فوت و فن‌های خشک کردن گوجه سبز

شما می‌توانید آلوچه را به راحتی و به صورت سالم و بهداشتی در خانه خشک کنید و برای طعم‌دار کردن غذاهایی مانند دلمه یا مرغ و ترش واش از آن استفاده کنید.

به گزارش سبک ایده آل به نقل از مجله دلتا، گوجه سبز یکی از میوه‌های بهاری و فوق‌العاده محبوب و پر طرفدار است که شما می‌توانید از آن انواع لواشک و ترشی را تهیه و برای بالانس کردن مزه‌های غذا به عنوان یک چاشنی استفاده کنید. خشک کردن گوجه سبز به روش‌های مختلفی انجام می‌شود. شما می‌توانید از آفتاب کمک بگیرید یا داخل فر و سرخ کن یا هواپز خود آن را قرار دهید تا سرعت بیشتری داشته باشید. بهتر است گوجه‌ها را داخل شیشه بریزید و در یخچال قرار دهید زیرا ممکن است کرم بگذارد

مواد لازم برای خشک کردن گوجه سبز

  • آلوچه ۱ کیلوگرم
  • نمک ۲  قاشق غذاخوری
  • روغن ۲ قاشق غذاخوری

طرز خشک کردن گوجه سبز

مرحله اول

ابتدا باید آلوچه‌ها را خوب بشویید و دم آن را بگیرید تا بعد از خشک شدن راحت‌تر از آن استفاده کنید. یک قابلمه آب پر کنید و بگذارید تا به جوش بیاید. نمک و روغن (افزودن روغن باعث می‌شود آلوچه‌ها بعد از خشک شدن براق باشند) را اضافه کنید و آلوچه‌ها را داخلش بریزید و ۱ دقیقه بگذارید بجوشد. سپس از آب خارج کنید و روی یک پارچه یا داخل آبکش قرار دهید تا آب اضافه کاملا خارج شود.

مرحله دوم

برای خشک کردن در آفتاب باید از یک آبکش استفاده کنید تا گوجه‌ها کاملا هوا بخورد. بعد آن‌ها را مقابل آفتاب قرار دهید و ۴ روز صبر کنید تا کاملا خشک شود. در این روش حتما هر ازچندگاهی آلوچه‌ها را زیر و رو کنید. بهتر است روی هم نباشند تا خوب خشک شوند. اصلا از سینی استفاده نکنید زیرا هوا نمی‌خورد و امکان خراب شدن دارد.

مرحله سوم

برای خشک کردن در فر باید آلوچه‌ها را بعد از خشک شدن روی سینی فر و در دمای خیلی کم قرار دهید و ۱ ساعت صبر کنید. در طول این مدت گوجه‌ها را زیر و رو کنید و هر موقع نیاز بود آن‌ها را درآورید. برای خشک کردن در سولاردم نیز باید روی حالت کانوکشن قرار دهید و دمای ۱۲۰ درجه را انتخاب کنید و ۴۰ دقیقه زمان دهید تا حسابی خشک شود.

فوت و فن‌های طرز خشک کردن گوجه سبز

  • افزودن نمک دلخواه است و می‌توانید آن را حذف کنید.
  • حتما بعد از خشک شدن در یخچال نگهداری کنید.
  • خشک شدن در آفتاب به شدت آفتاب حیاط شما بستگی دارد. حتما مدام به آن سر بزنید، بهتر است یک توری روی آن بیندازید تا حشرات روی آن نیایند. می‌توانید بعد از خشک شدن و موقع استفاده روی آن‌ها را آب بگیرید.
  • برای خشک کردن در سرخ‌کن یا هواپز نیز باید دما کم باشد. حتما مدام به آن سر بزنید تا نسوزد.
  • می‌توانید آلوچه را هسته گیری و خرد کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا