فال حافظ شب یلدا با معنی و تفسیر

مردم ایران در اولین شب زمستانی که طولانی تر از همه شب های قبل و بعدش است گرد هم می نشینند و با ادغام رسم و رسوم گذشته و برخی آدابی که بعدها در شهرها و فرهنگ های مختلف رایج شده این شب را به صبح می رسانند.

به گزارش پارسینه پلاس، شب یلدا برای همه ما عزیز و مقدس است. بلندترین شب سال که با سنت زیبای به یادگار مانده از ایرانیان باستان، هر ایرانی در هر نقطه از ایران و جهان که باشد کنار سفره یلدا و جمعی از افراد خانواده و فامیل نشسته و یک شب به یاد ماندنی و خاطره انگیز برای خود و خانواده اش رقم می زند.

مردم ایران در اولین شب زمستانی که طولانی تر از همه شب های قبل و بعدش است گرد هم می نشینند و با ادغام رسم و رسوم گذشته و برخی آدابی که بعدها در شهرها و فرهنگ های مختلف رایج شده این شب را به صبح می رسانند.

به طور کلی شب یلدا از دو بخش تشکیل شده است:

یک بخش آن به خوراکی ها، میوه ها و غذاهای خاص و خوش رنگ و لعاب ویژه این شب اختصاص دارد که از مهم ترین آن ها می توان به هندوانه، انار و آجیل های مختلف از جمله تخمه اشاره کرد.

بخش دوم شامل عادات مردم و آداب زیبایی است که در طول شب برگزار می شود، به عنوان مثال مردم ایران به دلیل اعتقادات مذهبی و فرهنگ غنی خود در طول شب به شعر خوانی، شاهنامه خوانی، تفال به دیوان حافظ و قصه خوانی می پردازند.

ایده فال گرفتن در شب چله یکی از پر طرفدارترین سنت های یلدایی ایرانیان است زیرا مردم معتقد هستند شب یلدا از شب های مقدس است که خداوند در آن نعمت های خود را بیش از همیشه به سوی بندگانش سرازیر می کند و به همین دلیل سعی می کنند با تفال زدن به دیوان حافظ، این شاعر فرهیخته را واسطه ای برای برآورده شدن حاجات و آرزوهای خود قرار دهند.

خواجه حافظ شیرازی از شاعران بزرگ ایران زمین است که علاوه بر سرودن اشعار پر معنی و زیبا، حافظ کل قرآن بوده است. باور مردم بر این است که حافظ به دلیل رابطه نزدیکی که با عالم بالا داشته از اسرار و رازهای نهان الهی آگاه است و در اشعارش پرده از برخی حوادث آینده بر می دارد.

به همین دلیل در شب یلدا که شبی مقدس و پر برکت است با نیت کردن از حافظ می خواهند تا جواب سوالاتی که در دل دارند (از جمله پیش بینی آینده) را در قالب اشعار به آن ها بدهد.

تفال زدن به دیوان حافظ آداب و رسوم خاصی دارد که بهتر است در این شب خاص به آن ها توجه شود.

آداب تفال زدن به حافظ در شب یلدا

برای گرفتن فال آماده شوید

فال گرفتن فی البداهه و بدون آمادگی روحی بیشتر شبیه سرگرمی های دور همی است تا یک کار مقدس و معنوی. به همین دلیل توصیه می شود ابتدا دل خود را آرام کرده، وضو بگیرید و لباس تمیز و راحت به تن داشته باشید.

نیت کنید

قبل از تفال زدن به دیوان حافظ باید نیت کنید، یعنی خواسته یا سوالی که در ذهن دارید را با وضوح کامل در دل تکرار کنید. بعد از نیت کردن مرسوم است چند جمله زیر به زبان آورده شود:

ای حافظ شیرازی تو محرم هر رازی؛ تو را به خدا و به شاخ نبات ات قسم می دهم که هر چه صلاح و مصلحت می بینی برایم آشکار و آرزوی مرا بر آورده سازی.

تفال بزنید

تفال زدن در شب یلدا و در جمع خانواده معمولا توسط بزرگ خانواده، کسی که اشعار حافظ را به زیبایی می خواند یا کسی که در این کار تجربه دارد انجام می شود.

یکی از شیوه های رایج این است که افراد خانواده به نوبت نیت کرده و شخص فال گیرنده با ذکر صلوات یا فاتحه ای دیوان حافظ را باز می کند، سپس با صدای بلند شعر (و گاه تعبیری که در برخی کتاب ها ذکر شده) را برای او می خواند.

اگر خودتان می خواهید دیوان حافظ را باز کنید، با دست چپ کتاب را گرفته و با دست راست آن را باز کنید. در صفحه ای که باز می شود غزل بالای صفحه سمت راست فال شما می باشد. اگر بخشی از شعر در صفحه قبل است باید به ابتدای غزل رجوع کنید.

شاهد فال 

گاهی حتی با خواندن چند باره غزل مورد نظر، احساس می کنید موضوع مطرح شده در آن رابطه ای با حال و فال شما ندارد، در این صورت می توانید از شاهد فال استفاده کنید. منظور از شاهد فال یکی از بیت های ۱، ۳ یا ۵ غزل بعدی می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا