صداپیشه انیمیشن‌های مطرح درگذشت

صداپیشه شخصیت اصلی انیمیشن برنده اسکار «کوکو» که در بیش از ۱۰۰ نقش در سینما، صحنه و تلویزیون ظاهر شده بود، درگذشت.

به گزارش سبک ایده آل، آنا اوفلیا مورگویا، بازیگر مکزیکی که صداپیشگی شخصیت اصلی انیمیشن برنده اسکار «کوکو» محصول استودیو پیکسار کمپانی دیزنی را بر عهده داشت، در سن ۹۰ سالگی درگذشت.

به گزارش همشهری آنلاین، مؤسسه ملی هنر‌های زیبا و ادبیات مکزیک درگذشت او را با اندوه فراوان در رسانه‌های اجتماعی اعلام کرد و گفت که فعالیت هنری مورگویا برای هنر‌های نمایشی مکزیک حیاتی است.

مورگویا، که در سال ۱۹۳۳ در مکزیکوسیتی به دنیا آمد، در انیمیشن «کوکو» سال ۲۰۱۷ صداپیشگی ماما کوکوی سالخورده را بر عهده گرفت، انیمیشنی که داستان پسر جوانی را دنبال می‌کند که در تعطیلات مکزیک به سرزمین مردگان می‌رود و راز بزرگ خانوادگی را فاش می‌کند. «کوکو» برنده دو جایزه اسکار برای بهترین انیمیشن بلند و بهترین ترانه اصلی شد.

مورگویا قبل از صداپیشگی در انیمیشن برنده اسکار، در مکزیک چهره‌ای شناخته شده بود و در بیش از ۱۰۰ نقش که بیش از هفت دهه تئاتر، سینما و تلویزیون را در بر می‌گرفت، اغلب نقش منفی را ایفا می‌کرد.

او در مدرسه ملی هنر‌های تئاتر مکزیک در رشته بازیگری و تحصیل کرد و اولین نقش او در سال ۱۹۵۴ در نمایشنامه «محاکمه با آتش» بود و نخستین نقش او در سینما نیز یک دهه بعد در فیلم «ترانزیت» محصول ۱۹۶۴ رقم خورد.

او در سال‌های ۱۹۷۹، ۱۹۸۶ و ۱۹۹۶ برنده بهترین بازیگر نقش مکمل زن در جوایز بازیگری آریل مکزیک برای فیلم‌هایی، چون «ملکه شب» شد و سه بار دیگر هم نامزد بهترین بازیگر نقش مکمل زن شد و رکورد ۵ نامزدی بهترین بازیگر زن بدون کسب جایزه را به نام خود ثبت کرد.

در سال ۲۰۱۱، مورگویا برنده جایزه یک عمر دستاورد از جوایز آریل شد که به چهره‌های مهم صنعت سینمای مکزیک اعطا می‌شود. او یکی از آخرین ستاره‌های بازمانده از دوران طلایی سینمای مکزیک بود، زمانی که صنعت فیلم این کشور در دهه‌های ۱۹۴۰ و ۵۰ شکوفا شد.

آخرین نقش او در سریال ۲۰۱۸ «خوزه خوزه: ال پرنسیپ د لا کانسیون» رقم خورد که یک فیلم زندگینامه‌ای تخیلی درباره خواننده پاپ مکزیکی است.

مورگویا در ماه آوریل، در حالی که مدال اینگمار برگمان را از دانشگاه ملی خودمختار مکزیک به دلیل نقشش در صنعت سینما دریافت کرد، به حاضران گفت: «بازیگری اشتیاق زندگی من بوده است، من هرگز برای کسب جایزه کار نکرده‌ام. همیشه عاشق این حرفه بودم که به طور تصادفی آن را پیدا کردم. خوشحالم و احساس می‌کنم یک زن بسیار خوش شانس هستم».

منبع: همشهری آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا