ناخن‌هایم چه چیزی در مورد سلامتی‌ام به من می‌گویند؟

ناخن های ما در مورد سلامتی مان چه چیزی می توانند به ما بگویند؟ و چگونه می توانیم ناخن های مان را سالم نگه داریم؟ پاسخ: ناخن های ما پنجره ای منحصر به فرد به سلامت کلی مان هستند. بسیاری از بیماری ها با تغییرات مشخص ناخن مرتبط هستند از ناخن های قاشقی شکل ناشی از کم خونی فقر آهن گرفته تا ناخن های گرد و متورم فیبروز کیستیک*.

در اینجا برخی از تغییرات رایج ناخن وجود دارند که می‌توانند اطلاعاتی در مورد سلامتی‌تان به شما بگویند:

به گزارش فرارو به نقل از واشنگتن پست، رگه‌های عمودی تیره: که به آن خونریزی‌های اسپلینتر گفته می‌شود می‌توانند ناشی از جویدن ناخن و هم چنین عفونت دریچه‌های قلب باشند.

برجستگی‌های افقی: این برجستگی‌ها که به خطوط بیو معروف هستند زمانی ایجاد می‌شوند که رشد ناخن به دلیل یک بیماری یا شیمی درمانی بزرگ قطع شود. این مورد هم چنین پس از ابتلا به کووید -۱۹ توسط بیماران گزارش شده است.

ناخن‌های بی رنگ و حفره دار: این می‌تواند نشانه‌ای از پسوریازیس ناخن یک بیماری خود ایمنی باشد.

ناخن‌های شکننده: ناخن‌های شکننده بیش‌تر در بین خانم‌ها و در سنین بالاتر اتفاق می‌افتد. پوشیدن دستکش‌های محافظ و کاهش تماس با آب ظرفشویی، مواد شوینده یا پاک کننده لاک ناخن می‌تواند کمک کننده باشد.

ناخن‌های سفید، زرد یا قهوه ای: این می‌تواند نشانه‌ای از عفونت قارچی باشد که اغلب از انگشت شست پا شروع شده و گسترش می‌یابد. در برخی موارد افراد بدون آن که متوجه باشند که قارچ روی پوست نیز وجود دارد این اشتباه را مرتکب می‌شوند که از محصولات بدون نسخه صرفا برای درمان ناخن‌ها استفاده می‌کنند. برای تعیین بهترین نوع درمان خوراکی یا موضعی به پزشک مراجعه کنید و حتما در مورد دارو‌هایی که قبلا مصرف می‌کنید صحبت کنید تا از تداخلات دارویی جلوگیری کنید.

ناخن‌های نصف و نیمه: هم چنین به عنوان ناخن لیندزی شناخته می‌شود. این تغییرات که در بیماری کلیوی مشاهده می‌شود نیمه پایینی ناخن را سفید شیری و نیمه بالایی آن را صورتی مایل به قهوه‌ای می‌کند. گاهی اوقات، این ناخن‌ها پس از پیوند کلیه به حالت طبیعی باز می‌گردند.

تغییرات ناخن مانند تغییراتی که در آرتریت پسوریاتیک رخ می‌دهد ممکن است نشانه اولیه یک مشکل سیستمیک باشد. به خاطر داشته باشید که ناخن‌ها به کندی رشد می‌کنند (حدود شش ماه به طول می‌انجامد تا ناخن‌ها دوباره رشد کنند) بنابراین یک ناهنجاری نه تنها می‌تواند بازتاب دهنده بیماری‌ای باشد که چندین ماه قبل از آن رخ داده است بلکه هر درمانی که برای شما تجویز می‌شود ممکن است قبل از دیدن نتایج به زمان نیاز داشته باشد.

چرا برخی از شیوه‌های رایج مانیکور می‌توانند آسیب رسان باشند؟

از آنجایی که ما در مورد ناخن صحبت می‌کنیم مهم است که توجه داشته باشید اگرچه مانیکور و پدیکور ممکن است از نظر بصری جذاب باشند، اما احتمالا برای سلامت ناخن شما کار خاصی انجام نمی‌دهند و از برخی جهات ممکن است آسیب رسان باشند.

برای مثال، فشار دادن کوتیکول‌ها را در نظر بگیرید. ممکن است فکر کرده باشید که تکان دادن و کوتاه کردن نسبتا ناراحت کننده کوتیکول‌ها یک شر ضروری است و کوتیکول‌ها هیچ هدفی برای شما ندارند.

این طور نیست. برداشتن کوتیکول‌ها در واقع خطر عفونت را افزایش می‌دهد. “کوتیکول و نوک ناخن شما برای حفظ محیط بیرون از بدن وجود دارد. ” خراش دادن یا هل دادن آن مناطق به عقب، در‌هایی را باز می‌کند که نباید باز شوند.

توصه می‌شود فقط ناخن رها را سوهان کرده و صیقلی کنید یا به اسپا بروید که پدیکور پزشکی را با وسایلی که با دستگاه اتوکلاو استریل شده‌اند ارائه می‌دهد. مانیکور‌های ژلی رایج می‌توانند به نازک شدن صفحه ناخن و شکننده شدن ناخن‌ها به دلیل استفاده مکرر و فرآیند حذف (اغلب شامل خیساندن با استون و لایه برداری مکانیکی) منجر شوند. اگر می‌خواهید ناخن آسیب دیده از ژل مانیکور را با ژل مانیکور دیگری بپوشانید صرفا کار را بدتر می‌کنید.

بسیاری از مکمل‌ها با ادعای کمک به رشد ناخن‌ها حاوی بیوتین هستند (و تقریبا ۳ درصد از بزرگسالان آمریکایی روزانه آن را مصرف می‌کنند). با این وجود، با توجه به نظر آکادمی پوست آمریکا هیچ مدرکی دال بر این که بیوتین باعث رشد یا کیفیت ناخن در افراد سالم می‌شود وجود ندارد.


*تارفزونی کیسه‌ای یا سفتی مخاط نوعی بیماری دگرگشتی (سوخت و ساز) بدن است که بر اثر آن ترشحات در بخش‌هایی از بدن سفت و چسبنده می‌شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا