لباس هایی از جنس «خاک» +تصاویر

یک دانشجوی چینی در کالج هنر لندن، پوشاکی طراحی کرده که «خاک» مادۀ اصلی به کار رفته در آن‌ها است.

یوهان بای (Yuhan Bai) دانشجوی کالج سلطنتی هنر لندن، از یک پروژۀ طراحی لباس موسوم به «پروژۀ خاک» رونمایی کرده است. اما «خاک» فقط اسم این پروژه نیست؛ پارچه‌ای که بای در پروژه‌اش استفاده کرده واقعا نوعی چرم مصنوعی است که خاک یکی از عناصر تشکیل‌دهندۀ آن بوده است.

به گزارش فرادید؛ این ایده از زمانی به ذهن بای رسید که متوجه شد صنعت مد و تکیۀ آن به محصول پنبه، می‌تواند آسیب زیادی برای طبیعت و خصوصا کیفیت خاک داشته باشد. نیاز روزافزون به پنبه در سال‌های اخیر موجب کاشت متناوب این محصول شده که به نوبۀ خود به غنای خاک آسیب زده است.

بای می‌گوید: «خاک یکی از ارزشمندترین منابع دنیای ماست که سرشار از مواد ارگانیک است؛ جستجو در خاک می‌تواند ما را به نتایج ارزشمندی برساند».

بای برای ساخت این چرم مصنوعی، خاک را با مقادیری از آب، ژلاتین، آگار، نشاسته، گلیسیرین و گلوتن ترکیب کرده است. سپس این ترکیب را حرارت داده و در قالب ریخته است. به گفتۀ خود او روش ساخت این ماده به نوعی شبیه غذا پختن است؛ در واقع بخشی از ترکیبات آن دقیقا ترکیبات غذایی هستند.

نتیجۀ کار، نوعی مادۀ شفاف است که از لحاظ نرمی و ظاهر بی‌شباهت به چرم حیوانی نیست. به علاوه، انعطاف‌پذیری این ماده نیز مانند سیلیکون است.

بای قطعاتی از این چرم را به لباس‌های طراحی شده‌اش دوخته و در واقع آن را با انواع قدیمی پارچه ترکیب کرده است. به علاوه او پارچه‌های معمولی را هم با استفاده از خاک رنگ‌آمیزی کرده است. او ده نوع خاک مختلف و چندین نوع پارچه را برای این منظور امتحان کرده تا ببیند کدام‌یک بهتر با خاک رنگ می‌گیرند.

در حال حاضر بسیاری از طراحان مد در حال دست زدن به تجربه‌های تازه در زمینۀ استفاده از انواع مختلف چرم‌های جایگزین هستند؛ این تا حد زیادی به دلیل شکل‌گیری یک رویکرد منفی در مصرف‌کنندگان نسبت به استفاده از چرم حیوانات در صنعت پوشاک بوده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا