سیگنال های رادیویی اسرار آمیز و فضایی که میتوانند خبر از حیات بی گانه دهند!

دانشمندان نمی‌دانند چگونه فعالیت انفجار رادیویی سریع را پیش بینی کنند. آنان می‌توانند پرتو‌های نور را پس از رویداد‌های بین ستاره‌ای تشخیص دهند، اما نمی‌دانند چگونه پیش بینی پیشگیرانه وقایع را انجام دهند.

دانشمندان مجموعه‌ای از سیگنال‌های رادیویی مرموز را کشف کرده‌اند کارشناسان در مورد خالق آن سیگنال‌ها حدس و گمانه زنی می‌کنند. دانشمندان کانادایی این سیگنال‌ها معروف به انفجار‌های رادیویی سریع (FRB) را در فاصله سال‌های ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۱ میلادی کشف کردند.

تلسکوپ‌های آزمایش نقشه برداری شدت هیدروژن کانادا (CHIME) رکورد ۲۵ انفجار را در طول دو سال آزمایش ثبت کردند. نتیجه مطالعه‌ای منتشر شده در The Astrophysical Journal تعداد بی‌سابقه‌ای از انفجار‌های رادیویی سریع را نشان می‌دهد. دانشمندان در حال کار برای درک عمیق‌تر منشاء انفجار هستند، اما برخی از هم اکنون فرضیه‌هایی را درباره علت ایجاد صدا را مطرح کرده اند. آنان معتقدند که انفجار‌های بزرگ انرژی نشان دهنده حیات بیگانه نیست.

دکتر «زیگی پلئونیس» به «دیلی میل» می‌گوید: «انفجار‌های رادیویی سریع احتمالا توسط بقایای مرگ و میر‌های انفجاری ستاره‌ای تولید می‌شوند».

با مطالعه دقیق منابع انفجار‌های رادیویی سریع می‌توانیم محیط‌هایی که این انفجار‌ها در آن اتفاق می‌افتند را مطالعه کرده و مراحل پایانی زندگی یک ستاره را بهتر درک کنیم. پلئونیس معتقد است که اکتشافات بیش‌تر می‌تواند پرسش دیگری را آشکار سازد این که ستاره‌های کهکشان‌های دیگر از چه چیزی ساخته شده اند.

او می‌افزاید: «ما هم چنین می‌توانیم درباره موادی که قبل و در حین مرگ ستاره بیرون رانده شده‌اند اطلاعات بیش‌تری کسب کنیم که سپس به کهکشان‌هایی که انفجار‌های رادیویی سریع در آن وجود دارند بازگردانده می‌شوند».

موجودات فضایی

آن چه در مورد انفجار رادیویی سریع می‌دانیم

انفجار رادیویی سریع یک فلاش غول پیکر از نور و انرژی در کهکشان‌های دیگر است. انفجار‌های انرژی گاهی به کهکشان‌های دیگر راه پیدا می‌کنند از جمله پرتو‌های نوری که از طریق تلسکوپ‌های پیشرفته روی زمین مشاهده می‌شوند.

نور در طیف الکترومغناطیسی ثبت می‌شود و به سرعت در فضا حرکت می‌کند. آن نور قدرتمند است و دانشمندان پرتو‌ها را از فاصله چهار میلیارد سال نوری دیده اند.

مقدار انرژی منتشر شده از یک انفجار رادیویی سریع حدود ۱۰ تریلیون برابر چیزی است که انسان در یک سال روی زمین استفاده می‌کند.

آن چه برای کشف باقی مانده است

دانشمندان نمی‌دانند چگونه فعالیت انفجار رادیویی سریع را پیش بینی کنند. آنان می‌توانند پرتو‌های نور را پس از رویداد‌های بین ستاره‌ای تشخیص دهند، اما نمی‌دانند چگونه پیش بینی پیشگیرانه وقایع را انجام دهند.

برخی از انفجار‌های رادیویی سریع اغلب از همان ناحیه تکرار می‌شوند. با این وجود، انفجار‌های رادیویی سریع تکرار نشدنی ممکن است یک بار چشمک بزنند که باعث ناراحتی دانشمندان شده است. دانشمندان هم چنین در تلاش هستند تا باور‌های مربوط به منشاء انفجار رادیویی سریع را تایید کنند.

تا زمانی که دانشمندان بتوانند رویداد‌های بیش‌تری را مورد تجزیه و تحلیل قرار دهند این فرضیه را حفظ می‌کنند که انفجار رادیویی سریع از ستاره‌های مرده می‌آیند.

منبع
فرارو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا