مرد‌ها زودتر عاشق می‌شوند یا زن ها؟

عشق احساسی پیچیده است که درک آن می‌تواند دشوار باشد. بعضی آن را با یک نگاه تجربه می‌کنند و برای بعضی هم بسیار بیشتر طول می‌کشد تا چنین احساسی پیدا کنند.

روزیاتو نوشت: محققان پژوهش‌هایی درباره‌ی مدت زمانی که به طور متوسط طول می‌کشد تا عاشق کسی شویم انجام داده اند.

عشق احساسی پیچیده است که درک آن می‌تواند دشوار باشد. بعضی آن را با یک نگاه تجربه می‌کنند و برای بعضی هم بسیار بیشتر طول می‌کشد تا چنین احساسی پیدا کنند. با این حال، محققان پژوهش‌هایی درباره‌ی مدت زمانی که به طور متوسط طول می‌کشد تا عاشق کسی شویم انجام داده اند.

عشق در مغز شکل می‌گیرد

دانشمندان تصمیم گرفتند درباره‌ی محل شکل گیری عشق تحقیق کنند. آن‌ها از پژوهش‌های خود به این نتیجه که این اتفاق نه در قلب، بلکه در مغز رخ می‌دهد، اما قلب هم به این امر بی ربط نیست، چرا که مفهوم پیچیده‌ی عشق از طریق فرآیند‌هایی شکل می‌گیرد که از مغز به قلب و برعکس انجام می‌گیرند.

در حقیقت، بخشی از مغز فعال می‌شود و ضربان قلب را بالا می‌برد و بعد از آن است که نشانه‌های عاشق شدن را حس می‌کنید.

عشق ۱۲ بخش از مغز را تحت تأثیر قرار می‌دهد

عاشق شدن یک تجربه‌ی جادویی است، اما آیا می‌دانستید که برای آن توضیح علمی هم وجود دارد؟ وقتی عاشق می‌شوید، ۱۲ بخش مختلف از مغزتان باهم شروع به کار کردن می‌کنند و مواد شیمیایی‌ای آزاد می‌کنند که به شما حس سرخوشی می‌دهند، مانند دوپامین، اکسی توسین، آدرنالین و وازوپرسین. این مواد شیمیایی یک حس لذت و پاداش به شما می‌بخشند، امری که عشق را به یک تجربه‌ی واقعاً اعتیادآور تبدیل می‌کند.

علاوه بر بخش‌های لذت، عشق بخش‌های مربوط به تفکر را هم در مغز تحت تأثیر قرار می‌دهد. به همین دلیل است که شکست در روابط عاطفی می‌تواند به افسردگی و پریشانی عاطفی شدید بیانجامد. وقتی یک عشق به نتیجه نرسد، ممکن است حس یک شکست شخصی را برایتان داشته باشد، امری که می‌تواند به احساس خودارزشمندی شما آسیب بزند و حتی شما را دچار بحران‌های هویتی کند.

جالب است که محققان پی بردند تنها یک پنجم ثانیه طول می‌کشد تا مغز تصمیم بگیرد با فرد مناسب ملاقات کرده است یا خیر. این همان لحظه‌ی آغاز عاشق شدن است و همه‌ی این‌ها به دلیل آزاد شدن همان مواد شیمیایی‌ای است که حس سرخوشی می‌دهند.

زن‌ها دیرتر عاشق می‌شوند

برای واقعاً عاشق کسی شدن می‌تواند چیزی بین ۲ هفته تا ۴ ماه طول بکشد. این امر برای زنان بیشتر به طول می‌انجامد.

پژوهش دیگری می‌گوید مردان اغلب بعد از ۱۰۸ روز به عاشق شدن خود اعتراف می‌کنند، اما این امر برای زنان به طور متوسط ۱۲۳ روز به طول می‌انجامد. اما هم مردان و هم زنان از مدت‌ها پیش از به زبان آوردن «دوستت دارم»، فکر کردن درباره‌ی اذعان به علاقه‌ی خود را آغاز می‌کنند. این امر بین ۲ تا ۲/۵ ماه بعد از آشنایی با یک فرد طول می‌کشد؛ و البته فرآیند ساده‌ای هم نیست؛ شما باید از بودن در کنار هم لذت ببرید و ارزش‌ها و علائق یکسانی داشته باشید. با این حال، برای دوست داشتن عمیق یک شخص، باید ابعاد خوب و بد او را باهم بپذیرید. اگر بتوانید این کار را انجام دهید، ممکن است رابطه موفقی داشته باشید.

عشق سلامت جسمی، عملکرد شناختی و حتی قدرت تصمیم گیری ما را تحت تأثیر قرار می‌دهد. چه سیل اندورفین بعد از عاشق شدن باشد و چه مزایای بلند مدت یک رابطه متعهدانه، در تأثیر عمیقی که عشق می‌تواند بر زندگی ما داشته باشد، شکی نیست؛ بنابراین اگر به دنبال زندگی شادتر، سالم‌تر و رضایت بخش تری هستند، واضح است که باید یک عشق رشد دهنده را در اولویت خود قرار دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا