فرمول تریبت صحیح فرزند بدون تنبیه

طرز فکر برخی والدین برای تربیت کودک خوب، تنبیه کردن است. اما تنبیه کار اشتباهی است والدین می توانند با رفتاری صحیح فرزندشان را به خوبی تربیت کنند.

تنبیه کردن شاید تا مدت ها بخشی از تربیت کودکان محسوب می شد اما تحقیقات اخیر نشان می دهد که تنبیه یک کار بی تأثیر است و شاید تاثیر منفی هم داشته باشد اما بعضی از والدین بر این عقیده هستند که بدون تنبیه نمی توان کودک را خوب تربیت کرد. ما به شما در این قسمت از خانواده پلاس نمناک آموزش می دهیم که چگونه کودک خود را بدون اینکه مجبور به تنبیه اش باشید به خوبی تربیت کنید.رفتار مورد علاقه خود را مدل سازی کنید

کودکان تمایل دارند که رفتار دیگران را کپی برداری کنند. شما نیز می توانید از همین مزیت استفاده کنید و رفتاری که دوست دارید در کودک تان مشاهده کنید را در خودتان به وجود بیاورید، زیرا مشاهده نقش مثبتی در تعلیم و تربیت اولیه کودکان دارد و به آن ها کمک می کند که چیزهای خوب را تقلید کنند.

 

کودکان در سنین پایین تر اغلب می خواهند شبیه به والدین شان باشند و در نتیجه کار های آن ها را تقلید می کنند. اجازه دهید که آن ها از شما الگو های خوب بردارند.

 

از طرفی اگر بخواهید او را تربیت کنید اما خودتان بعضی از کارهای منفی را به انجام برسانید؛ قطعاً برای کودکتان سوال پیش می آید که چرا خودتان این کار را انجام می دهید پس باید سعی کنید که خودتان هم در هر جایی که کودک را محدود می کنید، محدود باشید.

 

هنگامی که کودک نداند باید چه اقدامی انجام دهد، دقیقاً کاری را انجام می دهد که از دور و برش می بیند پس با یک مدل سازی خوب در رفتار خودتان، دیگر مجبور به اصلاح کردن رفتار کودک نیستید زیرا خود به خود از شما چیز های خوب یاد می گیرد.

 

به عنوان مثال:

 

هر وقت اشتباه می کنید عذرخواهی کنید تا به او این فرهنگ را بیاموزید.

هر زمان که شکست می خورید و نمی توانید کاری را انجام دهید، دوباره برای آن تلاش کنید.

هنگامی که کسی از شما عذرخواهی می کند او را ببخشید و بخشش و مهربانی را به کودک خود نشان دهید.شکست خوردن را به عنوان یک چیز مثبت به او نشان دهید

کودکان معمولاً در سنین پایین تر نمی توانند مشکلات را حل کنند. مشکلاتی که خیلی کودکانه هستند اما آن ها قادر به مدیریت این شرایط نیستند. شما باید سعی کنید که بعضی از شرایط را برای کودک تصویر سازی کنید.

 

برای او توضیح دهید که شکست خوردن اصلا اشکالی ندارد و می تواند دوباره برای کاری که می خواهد تلاش کند. شاید گاهی اوقات ناامید شود اما به او بیاموزید که این ناامیدی اصلا بد نیست و می تواند به راحتی از آن عبور کند.

 

به عنوان مثال:

 

به جای این که به او بگویید خواهر کوچکت را بغل نکن زیرا ممکن است از دست تو بیفتد، به او بگویید که تو خیلی مهربان هستی که مراقب خواهرتی، حتی اگر ناخواسته آسیبی به او رسیده باشد تقصیر تو نبوده و تو می توانی مراقبت و مهربانی بیشتر را در حق خواهر کوچکت یاد بگیری.

اجازه دهید که با نتایج کارهایش آشنا شود

تنبیه روشی برای نشان دادن نتیجه کار به کودک نیست. حقیقت زندگی با تنبیه متفاوت است. اجازه دهید نتایج طبیعی کارش به او آموزش داده شود. مجبور نیستید خودتان کاری انجام دهید، بلکه باید سعی کنید که بعضی از اوقات او با نتایج کار آشنا شود، بدون این که دخالت شما وجود داشته باشد.

 

به خاطر کارهای خوبی که انجام می دهد از او قدردانی کنید

کودکان عاشق دریافت توجه هستند و در نتیجه هنگامی که کار خوبی انجام می دهند، و از آن ها تشکر می کنید احساس خوبی پیدا می کنند و دوست دارند که با انجام آن، کار خوب را ادامه دهند. سعی کنید تشکر، قدردانی و افتخار کردن به کودک خود را جزو عادات روزانه قرار دهید؛ البته به شرطی که او کار خوبی انجام دهد.

 

هنگامی که کودک را تنبیه می کنید یا سر او فریاد می کشید، در واقع می گویید که کار بدی انجام داده و توجه شما از روی او برداشته شده است اما زمانی که کار خوبی انجام می دهد و تشکر می کنید، یعنی یک بازخورد مثبت به او نشان داده اید که حالش را خوب می کند و او را ترغیب به انجام کار های خوب خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا