ماجرای احیای یک دریاچه پس از ۱۳۰ سال

دریاچه تولار پس از ۱۳۰ سال ناپدید شدن دوباره در ایالت کالیفرنیا ظهور کرده است.

به گزارش پارسینه پلاس، دریاچه تولار کشور آمریکا پس از ۱۳۰ از ناپدید شدن به واسطه وقوع سیلاب و اقداماتی که این سیلاب‌ها را از مسیر رودخانه‌های ایالت کالیفرنیا به جایی که پیش‌تر آب وجود داشته، هدایت کرده است، احیا شده و این تجدید حیات اتفاق مهمی را نه تنها برای چشم‌انداز طبیعی، بلکه برای جوامع بومی، حیات وحش و کشاورزان در این منطقه رقم زده است.

دریاچه تولار که توسط بومیان تاچی یوکوت نیز شناخته می‌شود، عمدتاً از ذوب برف‌های کوه‌های سیرا در نوادا تغذیه می‌شد و یک اکوسیستم بزرگ و پرجنب و جوش را در منطقه‌ای ایجاد می‌کرد، اما از اواخر قرن نوزدهم سدسازی بر روی رودخانه‌های تغذیه کننده این دریاچه با هدف تبدیل اراضی اطراف آن به زمین‌های کشاورزی، دریاچه را خشک کرد.

با گذشت از ۱۳۰ سال خشکی این دریاچه مسئولین ایالتی تصمیم به احیای مجدد آن گرفتند که البته وقوع سیلاب بی‌سابقه در کالیفرنیا نقش اصلی را در احیای آن داشت.

آندره هیل، محقق فوق دکتری محیط زیست در دانشگاه نورث ایسترن در این باره می‌گوید: پوشش رسانه‌ای درباره وقوع این سیلاب بیشتر بر خسارت تجهیزات کشاورزی، محصولات کشاورزی، لبنیات و خانه‌ها متمرکز بود، اما کمتر کسی به اهمیت احیای این اکوسیستم اشاره کرده است.

وی ادامه داد: بازگشت دریاچه تولار مجموعه‌ای از تغییرات زیست محیطی و اجتماعی را به همراه داشته است؛ به عنوان نمونه تجدید حیات آب منجر به سرد شدن دمای محلی و بازگشت حیات وحش متنوع از جمله گونه‌هایی که آسیب‌پذیر یا در معرض خطر تلقی می‌شوند، شده است. پرندگان مهاجر، ماهی‌ها و دوزیستان ازجمله ذی‌نفعان احیای دریاچه بوده‌اند و این دریاچه که زمانی بخشی از مسیر پروازی اقیانوس آرام و محل توقف برای پرندگان مهاجر بود، بار دیگر می‌تواند میزبان این پرندگان باشد.

این استاد دانشگاه گفت: با توجه به تغییرات اقلیمی و خشکسالی‌هایی که در کالیفرنیا اتفاق می‌افتد، تلاش برای حفظ دریاچه نیازمند تغییر باور‌های مردم و مسئولین ایالتی است؛ اگر همگی دریاچه تولار را به عنوان محور اصلی اکوسیستم ایالت به رسمیت بشناسند، قطعاً دریاچه در وضعیت خوب خود باقی خواهد ماند. این دریاچه به عنوان ذخیره آب و محافظت در برابر سیل عمل کرده و لذاحفظ آن در تضاد با کشاورزی در منطقه نخواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا