عادت‌های ممنوعه موقع تمیزکاری خانه

چرا باید مقدار زیادی شوینده استفاده کنید وقتی با حجم کمتر هم می‌توانید همه‌جا را تمیز کنید؟ حتما شما هم ویدئوهایی در شبکه‌های اجتماعی دیده‌اید که در آن‌ها افراد با مقدار زیادی کف و حباب در زمان کوتاهی همه‌جا را تمیز می‌کنند. دیدن این ویدئوها لذت‌بخش است، اما در واقعیت نباید این‌طوری تمیزکاری کنید، چون آن‌همه کف شوینده روی سطوح مختلف می‌نشیند و به‌راحتی پاک نمی‌شود.

همه ما به دنبال ترفندهایی هستیم که نظافت را برایمان سریع و آسان‌تر کنند. باورش سخت است، اما گاهی همین ترفندها کار را سخت‌تر می‌کنند! پس بهتر است این عادت‌ها را شناسایی و ترک کنید. در این مقاله، بعضی از عادت‌های مربوط به تمیزکاری را معرفی می‌کنیم که باید ترک کنید تا خانه‌ای تمیزتر و وقت بیشتری برای استراحت داشته باشید.۱. رهاکردن کاغذها به حال خودشان

همیشه کوهی از کاغذ در گوشه‌کنار خانه جمع می‌شود. مجلات، بروشورهای تبلیغاتی، پروژه‌های مدرسه و قبض‌ها روی هم می‌مانند و آشفتگی ایجاد می‌کنند. شما باید از این اتفاق جلوگیری کنید. سبد یا جعبه‌ای را نزدیک ورودی خانه بگذارید و تمام کاغذها را درون آن قرار دهید.سطل بازیافت یا خردکن کاغذ را نیز کنار این سبد بگذارید. حداقل یک بار در هفته این سبد را مرتب کنید. اسناد مهم، قبض‌ها و رسیدهای خود را بایگانی کنید. از نقاشی و کاردستی کودکان عکس بگیرید یا آن‌ها را قاب کنید. روزنامه‌ها، برگه‌های تبلیغی و سایر کاغذهای بی‌استفاده را هم دور بریزید.

 

۲. بی‌توجهی به نظافت حمام

تمیزکردن حمام کار جذابی نیست، اما هیچ‌کس نمی‌تواند حمام کثیف را تحمل کند. بهترین کار این است که بعد از هربار دوش‌گرفتن، حمام را مرتب و کمی تمیز کنید و بعد از آن خارج شوید. قبل از اینکه از حمام بیرون بیایید، پرده‌های حمام را جمع کنید تا هوا بهتر جریان یابد. اگر هوا به‌خوبی در گردش نباشد، پرده‌ها و کناره‌های دیوار کپک می‌زنند.

 

حوله‌های مرطوب را روی زمین رها نکنید. تمام حوله‌ها را بلافاصله در ماشین لباس‌شویی بیندازید یا روی خشک‌کن بگذارید تا رطوبتشان گرفته شود. حوله‌های خیس بوی ماندگی می‌دهند و فضای حمام را آزاردهنده می‌کنند. تمیزکاری حمام وقتی تازه دوش گرفته‌اید فقط چند دقیقه زمان می‌برد، اما اگر آن را به تعویق بیندازید، احتمالا چند ساعت شما را مشغول خواهد کرد.

 

۳. استفاده بیش از حد از شوینده

چرا باید مقدار زیادی شوینده استفاده کنید وقتی با حجم کمتر هم می‌توانید همه‌جا را تمیز کنید؟ حتما شما هم ویدئوهایی در شبکه‌های اجتماعی دیده‌اید که در آن‌ها افراد با مقدار زیادی کف و حباب در زمان کوتاهی همه‌جا را تمیز می‌کنند. دیدن این ویدئوها لذت‌بخش است، اما در واقعیت نباید این‌طوری تمیزکاری کنید، چون آن‌همه کف شوینده روی سطوح مختلف می‌نشیند و به‌راحتی پاک نمی‌شود. این لایه صابون باقی‌مانده نه‌تنها کثیفی‌ها را به خود جذب می‌کند، بلکه خطرناک هم هست.

 

مولکول‌های فعال در این لایه با شوینده‌ها و مواد دیگر واکنش می‌دهند و ممکن است بخارهای سمی تولید کنند؛ بنابراین زمان و پول خود را هدر ندهید. مقدار کمی شوینده را طبق دستورالعمل روی بسته‌بندی محصول استفاده کنید و درنهایت به‌خوبی سطح را با آب یا دستمال تمیز کنید.

 

۴. تمیزکاری با وسایل کثیف

چگونه می‌توانید از وسایل کثیف استفاده کنید و انتظار داشته باشید نتیجه خوبی بگیرید؟ اگر ماشین لباس‌شویی شما بوی بدی می‌دهد، احتمالا باکتری زیادی در آن جمع شده است؛ درنتیجه لباس‌های شما نیز بوی بد می‌گیرند. اگر کیسه جاروبرقی شما پر از گردوغبار شود، دیگر قدرت مکش خوبی ندارد و اگر با دستمال کثیفی بخواهید سطوح مختلف را تمیز کنید، فقط آلودگی‌ها را جابه‌جا خواهید کرد.

 

این عادت را ترک کنید و پس از هربار استفاده از دستگاه و ابزارهای تمیزکاری، حتما آن‌ها را به‌خوبی بشویید و ضدعفونی کنید. اجازه دهید دستمال‌ها و اسفنج‌ها کاملا خشک شوند، سپس آن‌ها را در کمد مخصوص بگذارید. در ضمن آن‌ها را دوره‌ای دور بریزید و دستمال و اسفنج جدید جایگزینشان کنید.

 

۵. استفاده از یک دستمال برای کل حمام

دستمال‌های مرطوب ضدعفونی‌کننده انتخابی عالی برای تمیزکردن سطوح مختلف حمام‌اند، اما آن دستمال کوچک برای کل حمام کافی نیست. مواد ضدباکتری روی این دستمال‌ها کم است و خیلی زود از بین می‌رود. درنتیجه پس از چند دقیقه، شما فقط باکتری‌ها را پخش می‌کنید و آن‌ها همچنان روی سطح می‌مانند. برای تمیزکردن حمام و دست‌شویی به‌طور کامل به چندین بسته دستمال مرطوب نیاز دارید. اگر این مقدار دستمال در دسترس نیست، از چند دستمال پارچه‌ای و محلول ضدعفونی‌کننده استفاده کنید.

 

۶. رهاکردن ظروف کثیف در سینک

وقتی ظروف کثیف را در سینک می‌گذارید، بستر مناسبی برای رشد باکتری‌ها و قارچ‌ها فراهم می‌شود. بهتر است به همه افراد خانواده آموزش دهید که ظروف کثیف خود را در ماشین ظرف‌شویی بگذارند یا بلافاصله آن‌ها را بشویند. با این کار نه‌تنها زمان تمیزکاری آشپزخانه کمتر می‌شود، بلکه خطر انتقال آلودگی از ظروف کثیف به خوراکی‌ها و سطوح تمیز هم کاهش می‌یابد.

 

۷. پوشیدن کفشِ بیرون در خانه

اگر هربار که از بیرون وارد خانه می‌شوید فقط چند ثانیه وقت بگذارید و کفش‌هایتان را دربیاورد، زمان تمیزکاری خانه کاهش چشمگیری می‌یابد. با همین کار ساده از ورود میکروب‌های زیادی به داخل خانه جلوگیری می‌کنید. کنار در ورودی یک صندلی یا نیمکت بگذارید و همه افراد خانواده را عادت دهید که کفش‌های خود را دربیاورند و در جاکفشی بگذارند. در فصول سرد نیز یک سینی یا ملحفه کنار در بگذارید که کفش‌های خیس و گل‌آلود را روی آن قرار دهید و پس از خشک‌شدن کفش‌ها آن‌ها را داخل کمد بگذارید.

 

۸. احتکار مواد غذایی در یخچال

اگر می‌دانید که اعضای خانواده‌تان غذای تکراری دوست ندارند، چرا به خود زحمت می‌دهید و آن‌ها را در یخچال نگه می‌دارید؟ نگهداری نادرست از مواد غذایی باعث رشد قارچ و باکتری می‌شود و تمیزکردن یخچال را خیلی سخت‌تر می‌کند. پیشنهاد می‌کنیم اگر نمی‌خواهید باقی‌مانده غذای خود را خیلی زود بخورید، آن را با ظرف دربسته در فریزر بگذارید یا هنگام آشپزی بیشتر دقت کنید و به‌اندازه غذا بپزید.

 

۹. باقی‌گذاشتن گردوغبار

برای صرفه‌جویی در زمان اتاق را از بالا به پایین تمیز کنید. اول گردگیری کنید تا غبارها روی زمین بنشینند و بعد جاروبرقی بکشید تا این ذرات را جمع کند. فیلتر جاروبرقی را هم مرتب عوض کنید تا گردوغبار را در محیط پخش نکند.

 

همان طور که گفتیم، یک دستمال ضدعفونی‌کننده کل حمام را به‌خوبی تمیز نمی‌کند. همین مسئله درباره دستمال گردگیری هم صادق است. وقتی گردگیری می‌کنید، به دستمال خود دقت کنید و وقتی دستمال خاکستری شد، بدانید که دیگر آلودگی‌ها را پاک نمی‌کند. دستمال را در ماشین لباس‌شویی بیندازید و با دستمال تمیز دیگری به کار خود ادامه دهید.

 

۱۰. نخواندن دستورالعمل‌ها

هر شوینده یا محصول تمیزکننده‌ای روش استفاده خاص خود را دارد. بعضی از آن‌ها فورا فعال نمی‌شوند و باید کمی روی سطح بمانند. بعضی از آن‌ها نیاز به آبکشی دارند و بعضی را باید فقط با دستمال پاک کنید. ۳۰ ثانیه وقت بگذارید و دستورالعمل محصولات را بخوانید تا زمان تمیزکاری‌تان کمتر شود.

 

۱۱. استفاده از شوینده‌های قوی

اگرچه استفاده از مقدار زیادی شوینده قوی تمیزکاری را آسان می‌کند، اشتباه بزرگی است. شوینده‌های قوی ممکن است به سطوح مختلف آسیب برسانند یا برای حیوانات خانگی و کودکانتان خطرات جدی بیافرینند. بعضی شوینده‌ها، از جمله کلر، بخارهای سمی دارند که استنشاق آن‌ها به ریه آسیب می‌رساند. همیشه از ملایم‌ترین محصولات تمیزکننده استفاده کنید تا سلامت خود و خانواده‌تان را حفظ کنید.

 

۱۲. مرتب‌نکردن تخت‌خواب

وقتی تخت شما نامرتب است، ظاهر محیط آشفته می‌شود، حتی اگر بقیه قسمت‌های اتاق‌خواب منظم و تمیز باشد. عادت کنید هر روز صبح به‌محض بیدارشدن، تخت خود را مرتب کنید. این عادت سبب می‌شود اتاق (و شاید حتی کل خانه) مرتب شود. ملافه‌هایی ساده انتخاب کنید و دور خودتان را با تعداد زیادی بالش شلوغ نکنید. مرتب‌کردن تخت‌خواب باید فقط چند دقیقه طول بکشد، پس با طراحی چیدمان پیچیده کار خود را طولانی نکنید.

 

۱۳. ناتمام‌گذاشتن کارها

همه ما در زندگی دچار وقفه و انفعال می‌شویم، اما سعی کنید کاری را ناتمام نگذارید. اگر میز اتو را بیرون آورده‌اید، تا اتوکشی تمام نشده است مشغول وقت‌گذرانی در شبکه‌های اجتماعی نشوید. کارتان را تمام کنید؛ میز اتو را به جای خود برگردانید و سپس استراحت کنید.

 

اگر فرصت کمی برای تمیزکاری دارید، با کارهای کلی شروع کنید. زباله‌ها را بیرون ببرید و وسایل را در جای مناسبشان قرار دهید. پس از آن اگر وقت داشتید مشغول گردگیری و جاروکردن شوید.

 

۱۴. تمیزکاری دیرهنگام

یکی از بدترین عادت‌هایی که باید آن را ترک کنیم، به‌تعویق‌انداختن تمیزکاری است. بسیاری از ما تنبلی می‌کنیم و تا می‌شود کارها را عقب می‌اندازیم. درنهایت با فاجعه‌ای روبه‌رو می‌شویم که دیگر نمی‌توانیم از آن اجتناب کنیم.

 

با اعضای خانواده خود تمرین کنید هر روز زمان کمی را به نظافت و تمیزکاری منزل اختصاص دهند. با این کار دیگر تمیزکاری کل خانه چندان سخت نخواهد بود.

 

کلام آخر

تمیزکاری محیط خانه یکی از ضروریات زندگی است. اگر عادت‌های قدیمی و ناکارآمد خود را ترک کنیم، می‌توانیم زمان بیشتری را به استراحت اختصاص دهیم. علاوه بر این، تمیزکاری را به روتینی جذاب و کارآمد تبدیل خواهیم کرد.

 

شما چه عادت‌های خوب و بدی برای تمیزکاری منزل دارید؟ برایمان بنویسید و اگر این مقاله برایتان مفید بود، آن را با دوستان خود نیز به اشتراک بگذارید.

 

منبع: چه‌طور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا