مصرف روزی نیم قاشق از این روغن معجزه می‌کند

محققان گزارش داده‌اند نتیجه مطالعات آن‌ها نشانگر آن است که مصرف حدود نیم قاشق غذاخوری روغن زیتون در روز ممکن است خطر مرگ ناشی از زوال عقل را کاهش دهد.

به گزارش پارسینه پلاس ، محققان گزارش داده‌اند نتیجه مطالعات آن‌ها نشانگر آن است که مصرف حدود نیم قاشق غذاخوری روغن زیتون در روز ممکن است خطر مرگ ناشی از زوال عقل را کاهش دهد.
بر اساس نتایج این تحقیق که در نشریه «جاما نتورک اوپن» منتشر شده، مصرف بیشتر روغن زیتون با کاهش خطر مرگ مرتبط با زوال عقل همراه است.
محققان از اطلاعات دو تحقیق بزرگ «کوهورت آینده نگر» در آمریکا که شامل مطالعه سلامت پرستاران و مطالعه پیگیری متخصصان سلامت بود، استفاده کردند .
محققان اعلام کردند که در نتیجه این تحقیق دریافته‌اند خطر مرگ بر اثر فراموشی و زوال عقل در افرادی که روزانه بیش از ۷ گرم روغن زیتون (حدود نصف قاشق غذاخوری) مصرف می‌کنند، نسبت به افرادی که کمتر از ۷ گرم روغن زیتون مصرف می‌کنند، به طور قابل توجهی کاهش می‌یاید.
در این مطالعه در مجموع ۹۲.۳۸۳ شرکت کننده حضور داشتند. ۶۵ درصد شرکت کنندگان را زنان با میانگین سنی ۵۶ سال تشکیل می دادند. محققان در پروسه این مطالعه یک پیگیری ۲۸ ساله انجام دادند. در طول دوره مطالعه، در مجموع ۳۷.۶۴۹ مورد مرگ رخ داد . که از این میزان ۴.۷۵۱ مرگ مرتبط با زوال عقل بود.
در شروع مطالعه، میانگین مصرف روغن زیتون شرکت کنندگان ۱.۳ گرم در روز بود. در مقایسه با کسانی که هرگز روغن زیتون مصرف نکردند یا کمتر از یک بار در ماه روغن زیتون مصرف کردند، شرکت کنندگانی که روغن زیتون بیشتری مصرف کردند (بیش از ۷ گرم در روز) در شروع مطالعه: کالری دریافتی بالاتری داشتند اما بی ام آی (حجم توده بدنی) بالاتری نداشتند، رژیم غذایی با کیفیت تری داشتند، بیشتر فعالیت بدنی می‌کردند و کمتر سیگار می کشیدند.
به طور کلی، محققان دریافتند که مصرف حداقل ۷ گرم روغن زیتون در روز با ۲۸ درصد کاهش خطر مرگ ناشی از فراموشی و زوال عقل مرتبط است. کارولین توماسون متخصص تغذیه که در این مطالعه شرکت نداشت، گفت: این تحقیق برای من جالب و منطقی است زیرا ما تحقیقات زیادی در مورد چربی‌های تک غیراشباع و سلامت مغز و شناختی داریم. به نظر می‌رسد بین مصرف چربی‌های مفید برای قلب مانند روغن زیتون و بهبود سلامت مغز همبستگی مثبتی وجود دارد.
اگر روزی نیم قاشق روغن زیتون بخورید این اتفاق معجزه‌آسا برایتان می‌افتد
دانشمندان جایگزین‌های روغن زیتون را بررسی کردند و دریافتند که: جایگزینی ۵ گرم در روز مارگارین و سس مایونز با مقدار معادل روغن زیتون با ۸ تا ۱۴ درصد کاهش خطر مرگ و میر ناشی از فراموشی و زوال عقل همراه بود. اماجایگزینی سایر روغن‌های گیاهی یا کره کاهش قابل توجهی در خطر ایجاد نکرد. محققان همچنین گزارش دادند که کیفیت رژیم غذایی بر اثربخشی مصرف روغن زیتون تأثیری ندارد.
فراتر از سلامت قلب، یافته‌ها توصیه‌های رژیم غذایی فعلی را در مورد انتخاب روغن زیتون و سایر روغن‌های گیاهی برای سلامتی مرتبط با زوال شناختی تائید می‌کند.

آنه داناهی، متخصص تغذیه که در این مطالعه شرکت نداشت، گفت: این یک مطالعه مشاهده‌ای است، بنابراین علت و معلول مستقیمی را نشان نمی‌دهد. داناهی گفت: با این حال، من از اینکه میبینم روغن زیتون با خطر کمتر زوال عقل کشنده مرتبط است، تعجب نمی‌کنم. روغن زیتون سرشار از ویتامین E و پلی فنول است، آنتی اکسیدان‌هایی که از سلول‌ها و رگ‌های خونی از جمله رگ‌های مغز محافظت می کنند. همچنین دارای خواص ضد التهابی است. التهاب می‌تواند پیری در مغز (و بدن) را تسریع کند و تصور می‌شود که علت اصلی زوال عقل و زوال شناختی باشد.

همشهری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا