طرز تهیه شربت گلاب خانگی

اگه دنبال یک نوشیدنی خوشمزه و مفید برای رفع تشنگی و عطش در فصل تابستان هستید حتما “شربت گلاب” را امتحان کنید.

نمناک نوشت: شربت گلاب یکی از نوشیدنی های سنتی و خوشمزه ایرانی است که مانند شربت لیمو ، شربت خاکشیر و شربت تخم شربتی برای رفع عطش در فصل گرما بسیار مناسب می باشد و دارای خاصیت نشاط آوری می باشد پس با ماهمراه باشید تا طرز تهیه این نوشیدنی خوشمزه و مفید را به شما آموزش دهیم.

مواد لازم براش شربت گلاب و زعفران:

گلاب :یک پیمانه

زعفران آسیاب شده :۱ و ۱/۲ ق چ

هل سفید :۵ عدد

شکر :یک پیمانه سر خالی

عرق بیدمشک در صورت تمایل :۱ پیمانه

آب :دو لیتر

طرز تهیه شربت گلاب زعفرانی :

مرحله اول:

برای درست کردن گلاب زعفرانی ابتدا زعفران را داخل هاون ریخته و با دسته هاون آن را خوب بکوبید تا کاملا پودر شود، سپس نصف استکان آب جوش روی زعفران بریزید و درب ظرف را ببندید.

مرحله دوم:

زعفران را برای نیم ساعت روی حرارت غیر مستقیم بگذارید تا دم بکشد و رنگ بگیرد. در این میان آب ، شکر، هل و گلاب را در ظرفی بریزید و روی حرارت بگذارید تا بجوشد.

مرحله سوم:

بعد از اینکه شربت شروع به جوشیدن کرد شعله را کم کنید تا با حرارت ملایم ریز جوش بزند و غلیظ شود.

بعد از اینکه شربت به غلظت دلخواهتان رسید زعفران دم کرده و عرق بیدمشک را اضافه کرده اجازه دهید تا شربت برای چند دقیقه دیگر دیگر بجوشد.

مرحله چهارم:

بعد از ۱۰ تا ۱۵ دقیقه که شربت بخوبی غلیظ شد شعله را خاموش کرده و دانه های هل را از آن خارج کنید. اجازه دهید تا شربت از حرارت بیافتد سپس آن را در یک بطری مناسب بریزید و برای چند ساعت در یخچال بگذارید تا خنک شود.

هر بار به مقدار دلخواه از شربت را با مقداری آب مخلوط کرده و چند قطعه یخ داخل آن بیاندازید و سرو نمایید.

روش دوم

مواد لازم برای شربت گلاب مجلسی:

گلاب :یک سوم پیمانه

آب جوش :دو سوم پیمانه

نشاسته :۱ ق غ

عسل :به مقدار دلخواه

طرز تهیه شربت گلاب مجلسی:

مرحله اول:

برای تهیه شربت گلاب ابتدا آب را در قابلمه ای بریزید و روی حرارت بگذارید تا بجوشد. در این میان یک قاشق غذاخوری نشاسته را با یک سوم پیمانه گلاب مخلوطکرده و هم بزنید تا کاملا حل شود.

مرحله دوم:

بعد از اینکه آب به جوش آمد آن را از روی حرارت بردارید و مخلوط نشاسته را اضافه کنید و خوب هم بزنید تا یکدست شود. در ادامه یک تا دو قاشق بسته به ذائقه خودتان عسل را به شربت افزوده و هم بزنید تا حل شود.

شربت آماده است آن را برای مدتی در یخچال قرار دهید تا خنک شود. بعد از اینکه شربت خنک شد آن را داخل لیوان بریزید و با افزوده چند قطعه یخ سرو نمایید.

روش سوم

مواد لازم برای شربت گلاب ساده :

گلاب:یک فنجان

آب:یک فنجان

شکر :۶ فنجان

رنگ خوراکی یا زعفران:به مقدار دلخواه

طرز تهیه شربت گلاب ساده:

مرحله اول:

برای درست کردن شربت گلاب ساده ابتدا آب، شکر و گلاب را داخل قابلمه ای بریزید و روی حرارت قرار دهید تا شروع به جوشیدن کند. در این مرحله شعله را کم کرده و اجازه دهید تا شربت با شعله ملایم بجوشد و به غلظت برسد.

مرحله دوم:

بعد از اینکه شربت به غلظت دلخواهتان رسید آن را از روی حرارت بردارید و رنگ خوراکی یا زعفران دم کرده را اضافه کنید و هم بزنید تا یکدست شود.

مرحله سوم:

شربت برای چند ساعت در یخچال بگذارید تا خنک شود سپس آن را در یک تنگ ریخته و روی آن به مقدار لازم آب بریزید. در صورت تمایل چند قطره آب لیموی تازه به شربت اضافه کرده و چند قطعه یخ بریزید و خنک سرو نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا