علت ایجاد «خار پاشنه» چیست و چگونه درمان می‌شود؟

خار پاشنه زمانی رخ می‌دهد که عضله و رباط در طولانی مدت دچار کشیدگی شود و پاشنه پا را دچار آسیب کند. پاره شدن غشایی که استخوان پا را می‌پوشاند، یکی از دلایلی است که منجر به چنین مشکلی می‌شود. علاوه بر این پا با افزایش سن، بیشتر در معرض آسیب قرار می‌گیرد.

خار پاشنه به وضعیتی گفته می‌شود که رسوبی از کلسیم بین پاشنه و قوس پا ایجاد شود. گاهی این بیماری بدون هیچ بیماری زمینه‌ای ایجاد می‌شود یا ممکن است یک بیماری زمینه‌ای عامل ایجاد آن باشد.بسیاری از افراد تصور می‌کنند که هر دردی که در پاشنه پا خود احساس می‌کنند، به دلیل ایجاد خار پاشنه است؛ اما، باید این نکته را در نظر داشته باشند که بسیاری از عوامل دیگر در ایجاد درد پاشنه نقش دارند. در این گزارش شما را با این بیماری آشنا می‌کنیم.منظور از خار پاشنه چیست؟

خار پاشنه، یک رشد استخوانی است که در زیر پا ایجاد می‌شود. علاوه بر این، این عارضه به عنوان «استئوفیت» نیز شناخته می‌شود. گاهی اوقات ممکن است از زیر پاشنه تا قوس پا گسترش پیدا کند که به این ناحیه «فاسیای کف پا» گفته می‌شود. زمانی که خار پاشنه در اشعه ایکس دیده می‌شود، ممکن است تا یک و نیم سانت طول داشته باشد.

 

این عارضه علائم مختلفی دارد که شامل موارد زیر است:

 

درد شدید مانند چاقو کشیدن در پاشنه پا هنگام ایستادن در صبح

احساس درد خفیف در پاشنه پا طی روز

التهاب و تورم در پاشنه پا

احساس گرما در قسمت آسیب‌دیده

بیرون‌زدگی استخوان در پاشنه پا

ایجاد حساسیت در پاشنه پا که پا برهنه رفتن را دشوار می‌کند.

بیرون‌زدگی استخوان در پاشنه پا

زمانی که بیمار با چنین علائمی به پزشک مراجعه می‌کند، جهت تشخیص علت، از پای او عکسبرداری می‌شود. مشاهده برجستگی در اشعه ایکس تنها راهی است که می‌توان این عارضه را تشخیص داد. به این نکته توجه داشته باشید تمام افرادی که خار پاشنه دارند، لزوما به این معنی نیست که تمامی این علائم را تجربه می‌کنند. گاهی فردی ممکن است دچار خار پاشنه باشد، اما هیچ علائمی را احساس نکند.

 

علت ایجاد «خار پاشنه» چیست و چگونه درمان می‌شود؟

خار پاشنه زمانی رخ می‌دهد که عضله و رباط در طولانی مدت دچار کشیدگی شود و پاشنه پا را دچار آسیب کند. پاره شدن غشایی که استخوان پا را می‌پوشاند، یکی از دلایلی است که منجر به چنین مشکلی می‌شود. علاوه بر این پا با افزایش سن، بیشتر در معرض آسیب قرار می‌گیرد. با گذشت زمان کلسیم می‌تواند در پا رسوب کند و جمع شود. چنین رسوباتی برجستگی‌های استخوانی را تشکیل می‌دهد که باعث ایجاد خار استخوانی می‌شود.

 

فعالیت‌های ورزشی؛ دویدن و حرکات پرشی می‌تواند باعث آسیب پاشنه و قوس پا شود.

 

فعالیت بر سطوح سفت و سخت؛ راه رفتن، دویدن یا پرش در سطوح سخت باعث آسیب رسیدن به پاشنه پا می‌شود.

 

وارد شدن ضربه به پاشنه پا؛ کبودی پاشنه پا و پاره شدن غشایی که آن را می‌پوشاند، می‌تواند منجر به خار پاشنه شود.

 

افزایش سن؛ خار پاشنه در بین افراد مسن یکی از مشکلات رایج است.

 

جنسیت؛ خار پاشنه بیشتر در خانم‌ها مشاهده شده است.

 

اضافه وزن؛ یکی از مواردی که می‌تواند احتمال ایجاد خار پاشنه را افزایش دهد، افزایش وزن است.

 

استفاده از کفش نامناسب؛ استفاده از کفش‌های نامناسب می‌تواند به پاشنه پا آسیب وارد کند.

 

علاوه بر این موارد برخی از بیماری‌های زمینه‌ای نیز می‌تواند منجر به خار پاشنه شود

 

خار پاشنه چه درمانی دارد؟

استراحت کافی؛ استراحت دادن به پا می‌تواند به کاهش درد و تورم در قسمت آسیب‌دیده کمک کند.

 

استفاده از یخ؛ یخ منجر به کاهش درد و تورم می‌شود.

 

استفاده از کفی مخصوص؛ پزشک استفاده از برخی کفی‌های مخصوص را به بیمار توصیه می‌کند تا به کاهش فشار و درد کمک کند.

 

داروهای ضد التهاب؛ مصرف داروهای ضد التهاب منجر به کاهش تورم در پاشنه پا می‌شود.

 

تزریق کورتیزون؛ از دیگر مواردی که می‌تواند منجر به کاهش درد و تورم شود، تزریق کورتیزون است.

 

در موارد نادر، چنانچه هیچ یک از روش‌های درمانی ذکر شده موثر واقع نشود، پزشک تصمیم به انجام عمل جراحی می‌گیرد. در اغلب مواقع بیماران نیازی به درمان ندارند و این مشکل با روش‌هایی که برای شما ذکر کردیم، کنترل و درمان می‌شود.

 

با وجود اینکه این عارضه خطرناک نیست؛ اما برای بسیاری از افراد بسیار دردناک است و مانع از انجام فعالیت‌های روزمره می‌شود. معمولا درد ناشی از خار پاشنه پس از بیدار شدن بدتر شده و به تدریج در طول روز نیز برطرف می‌شود. معمولا زمانی رخ می‌دهد که رسوبات کلسیم در پاشنه پا تجمع پیدا می‌کند و در نهایت باعث التهاب می‌شود.

 

درد ناشی از خار پاشنه می‌تواند طی مدت کوتاه و به صورت خفیف رخ دهد. از دیگر علائم این عارضه می‌توان به تورم، درد خفیف و مداوم در طول روز و همچنین حساسیت در این ناحیه اشاره کرد. این عارضه معمولا بدون هیچ علت مشخصی رخ می‌دهد یا گاهی با بیماری‌های خاصی مرتبط است. به طور کلی در پاسخ به این سوال باید بگوییم گاهی بیمارانی که دچار خار پاشنه هستند، نه تنها درد احساس می‌کنند، بلکه دچار عوارض دیگری از جمله تورم، قرمزی یا گرمی در ناحیه آسیب‌دیده می‌شوند.

 

آیا خار پاشنه عمل می‌شود؟

آمارها نشان می‌دهد که بیش از ۹۰ درصد از افرادی که دچار خار پاشنه بوده‌اند، بدون نیاز به عمل جراحی و با راهکارهای غیر جراحی بهبود یافته‌اند و نیازی به عمل جراحی نداشتند. تنها در موارد نادر که بیمار با روش‌های غیر جراحی بهبود پیدا نمی‌کند، در نهایت عمل جراحی برای آن‌ها انجام می‌گیرد.

 

منبع: خبرگزاری فارس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا