مصرف الکل در دوران بارداری این بیماری ها را همراه خواهد داشت!

مصرف الکل در بارداری به دلایل متعددی منع میشود در ادامه این گزارش به بررسی این دلایل میپردازیم.

به گزارش پارسینه پلاس؛ مصرف الکل و بارداری با هم نمی‌سازند. هیچ‌کس دقیقاً نمی‌داند حتی کمترین مقدار الکل چه اثرات مضر بالقوه‌ای را می‌تواند روی جنین در حال رشد داشته باشد. تمام کارشناسان و پزشکان توصیه می‌کنند زنان باردار و زنانی که در تلاش برای بارداری هستند، با ننوشیدن هیچ مقداری از الکل، جانب احتیاط را رعایت کنند. اما نوشیدن الکل در طول بارداری چه خطرهایی دارد؟ در این مطلب با همه چیز در مورد الل در بارداری آشنا شوید.

الکل چه اثری روی جنین دارد؟

به نقل از مادرشو، وقتی نوشیدنی الکلی می‌نوشید، الکل به سرعت وارد جریان خونتان می‌شود، از جفت عبور می‌کند و به کودکتان می‌رسد. بدن جنین الکل را کندتر از شما سوخت‌وساز می‌کند، بنابراین ممکن است در نهایت مقدار بیشتری از الکل در خونش وجود داشته باشد. نوشیدن الکل، خطرهای زیر را روی کودک در سن‌های مختلف دارد:

  • ریسک سقط جنین و مرده‌زایی را افزایش می‌دهد.
  • ریسک زایمان زودرس را زیاد خواهد کرد.
  • حتی فقط یک نوشیدنی الکلی در روز می‌تواند ریسک به دنیا آوردن کودکی با وزن پایین را افزایش دهد.
  • ریسک کودک برای مشکلات یادگیری، زبانی، گفتاری، بازهٔ توجه و بیش‌فعالی را افزایش می‌دهد.
  • باعث ویژگی‌های صورت متمایز در کودک می‌شود. برای مثال، کودک ممکن است سر کوچک، صورت تخت و شکاف پلکی باریکی داشته باشد. این حالت در دو یا سه سالگی آشکارتر می‌شود.
  • مشکلاتی در ایجاد پیوند عاطفی یا تغذیه در دورهٔ نوزادی را به وجود می‌آورد.
  • باعث مشکلات رشد کودک خواهد شد. کودکانی که قبل از تولد در معرض الکل بوده‌اند ممکن است کوچک‌تر از کودکان همسن‌ و سال خود باشند.

برخی پژوهش‌ها نشان داده‌اند که زنان بارداری که تنها یک نوشیدنی الکلی در هفته می‌‌نوشند در مقایسه با زنانی که هیچ مقداری نمی‌نوشند، احتمال بیشتری برای داشتن کودکانی دارند که بعداً رفتار پرخاشگرانه و بزهکارانه نشان می‌دهند. یک پژوهش دیگر دریافت، دخترانی که مادرانشان در طول بارداری الکل نوشیده بودند احتمال بیشتری برای داشتن مشکلات سلامت روان داشتند.

«ناهنجاری‌های جنینی ناشی از الکل» یا FASD اصطلاحی است که برای توصیف طیفی از مشکلات مرتبط با قرارگیری جنین در معرض الکل استفاده می‌شود. شدیدترین اثر استفاده از الکل، سندرم جنینی الکل یا FAS است. سندرم جنینی الکل عارضه‌ای مادام‌العمر است که مشخصهٔ آن رشد ضعیف در رحم، رشد ضعیف پس از تولد، ناهنجاری‌ اعضای صورت، نقص‌های قلبی و آسیب به سیستم اعصاب مرکزی است.

کودکان مبتلا به سندرم جنینی الکل ممکن است سر و مغزشان به شکل ناهنجاری کوچک باشد و همچنین نقایص ساختاری به ویژه نقایص قلبی و نخاعی داشته باشند. آسیب به سیستم اعصاب مرکزی ممکن است شامل ناتوانی‌های ذهنی، تأخیر در تکامل فیزیکی، مشکلات بینایی و شنوایی و طیفی از مشکلات رفتاری باشد.

نوشیدن مقدار زیادی الکل، یعنی هشت نوشیدنی الکلی یا بیشتر در هفته، یا سه نوشیدنی الکلی یا بیشتر به صورت یک‌جا در هر زمانی، ریسک ابتلای کودکان به سندرم جنینی الکل را افزایش می‌دهد، حتی کودکانی که مادرانشان مقدار کمتری الکل می‌نوشند می‌توانند دچار «ناهنجاری‌های جنینی ناشی از الکل» شوند یا در آینده تعدادی از مشکلات ذهنی،‌ فیزیکی یا رفتاری را نشان دهند.

بنا به اعلام CDC، قرارگیری در معرض الکل در دورهٔ جنینی یکی از علل ‌اصلی قابل پیشگیری ‌نقایص مادرزادی و مشکلات تکاملی است. پس اگر نمی‌توانید در طول بارداری نوشیدن الکل را به طور کامل کنار بگذارید، حیاتی است که هرچه زودتر کمک بگیرید. با پزشکتان دربارهٔ مشاوره و درمان صحبت کنید یا با یک گروه ترک عادت‌های بد تماس بگیرید.

نوشیدن چقدر الکل در بارداری زیاد است؟

مشکل در مورد نوشیدن الکل در طول بارداری این است که هیچ مقداری نیست که ثابت شده باشد نوشیدن آن ایمن است. پژوهشگران اطلاعات کافی در مورد آثار بالقوهٔ نوشیدن الکل در زمان‌های خاص بارداری ندارند، بنابراین نمی‌توانند بگویند که نوشیدن در چه زمانی از بارداری واقعاً بی‌خطر است.

همچنین پیش‌بینی اثرات نوشیدن الکل در هر بارداری دشوار است، زیرا برخی زنان سطوح بیشتری از آنزیمی که الکل را می‌شکند دارند. اگر زن بارداری که سطح پایینی از این آنزیم را دارد نوشیدنی الکلی بنوشد، کودک او ممکن است بیشتر مستعد آسیب باشد، زیرا الکل می‌تواند زمان طولانی‌تری در بدنش باقی بماند و از آنجا که پاسخ بسیاری از سؤالات در مورد نوشیدن الکل در بارداری مشخص نیست، مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها، کالج متخصصان زنان و زایمان امریکا و آکادمی طب اطفال امریکا، همگی به زنان باردار توصیه می‌کنند که به‌هیچ‌وجه الکل ننوشند!

آنها اشاره می‌کنند که زنان بارداری که الکل می‌نوشند ریسک به دنیا آوردن کودکی با «ناهنجاری‌های جنینی ناشی از الکل» را دارند. این ناهنجاری‌ها در طیف خفیف تا شدید جای می‌گیرند و شامل تأخیرهای گفتاری و زبانی، ناتوانی‌های یادگیری، ناهنجاری‌های صورت، اندازهٔ کوچک سر و بسیاری مشکلات دیگر هستند.

اگر شما باردار هستید و الکل نوشیده‌اید چه کار کنید؟

اگر در طول بارداری الکل نوشیده‌اید، بی‌پرده با پزشکتان صحبت کنید. هرچه زودتر به پزشکتان بگویید، احتمالات برای کودکتان بهتر است. اگر پزشکتان بداند که باید مراقب مشکلات مربوط به ناهنجاری‌های جنینی ناشی از الکل باشد، می‌تواند روی سلامت کودکتان قبل و بعد از تولد نظارت کند. او می‌داند که در صورت نیاز، باید در طول رشد کودک، آزمایشات بیشتری انجام دهد.

اگر فکر می‌کنید به الکل اعتیاد دارید، با پزشک یا مشاورتان صحبت کنید. انجام این کار می‌تواند کمک کند که بفهمید الکل می‌تواند چه تأثیراتی روی بسیاری از بخش‌های زندگی شما و از جمله بارداری‌تان بگذارد.

اثرات ناهنجاری‌های جنینی ناشی از الکل همیشه در زمان تولد آشکار نیستند. هیچ درمانی وجود ندارد که بتواند تأثیر الکل روی سلامت کودک را برگرداند و هیچ درمانی وجود ندارد که بتواند از شدت اثرات آن بکاهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا