاق نیز مطرح است. در آخرین آمارها در این مورد، مسعود فیروزی، مدیرکل بهزیستی خراسان رضوی به خبرگزاری ایسنا گفت: «۵۸ درصد متقاضیان طلاق، زن و ۱۱ درصد نیز مرد است. مابقی موارد طلاق نیز توافقی است. طلاق‌های وکالتی نیز مقداری افزایش پیدا کرده است.»

فیروزی درباره دلایل طلاق توضیح داد: «۶ دلیل اصلی برای مراجعه طلاق، خشونت خانگی یا پرخاشگری، اعتیاد، خیانت، اختلال روانپزشکی، مهارت‌های زندگی و ارتباطی ضعیف و مشکلات یا اختلالات جنسی است.»

پیشروی طلاق در ایران با سرعت بالا

پیش‌تر در گزارشی به وضعیت طلاق در ایران پرداخته شده است. در این گزارش با تکیه بر داده‌های مرکز آمار ایران، آمده که در دهه ۹۰ تعداد ازدواج‌های ثبت‌شده ۴۰ درصد کاهش و آمار طلاق نیز ۴۳ درصد افزایش داشته است. بنا بر این گزارش، سال گذشته به ازای هر سه ازدواج، یک طلاق نیز ثبت شده است.

در گزارش دیگری به روند افزایشی طلاق در ایران پرداخته شد. بنا بر این گزارش، علی فتحی آشتیانی، رئیس سازمان روانشناسی و مشاوره ایران در همایش روز جهانی سلامت روان گفت: «آسیب‌های اجتماعی و اختلالات روانشناسی نسبت به سال‌های گذشته روند صعودی دارد.»

او ادامه داد: « یکی از مهمترین تغییرات اجتماعی طی یک دهه گذشته طلاق است. طلاق در کشور ما با یک شیب و سرعت بالایی در حال پیشروی است. نسبت ازدواج به طلاق در ۲۰ سال گذشته از ۱۲ به یک به کمتر از سه به یک رسیده است.»

۱۰ استان بحرانی از نظر آمار طلاق

رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره ایران، ۱۰ استان کشور که از نظر افزایش طلاق و کاهش ازدواج وضعیت بحرانی دارند را اعلام کرد. به گفته او این ۱۰ استان عبارتند از خراسان رضوی، تهران، البرز، مازندران، گیلان، فارس، اصفهان، قم، کرمانشاه و مرکزی.

فتحی آشتیانی گفته که آمار طلاق در سال ۱۴۰۲ نیز رشد قابل توجهی داشته است. داده‌های سازمان ثبت احوال نیز مهر تائیدی است بر ادعای فتحی آشتیانی.

بنا بر داده‌هایی که سازمان ثبت احوال کشور منتشر کرده است، در چهار ماهه ابتدایی سال جاری، ۱۹۹ هزار و ۷۲۴ ازدواج ثبت شد. در مقابل نیز ۶۵ هزار و ۳۵۴ مورد طلاق ثبت شد. به عبارتی از هر سه ازدواج تقریبا یک مورد آن به طلاق ختم شده است.

منبع: تجارت نیوز

۳ دیدگاه

  1. کم کم متوجه میشیم قوانین اسلامی خوب و عالی بوده که اگر به این قوانین الهی عمل میکردیم شاهد چنین افتضاح با فرو پاشی خانواده ها نبودیم ، تند روی همچنین قانون ها من درآوردی در مورد قوانین الهی هم باعث شک و دل زدگی مردم از اسلام شده در واقع اسلام بهترین و کاملترین دین الهی هست انچه مورد بحث هست مسلمانی ما هست به ویژه مسلمانی آنان که پیشرو دین هستند وقتی اونا دنیا رو خریدن. و دین رو فروختن مردم هم مشکل رو در اصل دین می بینند حال انکه مشکل از اجرا کنندگان هست و نه دین و احکام الهی ،

  2. افزایش قیمت سکه همه را وسوسه کرده .ضعف قانون حاکم بر مملکت خانواده ها را متلاشی کرده .زن ها همه تیبا سوار شدن .الان دیگه دعا خانم ها میگن با لباط سفید بری با تیبا سفید برگردی

  3. به نام خداوند جان و خرد : ۹۵/ درصد زنانی که تقاظای طلاق منفورانه را از دادگاه خانواده دارند خیانتکار شدند و به گناه جرم زنای محصنه افتاده اند دزد ناموس زنان شوهردار و غربگرایی زنان شوهردار در مملکت ایران اسلامی زیاد شده با شعار زن زندگی آزادی فاسدانه غربگرایانه هنجارشکنانه متجاهرانه مبتذلانه براندازانه خانواده خداوند جل جلاله زنان خیانتکار را لعنت کرده و جایگاهشان در آخرت در جهنم اسفل سافلین زباله دان تاریخ بشریت ملعونین کافرین خبیث فاسدین فاسقین لامذهبان دروغگویان عهد پیمان شکنان خانواده براندازان است . والسلام و صلوات التماس دعا .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا