معرفی موفق ترین سریال‌های تلویزیون از گذشته تا به امروز + تصاویر

در این گزارش مروری کلی به بهترین سریال‌های ایرانی و بازیگرانی که در آن‌ها ایفای نقش کرده‌اند از روزگاران قدیم تا امروز داشته‌ایم.

به گزارش پارسینه پلاس،  در این گزارش مروری کلی به بهترین سریال‌های ایرانی و بازیگرانی که در آن‌ها ایفای نقش کرده‌اند از روزگاران قدیم تا امروز داشته‌ایم.

اگر از علاقه‌مندان به سریال‌های ایرانی هستید در این گزارش با ما باشید تا بهترین سریال‌های ایرانی از روزگاران قدیم تا امروز را به شما معرفی کنیم

مروری کلی به تمام داستان و بازیگران خواهیم داشت؛ به طور حتم در میان این سریال‌ها، عناوین جذابی خواهید دید که گزینه‌هایی جدیدی برای ساعاتی خوش در اختیارتان خواهد گذاشت.سلطان و شبان به کارگردانی رضا سبحانی یکی از نمونه آثار تولید شده در دهه ۶۰ است که گرد هم آمدن یک گروه تئاتری شامل مهدی هاشمی، داریوش فرهنگ و گلاب آدینه و دیگر اعضای گروه نتیجه را به کاری رساند که همچنان به عنوان مجموعه‌ای کمدی در ذهن‌ها باقی مانده است.

سربداران از سریال‌های تاریخی دهه ۶۰ بود که در سال ۱۳۶۳ و بر اساس قیام سربداران خراسان به رهبری شیخ حسن جوری علیه استیلای مغول بر ایران ساخته شد. کارگردان این مجموعه محمدعلی نجفی بود.

رویکرد تاریخی را می‌شد در دیگر مجموعه‌های این دهه از جمله «سردار جنگل» به کارگردانی بهروز افخمی که به زندگی میرزا کوچک خان می‌پرداخت دید. تصویر امین تارخ در قامت ابو علی سینا شخصیت یکی دیگر از مجموعه‌های دهه ۶۰ را نمایش می‌دهد؛ مجموعه تاریخی دیگری با عنوان «بوعلی سینا» که در بازپخش‌ها نیز با استقبال روبرو می‌شود. کیهان رهگذر نویسنده و کارگردان این مجموعه بود.

مدرس به کارگردانی هوشنگ توکلی و «امیرکبیر» به کارگردانی سعید نیک پور دیگر مجموعه‌های تاریخی این مقطع هستند. «مثل آباد» به کارگردانی رضا ژیان با نگاهی تاریخی به مثل‌های رایج در زبان فارسی می‌پرداخت. «گرگ ها» به کارگردانی داود میرباقری هم قصه تاریخی یک شهر را روایت می‌کرد.

«باجناق ها» به کارگردانی داریوش مودبیان، «آینه عبرت» به کارگردانی علی نقی لو و محسن شاه محمدی و «آینه» به کارگردانی غلامحسین لطفی از دیگر مجموعه‌های دهه ۶۰ بودند که با نگاهی اجتماعی روایتی از زندگی مردم در آن سال‌ها داشتند. موضوعاتی، چون چشم و هم چشمی فامیلی و جنگ و اعتیاد از مسائلی بودند که در این سریال‌ها مطرح شدند.

گل پامچال ساخته محمدعلی طالبی و روزی روزگاری به کارگردان امرلله احمدجو از نخستین مجموعه‌هایی بودند که در دهه ۷۰ روی آنتن رفتند.

امرالله احمد جو یکی دیگر از کارگردانانی است که با ساخت سریال «روزی روزگاری» مخاطبان بسیاری را جذب این سریال کرد. بازی خوب و روان و دلچسبی که محمود پاک نیت و محمد فیلی و سایر بازیگران در این مجموعه داشتند، در کنار فیلمنامه، گریم، لوکیشن و دیالوگ‌های ماندگار باعث شد تا این کار نیز به یکی از آثار خوب و ماندگار تبدیل شود. مدتی است که این مجموعه به صورت بازپخش روی آنتن رفته است و هنوز هم می‌تواند قابلیت جذب مخاطب را داشته باشد. البته این کارگردان اقدام به ساخت مجموعه‌های دیگری به نام‌های «تفنگ سرپر» و «پشت کوه‌های بلند» نیز کرد. سریال‌های خوبی هم بودند و مخاطب خود را داشتند.

اما در ادامه سروشکل مجموعه سازی در این دهه تغییر یافت. در همین سال‌ها بود که «همسران» به کارگردانی بیژن بیرنگ و مسعود رسام از تلویزیون سردرآوردند و «در پناه تو» با روایت یک داستان عاشقانه از نسل جوان دانشجو روی آنتن رفت.

این‌ها نشان از تغییر رنگ سریال‌ها در دهه ۷۰ داشت. حال و هوایی که در مجموعه هایی، چون «خانه سبز» به کارگردانی بیژن بیرنگ و مسعود رسام، «آپارتمان» ساخته اصغر هاشمی، سریال «کت جادویی» به کارگردانی محمدحسین لطیفی، «داستان یک شهر» به کارگردانی اصغر فرهادی، «هتل» ساخته مرضیه برومند، «آژانس دوستی» با کارگردانی گروهی نمود و بروز داشت.

یکی از مهمترین مجموعه‌های تلویزیونی دهه ۷۰ را می‌توان «امام علی (ع)» به کارگردانی داود میرباقری دانست.

تب «پس از باران» به کارگردانی سعید سلطانی در سال پایانی دهه ۷۰ حسابی مردم را فراگرفته بود.

مجموعه‌های تلویزیونی دهه ۷۰ شروعی بودند برای ورود تلویزیون به زندگی مردم، به زندگی و داستان‌هایی که برای مخاطب قابل قبول‌تر باشد و در عین حال سریال‌های تاریخی کمرنگ‌تر شدند و دوربین کارگردانان بیشتر شهر و تهران را نمایش می‌داد.

حسن فتحی با ساخت «شب دهم» شروعی پرطرفدار در دهه ۸۰ داشت، یک مجموعه مناسبتی که فراتر از آنچه تصور می‌شد عمل کرد. قصه عاشقانه‌ای که در بستری تاریخی روایت می‌شد و با ماجرای عزاداری برای قیام امام حسین (ع) در آمیخته بود. این دهه را می‌توان زمان اوج ساخت سریال‌های مناسبتی دانست.

سریال‌هایی که رضا عطاران ساخت و در ماه مبارک رمضان و عید نوروز پخش شد، چون «ترش و شیرین»، «بزنگاه»، «خانه به دوش» و «متهم گریخت». مهران مدیری هم در این دهه سریال‌های «مرد هزار چهره» را برای نوروز ساخت. «میوه ممنوعه» حسن فتحی هم از دیگر مجموعه‌های مناسبتی موفق دهه ۸۰ بود.

سریال‌های ۹۰ شبی هم متولد این دهه بودند، از جمله «شب‌های برره»، «پاورچین» مهران مدیری تا «زیر آسمان شهر» به کارگردانی مهران غفوریان و «کوچه اقاقیا» ساخته رضا عطاران.

کیانوش عیاری در این سال‌ها «روزگار قریب» را روانه آنتن کرد که با استقبال گسترده‌ای هم روبرو شد. «کیف انگلیسی» ضیا الدین دری یکی از سریال‌های دهه ۸۰ بود که با ترکیبی از نگاه تاریخی و سیاسی ساخته شده بود. «زیر تیغ» به کارگردانی محمدرضا هنرمند و «دوران سرکشی» به کارگردانی کمال تبریزی دو مجموعه این دهه بودند که موضوعات اجتماعی روز را مورد توجه قرار دادند.

«مختارنامه» به کارگردانی داود میرباقری هم که داستانی تاریخی داشت، سال‌های پایانی دهه ۸۰ روی آنتن رفت و تا مرداد سال ۹۰ پخش آن ادامه داشت.

«یوسف پیامبر» به کارگردانی فرج الله سلحشور هم در سال‌های پایانی دهه ۸۰ پخش شد.

سریال‌هایی که در سال‌های گذشته از دهه ۹۰ روی آنتن رفته اند نشان داده، در این سال‌ها بیشتر سریال‌های مناسبتی در جلب نظر مخاطب موفق بوده اند، از «پایتخت»‌ها به کارگردانی سیروس مقدم.

پژمان، ساختمان پزشکان و شمعدونی از ساخته‌های سروش صحت از دیگر سریال‌های این سال‌ها بودند که به محبوبیت دست یافتند.

منبع: فرتاک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا