شش اشتباه نورپردازی که تقریبا همگان مرتکب می‌شوند

تمام انواع روشنایی در هر اتاق خانه به خوبی کار نمی‌کنند. برای مثال، علیرغم آن که نور بالای سر ممکن است در یک اتاق نشیمن به خوبی کار کند، اما دیوارکوب‌های سایه دار می‌توانند نور ملایم و محیطی را فراهم کنند که برای اتاق خواب مناسب‌تر است.


اگر چیزی وجود داشته باشد که بر روحیه و جو موجود در یک فضا تاثیر بگذارد آن نور است. نورپردازی روشن می‌تواند به اتاق احساس خوش‌آمدگویی بدهد در حالی که نور کم‌تر می‌تواند به فضا جو صمیمی‌تر بخشد. هم چنین، وسایل نورپردازی نیز می‌توانند بر زیبایی شناسی اتاق تاثیر زیادی بگذارند. برای مثال، اتاق ناهار خوری رسمی بدون یک لوستر یا چراغ آویز پررنگ خالی به نظر می‌رسد. با این وجود، چیز‌های بیش تری نیز در نورپردازی وجود دارد از جمله نوع لامپ انتخابی، وات و موارد دیگر.

 

به گزارش فرارو به نقل از ریئل سیمپل، در ادامه به شش اشتباه رایج در نورپردازی که ممکن است مرتکب شوید به علاوه راه‌هایی آسان برای رفع هر یک از آن اشتباهات خواهیم پرداخت:- نادیده گرفتن عملکرد

یکی از بزرگترین اشتباهات نورپردازی نصب وسایلی است که روشنایی کافی را در کل فضا ارائه نمی‌دهند.

 

اگر یک اتاق بسیار بزرگ است مانند یک اتاق نشیمن با مفهوم باز ممکن است به بیش از یک وسیله یا منابع روشنایی اضافی مانند لامپ نیاز داشته باشید.

 

۲- انتخاب یک وسیله نامناسب

تمام انواع روشنایی در هر اتاق خانه به خوبی کار نمی‌کنند. برای مثال، علیرغم آن که نور بالای سر ممکن است در یک اتاق نشیمن به خوبی کار کند، اما دیوارکوب‌های سایه دار می‌توانند نور ملایم و محیطی را فراهم کنند که برای اتاق خواب مناسب‌تر است.

 

یک لامپ بزرگ برای روشنایی و تزئین یک دفتر کار خانگی بسیار عالی است، اما احتمالا در اتاق بازی کودک جایی ندارد. یک خانه شیک به طور کلی دارای انواع لامپ‌ها و وسایل است.

 

۳- بدون در نظر گرفتن وات

اشتباهات مربوط به لامپ‌ها بسیار رایج هستند. میزان حداکثر توان یک وسیله ذکر شده به خریدار اطلاع می‌دهد که آن دستگاه چه میزان خروجی دارد. در نتیجه، هنگام خرید لامپ توصیه می‌کنیم چند لامپ با وات مختلف را خریداری نمایید تا ببینید کدام یک بهترین عملکرد را دارند.

 

۴- لحاظ نکردن گرما و خنکی

دمای رنگ برای تنظیم حال و هوای مناسب بسیار مهم است. برخی افراد گرم‌تر را به روشن‌تر و سفیدتر ترجیح می‌دهند. معمولا لامپ‌های ۲۵۰۰ -۲۷۰۰ وات برای گرمای مناسب توصیه می‌شوند.

 

از سوی دیگر لامپ‌های بین ۲۷۰۰ تا ۳۰۰۰ وات نوری را ارائه می‌کنند که دعوت کننده است بدون آن که شدیدا نارنجی و یا آبی باشد. به طور کلی فضا‌هایی که نور گرم دارند از آرامش بیش تری برخوردار هستند. بنابراین، در مکان‌هایی مانند اتاق خواب لامپ‌های گرم‌تر و در مکان‌هایی که بیش‌تر می‌خواهید بیدار بمانید مانند دفاتر اداری و آشپزخانه لامپ‌های خنک‌تر را انتخاب نمایید.

 

۵- فراموش کردن سوئیچ‌های دیمر

سوئیچ‌های دیمر این قابلیت را دارند که میزان نور را در وسایل روشنایی کنترل و تنظیم کنند. این سوئیچ‌ها روشنایی را برای مطالعه کردن، کار‌هایی مانند آشپزی و خیاطی کردن به خوبی تنظیم می‌کنند. این کلید‌ها نور مناسب و آرامش بخشی را تنظیم می‌کنند و از بروز اختلال در خواب کودکان نیز جلوگیری می‌کنند.

 

البته علیرغم آن که نصب سوئیچ‌های دیمر ممکن است قدری باعث افزایش هزینه مالی تان شود، اما با توچه به این که نور چگونه می‌تواند بر روحیه‌تان تاثیر بگذارد ارزش صرف این هزینه را دارد. گاهی اوقات برای تمیز کردن فضای خود به نور زیادی نیاز دارید.

 

با این وجود، اگر قصد داشته باشید ضیافت شامی را برگزار نمایید ممکن است بخواهید نور ملایم‌تر و نه چندان روشن باشد. هنگام تلاش برای ایجاد فضای خود سوالات زیادی ایجاد می‌شود. نورپردازی به معنای لایه بندی در مقابل پر کردن اتاق با نور خالص است.

 

برای هر اتاق به سوئیچ‌های دیمر نیاز ندارید. در حالی که سوئیچ‌های دیمر برای اتاق خواب، اتاق نشیمن و اتاق غذاخوری ایده آل هستند، اما در اتاق مهمان یا دفاتر خانه ضروری نیستند.

 

۶- انتخاب لامپ‌های فلورسنت

علیرغم آن که لامپ‌های فلورسنت می‌توانند خرید هوشمندانه‌ای باشند، زیرا انرژی کمتری نسبت به سایر انواع روشنایی مصرف می‌کنند، اما بهترین انتخاب برای مکان‌های مسکونی نیستند. این بدان خاطر است که اگر این نوع از لامپ‌ها بشکنند مقدار کمی جیوه آزاد می‌کنند و باید به روشی بسیار خاص تمیز شوند.

 

در حالی که هیچ کس قصد شکستن لامپ را ندارد امکان بروز چنین حادثه‌ای به خصوص زمانی که بچه‌ها در خانه باشند وجود دارد. بنابراین، ایمن‌ترین کار این است که از استفاده از این نوع لامپ پرهیز نمایید. به علاوه نور‌های فلورسنت معمولا خسته کننده و نامطلوب هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا