طرز تهیه لیمو عمانی بدون تلخی

لیمو عمانی همان لیمو ترش خشک شده است که به عنوان چاشنی در تهیه غذا‌ها استفاده می‌شود که تهیه لیمو عمانی در منزل با این نکاتی که در اختیار شما قرداده ایم کار ساده‌ای است.

لیمو عمانی همان لیمو ترش خشک شده است که به عنوان چاشنی در تهیه غذا‌ها استفاده می‌شود که تهیه لیمو عمانی در منزل با این نکاتی که در اختیار شما قرداده ایم کار ساده‌ای است.

به گزارش ایلنا، لیمو عمانی یکی از اصلی‌ترین چاشنی غذا‌های ایرانی است که طعم و عطری فوق العاده به آن‌ها می‌بخشد. خشک شده لیمو ترش شیرازی را لیمو عمانی می‌گویند و برای طعم دادن و ترش مزه کردن به صورت درسته یا پودر شده (گرد لیمو) به غذا‌ها و خورش‌هایی مانند قورمه سبزی و قیمه، آبگوشت، انواع سوپ، چای، دمنوش و شربت می‌افزایند. تهیه لیمو عمانی در منزل کار ساده‌ای است و شما می‌توانید با توجه به آموزش‌های این بخش در منزل لیمو عمانی تازه تهیه کنید.

خرید لیمو ترش:

برای تهیه لیمو عمانی اولین مرحله خرید لیمو ترش شیرازی است. لیمو‎هایی را انتخاب کنید که دارای پوستی صاف و شفاف، درخشان و سالم هستند و لیمو‌هایی که پوست کلفت و اسفجی دارند و زدگی و خرابی روی پوست خود دارند، را انتخاب نکنید، زیرا نشان دهنده شرایط نگهداری و انبار کردن غیر استاندارد است. برای تهیه لیمو عمانی لیمو‌های بزرگ را انتخاب کنید.

روش‌ها مختلف تهیه لیمو عمانی در منزل

لیمو عمانی در واقع همان لیمو ترش شیرازی خشک شده است که از آن به عنوان چاشنی در تهیه انواع غذا‌های ایرانی استفاده می‌شود.

تهیه لیمو عمانی در منزل

مواد لازم:

شما برای تهیه لیمو عمانی به مواد زیر نیاز دارید.

لیمو ترش شیرازی:یک کیلو

سرکه: یک فنجان

نمک: به میزان لازم

مراحل تهیه لیمو عمانی در خانه

مرحله اول تهیه لیمو عمانی:

ابتدا لیمو ترش‌های شیرازی را خوب بشویید وسپس بر روی آن‌ها کمی نمک پاشیده و اجازه دهید یک روز بماند و سپس بعد از یک روز لیمو‌ها را با آب سرد خوب بشویید.

مرحله دوم:

درون یک قابلمه آب و یک فنجان سرکه بریزید و اجازه دهید به جوش آید.

مرحله سوم:

لیموترش‌ها را درون آب و سرکه جوشیده بریزید و بگذارید ۱۰ ثانیه بجوشند، سپس با آب سرد خوب آبکشی کنید.

مرحله چهارم:

دوباره پس از آبکشی لیمو ترش‌ها، آن‌ها را داخل مخلوط آب جوش و سرکه بریزید تا به مدت ۱ دقیقه بجوشند، سپس درون آبکش بریزید، اما آبکشی نکنید.

مرحله پنجم:

اجازه دهید لیمو ترش‌ها خنک شوند، سپس لیمو ترش‌ها را با خلال دندان سوراخ ریزی کنید و روی یک پارچه‌ی نخی تیره بریزید و زیر نور آفتاب قرار دهید. پارچه نخی تیره جذب نور را بیشتر می‌کند.

مرحله ششم:

پس از گذشت ۱۰ روز لیمو‌های کمی خشک شده را درون سبد بریزید و بگذارید در سایه بمانند تا کاملا خشک شوند.

نکته مهم:تقریبا یک یا دو ماه طول می‌کشد تا لیمو‌ها کاملا خشک شوند. در صورت عدم دسترسی به نور خورشید لیمو‌ها را کنار شوفاژ یا بخاری خشک کنید.

روش خشک کردن لیمو ترش با نور خورشید

ابتدا لیمو‌ها را به خوبی بشویید، سپس آن‌ها را به مدت ۲۴ ساعت در آب خیس کنید و در این مدت چند بار آب آن را عوض کنید تا تلخی پوست لیمو‌ها گرفته شود.

پارچه نخی تمیزی بر کف یک سینی را پهن کنید و سپس لیمو‌ها را روی آن بریزید.

سینی را حداقل ۱ ماه در مقابل نور خورشید قرار دهید تا لیمو‌ها خشک شوند. لیمو‌ها در زمستان به زمان بیشتری برای خشک شدن نیاز دارند بنابراین اگر لیمو‌ها پس از یک ماه هنوز به طور کامل خشک نشده بودند، آن‌ها را کنار بخاری یا شوفاژ قرار دهید تا کاملا خشک شوند.

خشک کردن لیمو ترش به صورت ورقه‌ای

شما می‌توانید لیمو‌ها را به صورت ورقه‌ای نیز خشک کنید. برای خشک کردن لیموترش به صورت ورقه‌ای روش‌های زیر را به کار برید. لیمو عمانی ورقه‌ای یا لیمو خشک حلقه‌ای را می‌توانید برای تهیه انواع چای و دمنوش استفاده کنید.

با استفاده از تابش نور خورشید یا بخاری

لیمو‌ها را به خوبی بشویید و سپس آن‌ها را به مدت ۲۴ ساعت در آب خیس کنید و در این مدت چند بار آب آن را عوض کنید تا تلخی پوست لیمو‌ها گرفته شود و بعد از این مدت آبکش کنید.

لیمو‌ها را به صورت ورقه‌های نازک برش زده و هسته‌های لیمو را خارج کنید.

کف سینی استیل ورقه‌های لیمو را بچینید.

سینی را با برش‌های لیمو در مقابل تابش نور خورشید قرار دهید، در زمستان سینی را روی شوفاژ یا حرارت ملایم بخاری قرار دهید تا خشک شوند.

با استفاده از دستگاه خشک کن

برش‌های لیمو را داخل دستگاه خشک کن گذاشته و همانند دیگر میوه‌های خشک مصرف کنید. استفاده از دستگاه خشک کن میوه، با حذف آب درون میوه از فساد آن جلوگیری کرده و باعث حفظ کیفیت و ماندگاری محصول در طولانی مدت می‌شود. برای تهیه لیموترش خشک شده ورقه‌ای به صورت زیر عمل کنید:

لیمو‌ها را به خوبی بشویید و سپس آن‌ها را به مدت ۲۴ ساعت در آب خیس کنید و در این مدت چند بار آب آن را عوض کنید تا تلخی پوست لیمو‌ها گرفته شود و بعد از این مدت آبکش کنید.

لیمو‌ها را به صورت ورقه‌های نازک برش زده و سپس ورقه‌ها را به صورتی که بین آن‌ها فاصله‌ای نباشد، بر روی سینی خشک کن بچینید.

دستگاه خشک کن را روی حرارت ۱۲۵ درجه فارنهایت قرار دهید.

تقریبا ده ساعت طول می‌کشد تا برش‌های لیمو کاملا خشک شوند.

با استفاده از فر

شما می‌توانید لیمو‌ها را به صورت ورقه‌ای در فر خشک کنید. برای این منظور:

لیمو‌ها را به خوبی بشویید و سپس آن‌ها را به مدت ۲۴ ساعت در آب خیس کنید و در این مدت چند بار آب آن را عوض کنید تا تلخی پوست لیمو‌ها گرفته شود و بعد از این مدت آبکش کنید.

فر را روشن کنید و روی پایین‌ترین درجه ممکن قرار دهید.

با کاغذ پارچمنت سینی فر را پوشانده و ورقه‌های لیمو را روی آن بچینید.

سینی را به مدت ۴ ساعت درون فر قرار دهید. در تمام این مدت هر ۱ ساعت یک بار لیمو‌ها را زیرو رو کنید تا حرارت به همه قسمت‌ها به طور یکنواخت برسد.

پس از خشک شدن کامل لیمو‌ها، فر را خاموش کرده، اما سینی را تا ۲۴ ساعت از فر خارج نکنید.

بعد از گذشت این مدت برش‌های خشک شده‌ی لیمو را از فر خارج کرده و درون ظرف شیشه‌ای یا پلاستیک فریزر نگهداری کنید.

طرز تهیه پودر یا گرد لیمو عمانی در خانه

پس از خشک کردن لیمو‌ها، برای تهیه‌ی گرد لیمو عمانی، پوست لیمو عمانی خشک شده را از گوشت آن جدا کرده، سپس قسمت گوشتی لیمو عمانی را در آسیاب ریخته و آن را به صورت پودر درآورید. چنانچه در این بخش از نمناک اشاره کرده ایم باید به خاطر داشته باشید که حتما تخم‌های آن را از گوشت آن جدا کنید در غیر این صورت گرد لیمو عمانی تلخ خواهد شد.

نکات مهم:

اگر لیمو ترش‌های شیرازی بر روی درخت خشک شوند، لیمو عمانی زرد مایل به قهوه‌ای می‌شود. اگر آن‌ها را در آب و سرکه بجوشانند و سپس زیر نور خورشید خشک کنند، لیمو عمانی به دست آمده سیاه می‌شود.

لیمو عمانی را می‌توان در فر، دستگاه خشک کن و یا به طور طبیعی زیر نور خورشید خشک کرد.

برای گرفتن تلخی لیمو، قبل از خشک کردن لیمو آن‌ها را به مدت ۲۴ ساعت در آب خیس کنید و در این مدت چند بار آب آن را عوض کنید تا تلخی پوست لیمو‌ها گرفته شود.

برای رفع تلخی لیمو عمانی در غذا می‌توانید:

از پودر یا گرد لیمو عمانی برای تهیه غذا استفاده کنید.

لیمو عمانی را چند ساعت قبل از مصرف در آب گرم خیس کنید و سپس به غذا بیافزایید.

هسته‌های داخل لیمو عمانی را خارج کنید، زیرا درصد بالای از تلخی لیمو عمانی به تخم‌های آن مربوط می‌شود.

برای گرفتن تلخی لیمو عمانی، آن را در آب برای چند دقیقه بجوشانید و پس از دور ریختن آب آن لیمو‌های جوشیده شده به غذا بیافزایید.

منبع: نمناک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا