عود چیست و چه خواصی دارد؟

طبق گفته مورخان استفاده از عود به دوران باستان بازمی‌گردد و سال‌هاست از آن برای به وجود آوردن آرامش، افزایش انرژی مثبت استفاده می‌کنند.

خبرگزاری موج: استفاده از عود قدمتی دیرینه دارد و سال‌هاست که به منظور به وجود آوردن آرامش، افزایش انرژی مثبت انواع مختلف عود در مراسم و مناسبت‌های خاص مورد استفاده قرار می‌گیرند. رایحه خوش و احساس متفاوتی که از تاثیر یک عود روشن به وجود می‌آید، غیرقابل انکار است.

عودها به اشکال چوب‌های خام، علف‌های خرد شده، پودر یا به صورت مایع و روغن وجود دارند.

به طور کلی عود یا داربوی از شاخه بلند و بریده شده چوب درختی در جزایر هند و چین تهیه می شود و موقعی که سوزانده می شود بوی خوش از آن خارج می شود. سوزاندن عود از زمان قدیم برای مراسم های مذهبی در هند، چین، مصر باستان، بابل و یونان رواج داشته است.

عود از چه چیزی ساخته شده است؟

در قدیم عودها به صورت سنتی از صمغ، کندر و چوب‌های خوشبو مثل چوب صندل، پوست درختان، دانه‌ها، ریشه‌ها، علف‌ها و گل‌هایی مانند سرو، دارچین، کندر، سدرا، مشک، مریم گلی، نعنای هندی و …گرفته و تهیه می‌شدند. امروزه عودها در شکل‌هایی متفاوتی موجود هستند و بطور کلی عودها از چوب های خوشبو (مریم گلی) از چوب‌های خام، علف‌های خرد یا پودر شده یا حتی به شکل مایع و روغن‌های گیاهان (گل رز) برای تولید عطر بیشتر و ذغال سنگ برای افزایش قابلیت احتراق و نگهداری مواد عود در کنار هم تهیه می شوند.

خواص و فواید عود برای سلامتی

این ماده خوشبوی اسرار آمیز خواص درمانی معجزه آسایی دارند. از دیدگاه گیاه درمانی، عودهای گیاهی به خاطر خواصشان مورد استفاده قرار می‌گرفتند تا ایجاد بوی خوش در فضا.

بسیاری از گیاهان و علف‌های دارویی به خودی خود بویی ندارند و باید حتما سوزانده شوند. عود و گیاه درمانی همواره با هم همراه بوده‌اند. قدیمی‌ترین منابع مربوط به گیاه درمانی و عود به “وداهای” هندی باز می گردد. بودایی‌ها در طب “آیوراودا” از عود به عنوان وسیله‌ای معجزه‌گر استفاده می‌کنند.

در حال حاضر دو نوع عود دست ساز و اسانس دار وجود دارند، از آنجایی که در تهیه عودهایی دست ساز در مواد شیمیایی کمتری نسبت به عودهای اسانس دار بکار رفته خواص بیشتری برای سلامتی بهمراه دارند.

عود‌هایی که خاصیت درمانی و سلامتی دارند بسته به نوع درخت و گیاهی که از آن تهیه می شوند طبع‌های مختلف دارند، به طور مثال:

_عود نرگس، ریه را تقویت می کند

_عود اسطوخودوس، به علت داشتن آلدئیدها دارای خواص ضد التهابی و آرام بخشی است  و با آرام کردن ذهن مشکلات بی خوابی و پریشانی را درمان می کند.

_عود عنبرنسا، مانع از بروز بیماری‌های ویروسی و عفونت ها می شود

_عود مشک موجب افزایش سطح هوشیاری ذهنی و یادگیری می شود

_عود نارگیل با رایحه ای آرام‌ بخش و خنک، به منظور برطرف کردن موانع رسیدن به موفقیت روش موثری است.

همچنین عودهایی که برای ضدعفونی کردن محیط مناسب هستند عبارتند از: دارچین، چوب صندل، آویشن و گل سرخ

بررسی‌ها نشان می‌دهد، بوییدن رایحه درخت سدر، گل رز، یاسمن و چوب صندل برای رفع پرخاشگری و ستیزه‌جویی موثر است.

تحقیقات گسترده دانشمندان، پزشکان و بزرگان گیاه‌شناسی بر روی عود ویژگی‌های زیر را نیز اثبات کرده است:

– روایح مطبوع که در عود وجود دارد، فرد را فعال‌تر و سرزنده‌تر کرده و باعث ارتباط شخص با درون خود می‌شود. (مراقبه)

– استنشاق رایحه مطبوع موجب ایجاد و ارسال پیام‌های عصبی در مغز و کل سیستم عصبی و دریافت واکنش‌های مثبت می‌شود.

– سوزاندن عود خود به تنهایی یکی از درمان‌های اثربخش برای جلوگیری و رفع استرس، ایجاد آرامش و تمدد اعصاب، رفع خستگی و بسیاری از بیماری‌های دیگر است.

– سوزاندن عود باعث دور شدن امواج و انرژی‌های منفی موجود در محیط می‌شود.

ترکیبات معطر طبیعی گلها و گیاهان که در عود یافت می‌شود، از طریق مژک‌های موجود در بینی وارد سیستم لیمبیک مغز و قسمت مخاطی هیپوتالاموس شده و با تحریکات اعصاب بویایی این قسمت که مسئولیت احساسات، تنفس، ضربان قلب، غدد درون ریز، حافظه و یادگیری را بر عهده دارد، تاثیر قابل توجهی بر روحیات و خلق‌وخو می‌گذارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا