سندرم دون ژوان یا دون خوان چیست؟ علائم، علل و درمان

دون ژوان در اصطلاح روانشناسی به مردی گفته می شود که مایل به برقراری رابطه با زنان متعدد است. احتمالا با مردانی که روابط بسیار گسترده و پیچیده جنسی دارند برخورد کرده باشید. مردانی که شدیداً برای رسیدن به معشوقه تلاش میکنند و وقتی او را بدست می آورند به راحتی رهایش میکنند و به سرعت وارد یک رابطه جدید می شوند.

به گزارش سبک ایده آل، سندرم دون ژوان یا دون خوان، اختلالی است که شاید اسمش را ندانید ولی در روابط عاطفیتان تجربه کرده باشید. سندرم دون ژوال ، اختلال شخصیتی است که در مردان دیده می شود.

این مردان به صورت همزمان وارد روابط جنسی و عاطفی متعدد می شوند و میل و اشتیاق زیادی برای رابطه جنسی با زنان دارند ولی ماندن در رابطه و وابستگی عاطفی برایشان کابوسی وحشتناک است و به محض این که احساس کنند ممکن است به طرف مقابل وابسته شوند به سرعت و بهانه های مختلف ، رابطه را ترک میکنند.

دون ژوانیسم هم در مردان و هم در زنان میتواند بروز کند ولی در مردان بیشتر مشهود است و درمان آن بعید و سخت می باشد.

دون ژوان, اختلال دون ژوانیسم, دون ژوانیسم

دون ژوانیسم

سندرم دون ژوان چیست؟

دون ژوانیسم نوعی اختلال شخصیت است که اصطلاحش از ادبیات و نمایش های ارا گرفته شده است. نمایشنامه ای درباره مردی بی بند و بار به نام دون ژوان یا دون خوان  که زنان را اغوا میکند. دون ژوان در اصطلاح روانشناسی به مردی گفته می شود که مایل به برقراری رابطه با زنان متعدد است.

دون ژوانیسم به معنی نیاز اجباری به اغواگری و درگیری جنسی است.  افراد دون ژوانیسم روابط نزدیک کوتاه مدت دارند. این افراد بیش از حد اغواگرند و معمولا افراد سخت با پوشش خلاف عرف را هدف قرار می دهند. افراد به راحتی عاشق دون ژوان ها می شوند ولی فرد مبتلا به این سندرم خیلی زود از رابطه دلزده شده و او را رها می کند.

جذابیت رابطه عاطفی و جنسی برای دون ژوان ها بسیار زودگر است و خیلی زود حالتی کسل کننده برایشان پیدا میکند و صرفا علاقه لحظه ای برایشان اهمیت دارد ، دون ژوان ها  افرادی خودخواه هستند که از یکنواختی بیزارند.

دون ژوان, اختلال دون ژوانیسم, نشانه های دون ژوان در مردان

نشانه های دون ژوان در مردان

علایم دون ژوانیسم در مردان

– نیاز شدید به اغوای دائمی

– معتاد به آدرنالین بالا هستند

– ظاهراً مردی ملایم ، جذاب و ایده آلند.

– به ندرت در یک رابطه صمیمی طولانی مدت می ماند.

– چندین زن را به طور همزمان دارد و با همه آنها منحصر به فرد رفتار میکند.

– تحمل یکنواختی و کسالت را ندارد.

– بی ثبات است.

– او اغلب سخت ترین زنان را انتخاب میکند.

– رفتارش بیش از حد جنتلمن و عاشقانه است.

– به خاطر رفتارش احساس گناه و پشیمانی نمی کند.

– سراغ افرادی می روند که دسترس به آن ها سخت تر باشد مانند افرادی که تفاوت سنی زیادی با آنها دارند ، ازدواج کرده اند یا نامزدند، افراد نزدیک مانند عمو یا بردار دوست پسر ، مادر یا خاله بهترین دوست ، کشیش ها ، رئیس ها و غیره.

– سراغ افرادی می روند که از نظر قانونی منع برقراری رابطه با آنها را دارند مانند رابطه پزشک و بیمار ، رابطه وکیل و مشتری ، رابطه معلم و دانشجو.

– هرگز تسلیم نمی شوند تا شما را جذب خود کنند.

– خودشان را شبیه کلیشه ای کامل برای زن ها نشان  می دهند ، شاهزاده ای جذاب ، کاریزماتیک ، اغوا کننده ، ملایم و دلسوز.

– آنها بیش از حد شهوانی و اغوا کننده اندو هر کجا که می روند چشم ها را به خود جلب میکنند و توانایی باورنکردنی در اغوا کردن و درگیر کردن فردی خاص دارند.

– فن بیان عالی دارند و تکنیک های  جذب و بدست آوردن زنان را به خوبی بلدند.

– خودشان را بسیار مهربان ، مودب و دوست داشتنی نشان میدهند و مدام به شما دسته گل و نامه عاشقانه می دهند و از شما تعریف و تمجید میکنند.

– دون ژوان ها در بدست آوردن زنان با عزت نفس پایین که کمبود محبت دارند ، بسیار موفق تر عمل میکنند.

– هنگام برخورد با یک دون ژوان خیلی سریع به این نتیجه می رسید که مرد ایده آلتان را پیدا کرده اید.

– زمانی که زن خودش را بسیار علاقمند و آشکارا تسخیر شده نشان میدهد و میلش به ثبات و جدی تر شدن رابطه را بروز میدهد ، ناگهان دون ژوان او را ترک میکند.

دون ژوان, اختلال دون ژوانیسم, نشانه های دون ژوان در زنان

نشانه های دون ژوان در زنان

علایم دون ژوانیسم در زنان

– ظاهرا ساده لوح ، بیگناه و ایده آل است.

– به سرعت چندین مرد را در اطراف خود  تسخیر میکند.

– روابط صمیمانه کوتاه مدت دارد.

– از هیجان و خطر لذت می برد.

– تحمل روتین و یکنواختی را ندارد.

– بی ثبات و ناپایدار است.

– سخت ترین مردان را به عنوان هدف انتخاب می کند.

– شعارش اغوا کردن و ترک کردن است.

– دون ژوان های زن با این که بسیار کم اند ولی ظاهری زیبا ، جذاب و فریبنده دارند که ظاهرا ساده لوح به نظر می رسند و مانند مردان دون ژوان ترجیحشان ، جذب افرادی است که بدست آوردنشان سخت است و با سطح بالایی از تهدید ، خطر یا چالش مدنی همراه است. مانند مردان با فاصله سنی زیاد ، مردان متاهل ، کشیشان ، پزشکان ، استادان دانشگاه و غیره.

– زن دون ژوان ابزارهای بی نهایتی برای موفقیت در تسخیر مردان استفاده میکند و از رفتار اغواگرانه دست نمی کشند تا طرف مقابل را بدست بیاورند.

– زنان دون ژوان زیاد آرایش می کنند.

– بیش از حد لوند هستند و به ظاهرشان اهمیت  زیادی میدهند و مراقبت زیادی از پوست و مو و آرایششان میکنند چرا که میخواهند در قدم اول طرف مقابل را با زیبایی ظاهری اغوا کنند ، البته زنان دون ژوان تفاوت زیادی با زنان خیابانی دارند.

– زن دون ژوان از روش ها و تکنیک های زیادی برای مطیع کردن طرف مقابل استفاده می کند و مراحل فتح و موفقیتشان لذت زیادی می برند و در نهایت بعد از رسیدن به هدف ، او را رها میکنند.

اختلالات همراه با دون ژوانیسم

اختلال شخصیت ضد اجتماعی : شخصیت ضد اجتماعی فاقد همدلی ، پشیمانی و گناه است و عمدتا به احساسات دیگران توجهی ندارند و بدون احساس گناه و پشیمانی تمایل دارند دیگران را زیر پایشان بگذارند.

اختلال شخصیت خود شیفته : خود شیفته ها خود محور، خودخواه ، متکبر و عاشق خودشان هستند ومعتقدند همه باید آنها را ستایش کنند و در همه چیز از همه بهترند. همدلی ندارند و و فقط به فکر تامین نیازهای خودشان هستند.

اختلال شخصیت هیستریونیک : هستریونیک در زنان شایع تر است و با رفتار پرشور عاطفی رنگارنگ و نمایشی برای جلب توجه همراه است.

دون ژوان, اختلال دون ژوانیسم, علت دون ژوان

علت دون ژوان

علت دون ژوان

نظریات مختلفی درباره علت سندرم دون ژوان بیان شده است که رایج ترین آنها عبارتند از :

• ناتوانی در عشق : فرد دون ژوان ، روان پریشی است که برای لذت خالص و بدون احساسات نوع دوستانه مانند ترحم ؛ پشیمانی و گناه ، شریک عاطفی اش را اغوا کرده و سپس او را ترک میکند. او نمی تواند عشق و صمیمیت نسبت به دیگران را احساس کند.

• عقده طرد شدن : دون ژوان به دلیل ترس از طرد شدن با رها شدن سعی می کند کسی را دوست نداشته باشد و خودش زودتر طرف مقابل را ترک کند چرا که از رها شدن می ترسد.

• نقص محبت والدین : فردی که مبتلا به اختلال دون ژوان است ، قادر به عشق ورزیدن نیست و نمی تواند در طولانی مدت به کسی دلبسته بماند. برای این فرد فقط لذت زودگذر مهم است که بعد از بدست آوردن شخص مورد نظر ، محو می شود.

• مورد سوء استفاده قرار گرفتن در کودکی: با این که بعضی از کارشناسان اعتقاد دارند دوران کودکی آسیب زا ارتباط زیادی با دون خوان ها ندارد ولی برخی دیگر نظرشان مخالف است.  رایج ترین آسیب دوران کودکی به خصوص در زنان دو خوان ، سوء استفاده جنسی است که آن ها را تبدیل به شرورهای احساسی برای مردان می کند. آنها به این باور رسیده اند که هیچ مردی لیاقت دوست داشته شدن را ندارد.

• نوروشیمی : برخی کارشناسان معتقدند که دون خوان ها به آدرنالین معتادند که این هورمون در آغاز تلاش برای تسخیر در موقعیت های خطرناک و شروع رابطه عاطفی و اغواگری برای جذب طرف مقابل ترشح می شود و باعث ایجاد احساس لذت و سرخوشی در دون خوان ها می شود.

روش های درمان دون ژوان

فرضیه های متناقضی برای روان درمان دون ژوانیسم وجود دارد مثلا در مرد دون ژوان ، تثبیت مادر و جنبه های عقده ادیپ در نظر گرفته میشود و مشکلاتی که قطع ارتباط مادر با او ایجاد کرده است بنابراین به زنان دیگر متوسل می شود تا زنی کامل مانند مادرش پیدا کند ولی وقتی متوجه عیوب آنها می شود ، ترکشان میکند.

درمان دون ژان ها بسیار دشوار است چرا که علت اختلال دقیقا مشخص نیست.

روش درمانی که واقعا میتواند به آنها کمک کند درمان شناختی رفتاری است که در آن علل مشکل به صورت مفصل جستجو شود و ایده ها و افکارها و رفتارهایی که منجر به سندرم دون خوان می شود را معکوس کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا