فرق موس و کیبورد گیمینگ با معمولی

فرق موس و کیبورد گیمینگ با معمولی در چیست؟ این وسایل جانبی چه ویژگی‌های برجسته‌ای دارند؟ اینها سؤالاتی هستند که معمولاً افراد با آنها مواجه شده و همواره به دنبال جوابی درست و منطقی برای آنها می‌گردند.

به گزارش سبک ایده آل، در زمان‌ گذشته افراد برای گیم و کارهای معمولی باید از یک نوع موس و کیبورد استفاده می‌کردند، اما با پیشرفت علم و افزایش رقابت میان تولیدکنندگان لوازم جانبی، تنوع محصولات بیشتر شد. امروزه شاهد موس‌ها و کیبوردهای مختلفی هستیم که هرکدام برای انجام کار خاصی طراحی شده‌اند.

گیمرها دیگر از موس و کیبورد عادی استفاده نمی‌کنند. آنها می‌توانند با خرید کیبورد گیمینگ یا موس گیمینگ ، بهتر و راحت‌تر بازی‌های خود را انجام دهند.

با اینکه بسیاری از افراد تفاوت زیادی در کاربرد موس و کیبورد گیمینگ با معمولی قائل نیستند، اما باید بدانید که این وسایل تفاوت‌های برجسته‌ای باهم دارند. در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا به طور کامل تفاوت کیبورد و موس گیمینگ با معمولی را مورد بررسی قرار دهیم.

نگاهی کلی به موس‌ها و کیبوردهای گیمینگ

هنگامی که کیبورد و موس گیمینگ برای اولین‌بار وارد بازار شد؛ گیمرها حسابی هیجان‌زده شدند. این نوع از وسایل جانبی، به دلیل قابلیت‌های خاصی که دارند؛ انجام بازی‌های کامپیوتری را برای گیمرها راحت‌تر می‌کنند.

تولیدکنندگان و طراحانی که در حوزه ساخت موس و کیبورد گیمینگ فعالیت می‌کنند؛ با ارائه قابلیت‌ها و ویژگی‌های خاص، انجام بازی‌های کامپیوتری را برای گیمرها راحت کرده‌اند. حسگرهای قدرتمند، دکمه‌های بیشتر، طراحی جدید و منحصربه‌فرد از جمله ویژگی‌ها و قابلیت‌هایی است که افراد را وادار به خرید کیبورد و موس گیمینگ می‌کند. این نوع از لوازم جانبی به دلیل ساختاری که دارند؛ قیمت بالایی دارند.

 

خرید موس گیمینگ

 

نگاهی کلی به موس‌ها و کیبوردهای معمولی

تقریباً تمامی افراد با موس‌ها و کیبوردهای معمولی آشنایی کاملی داشته و ساعت‌ها با آنها کار کرده‌اند. طراحی کیبورد و موس معمولی در مدل‌های مختلف مانند هم است. موس‌ها سه دکمه داشته و کیبوردها هم در همان طراحی همیشگی و بدون جابه‌جایی دکمه‌ها تولید می‌شوند.

این نوع از وسایل جانبی قیمتی مناسبی دارند و برای انجام کارهای معمولی بسیار مناسب هستند. سرعت بالای تایپ، صدای کمتر، وزن پایین و طراحی ساده و شیک از جمله ویژگی‌هایی است که افراد را وادار به خرید موس و کیبورد معمولی می‌کند.

مهم‌ترین تفاوت‌های موس گیمینگ و موس معمولی

موس گیمینگ با موس معمولی تفاوت‌های خاصی دارد؛ به همین دلیل باید آشنایی کاملی با آنها پیدا کرده و سپس بر اساس اطلاعات کامل و دقیق، موس موردنیاز خود را خریداری کنید. مواردی که در ادامه معرفی می‌کنیم؛ اصلی‌ترین تفاوت‌های موس گیمینگ و موس معمولی هستند.

 

موس گیمینگ

 

تفاوت از لحاظ طراحی و ظاهر

اولین و مهم‌ترین تفاوت موس گیمینگ و معمولی که در نگاه اول توجه شما را به خود جلب می‌کند؛ طراحی و ظاهر متفاوت آنها است. تمامی افرادی که تاکنون از کامپیوتر و لپ‌تاپ استفاده کرده‌اند؛ موس معمولی را با ظاهر ساده و سه دکمه کلیک راست، کلیک چپ و کرول صفحه می‌شناسند. بیشتر این موس‌ها علاوه بر ظاهری ساده، وزن بسیار کمی داشته و به‌راحتی جابه‌جا می‌شوند.

در طرف مقابل موس گیمینگ از لحاظ طراحی و ظاهر وضعیت کاملاً متفاوتی دارند. این نوع از موس‌ها به‌گونه‌ای ساخته شده‌اند که دکمه‌های بیشتری روی آن جای بگیرد. موس گیمینگ علاوه بر دکمه‌های بیشتر، از ظاهر متفاوت‌تری برخوردار است. معمولاً شرکت‌های سازنده موس گیمینگ، طراحی‌های متفاوتی را برای مدل‌های مختلف در نظر می‌گیرد.

تفاوت از لحاظ میزان حساسیت (DPI)

هنگامی که با موس‌های گیمینگ کار کنید؛ متوجه مهم‌ترین تفاوت آن با موس‌های معمولی خواهید شد. این نوع از موس‌ها به‌گونه‌ای ساخته شده‌اند که حساسیت بسیار بالایی داشته باشند. درواقع هرچه میزان DPI موس بیشتر باشد؛ میزان حساسیت آنها بالاتر می‌رود. معمولاً هرکدام از موس‌های گیمینگ DPI خاص خود را دارند که شما باید در هنگام خرید آنها، بر اساس نیاز خود میزان حساسیت را تعیین کرده و در نهایت موس موردنظر را خریداری کنید.

در طرف مقابل موس‌های معمولی حساسیت کمتری داشته و در ساختار آنها خبری از DPI زیاد نیست. معمولاً بیشتر این موس‌ها از لحاظ حساسیت در سطح یکسانی قرار دارند. ازآنجایی‌که گیمرها نیاز دارند در هنگام بازی از موس سریع‌تری بهره ببرند؛ خرید موس گیمینگ را در برنامه خود قرار می‌دهند.

تفاوت از لحاظ دوام و طول عمر

یکی از فاکتورهای مهمی که باید در هنگام خرید موس به آن دقت کنید؛ دوام و طول عمر موس است. برای اینکه هزینه زیادی برای لوازم جانبی پرداخت نکنید؛ باید آنهایی را انتخاب کنید که برای مدت زیادی کار می‌کنند. موس‌هایی که برای گیمینگ طراحی شده‌اند؛ از لحاظ مواد اولیه تفاوتی با موس‌های معمولی ندارند، اما طراحی آنها به‌گونه‌ای است که برای مدت طولانی‌تری دوام می‌آورند. پس اگر به دنبال موسی هستید که برای مدت بیشتری از آن استفاده کنید؛ موس گیمینگ یک انتخاب عالی است.

 

تفاوت از لحاظ سفارشی‌سازی دکمه‌ها

یکی از جذاب‌ترین ویژگی‌های موس‌های گیمینگ که اجرای بازی‌های ویدئویی را برای آنها راحت‌تر می‌کند این است که امکان شخصی‌سازی دکمه‌های موس وجود دارد.

همان‌طور که گفتیم؛ موس گیمینگ دارای دکمه‌های مختلفی است که هرکدام وظیفه خاصی را برای اجرای بازی بر عهده دارند. شما می‌توانید بر اساس نوع و شکل بازی خود، دکمه‌ بیشتر موس‌ها را شخصی‌سازی کرده و برای هرکدام وظایف خاصی تعیین کنید. با اینکه انجام این کار فقط در مدل‌های خاصی امکان‌پذیر است، اما در هیچ‌کدام از موس‌های معمولی امکان چنین کاری وجود ندارد.

تفاوت از لحاظ دقت

گیمرها در هنگام اجرای بازی با مشکلات زیادی برخورد می‌کنند که یکی از آنها دقت پایین موس است. ازآنجایی‌که دقت موس‌های معمولی پایین است؛ بیشتر گیمرها نمی‌توانند بازی موردعلاقه خود را با استفاده از آنها انجام دهند. شرکت‌های سازنده موس گیمینگ برای اینکه مشکل این دسته از افراد را حل کنند؛ علاوه بر حساسیت، میزان دقت موس‌ها را هم بالا برده‌اند. پس اگر برای انجام بازی به دقت بالایی نیاز دارید؛ خرید موس گیمینگ را در دستور کار خود قرار دهید.

تفاوت از لحاظ قیمت

یکی دیگر از مهم‌ترین تفاوت‌های موس گیمینگ و معمولی که تأثیر مستقیمی روی خرید شما دارد؛ میزان قیمت آنها است. موس‌های گیمینگ به دلیل قابلیت‌ها و ویژگی‌های منحصربه‌فرد از قیمت بیشتری برخوردار هستند. اما در طرف مقابل موس‌های عادی و معمولی قیمت پایینی داشته و بدون تحمل فشار اقتصادی می‌توان آنها را خریداری کرد.

پس اگر با پرداخت پول بیشتر مشکلی ندارید؛ موس گیمینگ را خریداری کنید. این نوع از موس علاوه بر انجام کارهای گیم، برای کارهای عادی هم کاربرد دارد.

مهم‌ترین تفاوت‌های کیبورد گیمینگ با کیبورد معمولی

کیبورد یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین لوازم جانبی است که به دودسته گیمینگ و معمولی تقسیم می‌شود. کیبورد گیمینگ تفاوت‌های خاصی با کیبورد معمولی دارد که در ادامه آنها را به طور کامل معرفی خواهیم کرد.

 

خرید کیبورد گیمینگ

 

تفاوت از لحاظ نوع تایپ

از همان لحظه‌ای که انگشتان خود را روی کیبورد گیمینگ می‌گذارید؛ متوجه تفاوت بسیار زیاد آنها با کیبوردهای معمولی خواهید شد. این نوع از کیبوردها ساختار مکانیکی داشته و با کوچک‌ترین فشاری می‎توان تایپ کرد. کلیدهایی که در کیبورد مکانیکی به کار می‌روند بسیار سبک بوده و بافاصله نزدیکی از هم قرار می‌گیرند. وزن پایین کلیدها و نرمی بیش از اندازه‌ای که دارند؛ تایپ‌کردن با آنها را بسیار آسان می‌کند.

در طرف مقابل کیبوردهای معمولی دارای کلیدهایی سفت‌تر بوده که این امر تایپ‌کردن با آنها را مشکل می‌کند. برای اینکه بتوانید با این نوع کیبوردها تایپ کنید؛ باید کلیدها را تا آخر فشار دهید.

تفاوت از لحاظ صدای تولید شده

ساختار مکانیکی کیبوردهای گیمینگ باعث شده که هنگام تیپ با آنها و یا فشاردادن دکمه‌ها در هنگام بازی، سروصدای بیشتری تولید شود. در طرف مقابل کیبوردهای معمولی به دلیل ساختار خاصی که دارند؛ سروصدای کمتری ایجاد می‌کنند.

تفاوت از لحاظ طراحی و ظاهر

با اولین نگاه می‌توان فهمید که طراحی و ظاهر کیبورد گیمینگ با کیبورد معمولی بسیار زیاد است. کیبوردهای گیمینگ دارای نورهای پس‌زمینه بوده و معمولاً برخی از دکمه‌های پرکاربرد آنها در هنگام اجرای بازی با رنگ‌های خاصی مشخص می‌شوند. در طرف مقابل کیبوردهای معمولی اغلب هیچ نور پس‌زمینه‌ای نداشته و تمام دکمه‌های آنها مانند هم است.

تفاوت از لحاظ قابلیت NKRO

یکی از بهترین و جذاب‌ترین ویژگی‌های کیبورد گیمینگ این است که دارای قابلیت NKRO است. بر اساس این قابلیت شما می‌توانید در هنگام بازی دکمه‌های مختلفی را به‌صورت هم‌زمان فشار دهید. درواقع کیبوردهای گیمینگ هیچ محدودیتی از لحاظ فشار دکمه‌ها ایجاد نمی‌کنند.

در طرف مقابل این قضیه برای کیبوردهای معمولی وجود ندارد. در این نوع از کیبوردها، محدودیت‌هایی برای فشار چندین دکمه لحاظ شده است. پس اگر در هنگام بازی نیاز دارید دکمه‌های زیادی را باهم فشار دهید؛ خرید کیبورد گیمینگ را در دستور کار خود قرار دهید.

تفاوت از لحاظ کلیدهای ماکرو (قابل‌برنامه‌ریزی)

برخی از کیبوردهای گیمینگ قابلیت شخصی‌سازی دارند. یعنی شما می‌توانید کلیدها را بر اساس سلیقه خود چیده و به هرکدام وظایف خاصی تعریف کنید. یکی از ویژگی‌های بسیار عالی این نوع از کیبوردها، برخورداری از کلیدهای ماکرو است.

کلیدهای ماکرو قابل‌برنامه‌ریزی بوده و می‌توانند دستورات پیچیده را به‌خوبی اجرا کنند. برای مثال؛ شما در هنگام بازی باید برای اجرای تکنیک خاصی باید چند دکمه را به‌صورت هم‌زمان فشار دهید. با استفاده از قابلیت کلیدهای ماکرو، می‌توانید به‌جای فشاردادن تمام کلیدها، فقط با یک کلید این کار را انجام دهید.

در طرف مقابل کیبوردها چنین قابلیتی نداشته و شما برای اجرای بازی باید تمام دکمه‌ها را پشت‌سرهم فشار دهید. دقیقاً به همین خاطر است که گیمرهای حرفه‌ای برای اجرای بازی، خرید کیبورد گیمینگ را ترجیح می‌دهند.

تفاوت از لحاظ دوام و ماندگاری

خراب‌شدن کیبورد می‌تواند یکی از بدترین خبرهای ممکن باشد. هنگامی که با این مشکل مواجه شوید؛ باید کارهای خود را عقب انداخته و به دنبال کیبورد جدیدی باشید. همچنین باید این نکته را لحاظ کرد که در هنگام خرید کیبورد جدید باید هزینه نسبتاً زیادی را هم پرداخت کنید.

اگر می‌خواهید برای مدت طولانی از کیبورد خود استفاده کرده و هزینه زیادی برای کیبورد جایگزین نپردازید؛ خرید کیبورد گیمینگ را در اولویت قرار دهید. این نوع از کیبوردها به نسبت کیبورد معمولی دوام بیشتری دارند.

تفاوت از لحاظ قیمت

کیبورد گیمینگ و معمولی مانند موس گیمینگ و عادی، در میزان قیمت باهم تفاوت دارند. طبیعتاً کیبوردهای گیمینگ به دلیل قابلیت‌های برجسته‌ای که دارند؛ قیمت بیشتری نسبت به کیبوردهای عادی دارند.

 

کیبورد گیمینگ

 

کدام‌یک از موس‌ها و کیبوردها را خریداری کنیم؟

یکی از مهم‌ترین سؤالاتی که معمولاً افراد در هنگام خرید موس و کیبورد با آن مواجه می‌شوند این است که کدام‌یک از موس‌ها و کیبوردها را خریداری کنیم؟ در پاسخ به این دسته از افراد باید گفت که خرید موس یا کیبورد بستگی به توان مالی و نیاز شما دارد. اگر از لحاظ مالی مشکلی با پرداخت هزینه‌های بیشتر ندارید؛ خرید موس و کیبورد گیمینگ بهتر است. این نوع از وسایل جانبی برای انجام گیم بسیار عالی بوده و با استفاده از آنها می‌توان کارهای عادی را هم انجام داد.

سخن نهایی

فرق موس و کیبورد گیمینگ با معمولی، مهم‌ترین و اصلی‌ترین موضوعی است که قبل از خرید باید مورد بررسی قرار دهید. طبیعتاً موس‌ها و کیبوردهای گیمینگ به دلیل ساختار و کاربرد خاصی که دارند؛ تفاوت‌های زیادی با کیبورد و موس‌های عادی دارند.

در این مطلب به طور کامل فرق موس و کیبورد گیمینگ با معمولی را مورد بررسی قرار دادیم تا بیشتر از پیش با خصوصیات و قابلیت‌های آنها آشنا شده و در نهایت بر اساس سلیقه خود یکی از آنها را برای خرید انتخاب کنید. اگر همچنان درباره خرید موس و کیبورد گیمینگ سؤالی دارید یا از خرید آنها تجربه خاصی کسب کرده‌اید؛ از طریق بخش کامنت‌ها با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا