نحوه تشخیص اصل بودن لوازم آرایشی

در حال حاضر مارک های تقلبی لوازم آرایشی در ایران به حدی زیاد شده است که تصمیم گرفتیم در یک مقاله جداگانه به راه های تشخیص لوازم آرایشی اصل از فیک و روش های بررسی اصل بودن کالا بپردازیم.

به گزارش سبک ایده آل به نقل از تصویر زندگی، تعدد بالای لوازم آرایشی باعث شده است تا هر کسی بسته به نوع سلیقه، بودجه و نیاز خود، هر نوع محصولی از هر برندی را تهیه و خریداری کند. در این بین افراد سودجویی هستند که با استفاده از نام و اعتبار برترین برندهای آرایشی روز دنیا محصولات تقلبی ولی مشابه اورجینال را وارد بازار میکنند. تشابه میان آنها باعث شده که تشخیص محصول اصل از فیک کمی دشوار به نظر برسد.

به خصوص که با زیاد شدن فروشگاه های اینترنتی، خرید و فروش این گونه از محصولات رواج بیشتری پیدا کرده است. در حال حاضر مارک های تقلبی لوازم آرایشی در ایران به حدی زیاد شده است که تصمیم گرفتیم در یک مقاله جداگانه به راه های تشخیص لوازم آرایشی اصل از فیک و روش های بررسی اصل بودن کالا بپردازیم. همانطور که میدانید خرید لوازم آرایشی فیک علاوه بر اینکه خسارات مالی به مصرف کنندگان میزند، سلامت پوستی آن ها را نیز تهدید میکند.

از جمله اثرات منفی استفاده از محصولات فیک شامل:

 • ایجاد حساسیت ها و تحریکات پوستی که باعث قرمزی، خارش، التهاب، جوش و … روی پوست شما می شود.
 • صدمات جبران ناپذیر به چشم در صورت استفاده از لوازم آرایشی چشم فیک که در برخی مواقع نیازمند جراحی چشم هستند.
 • خشکی و آسیب پذیری پوست در طولانی مدت و پیری زودرس پوست که قابل بازگشت نیست.
 • اختلال در سلامت بدن شما که با جذب مواد شیمیایی و نامرغوب موجود در لوازم آرایشی فیک اتفاق می افتد.
 • دچار شدن به سرطان لب ناشی از استفاده از رژلب های بی کیفیت و فیک

۱- توجه به پکیج و بسته بندی محصول

بعضی ویژگی های فیزیکی محصولات فیک مانند رنگ بسته بندی، وزن محصول، فونت و سایز نوشته های روی آن، اشتباهات املایی در نوشته ها، داشتن لوگوهای نا آشنا، لیست مواد اولیه نوشته شده روی بسته بندی و … با محصولات اورجینال تفاوت دارد. توجه به این موارد یکی از راه هایی است که میتوانید از طریق آن محصولات اصل را از فیک تشخیص دهید. در این مورد حتی کوچکترین تفاوت هم نشان دهنده تقلبی بودن محصول است. پس به راحتی از کنار آن نگذرید.

مزایا معایب
گاهی اوقات اشتباهاتی که در کپی محصول انجام شده، بسیار قابل توجه است و می توانید به راحتی آن را تشخیص دهید. اگر قبلا محصول اصل را ندیده باشید، تشخیص برای شما دشوار خواهد شد و لازم است محصول را در سایت اصلی آن برند جستجو و مقایسه نمایید.کاربرد این راه بیشتر در خرید حضوری است؛ زیرا فروشگاه های اینترنتی می توانند از تصویر محصول اورجینال برای کالای خود استفاده کرده و یا تصاویر کاملی از محصول نگذارند.

۲- اعتبار فروشگاهی که از آن خرید می کنید

یکی از آسان ترین راه ها در بررسی اصل بودن کالا، خرید از نمایندگی های معتبر برند موردنظر است که می توانید با مراجعه به سایت رسمی آن برند، از شعبه ها و نمایندگی های آن مطلع شوید.

این راه یک راه بدون ریسک برای خرید محصولات اورجینال است. در کشور خودمان ایران نیز میتوانید از فروشگاه هایی که نمایندگی یک برند خاص را در اختیار دارند خرید کنید. متاسفانه شاهد موارد بسیار زیادی از لوازم آرایشی تقلبی در ایران هستیم. از فروشگاه ها گرفته تا دستفروشان در مترو. حتی گاها پیش آمده که فروشگاه های بزرگ و معتبر اینترنتی بدون اینکه از فیک بدون آن مطلع باشند، فروخته اند. به همین دلیل حتما قبل از خرید راجع به آن مجموعه تحقیق کنید.

مزایا معایب
خرید بدون ریسکبهره گیری از مشاوره کارشناسان فروش قبل از خرید

در صورت عوارض پوستی و دیگر مشکلات می توانید به فروشگاه مراجعه نمایید.

برخی کشورها مانند ایران، دارای نمایندگی رسمی برخی برندهای معروف نیستند‌.

۳- چک کردن کیفیت فیزیکی محصول

در برخی مواقع بسته بندی و پکیجینگ محصول و یا کیفیت آن نشان می دهد که محصول اورجینال است یا خیر. به عنوان مثال اگر پالت سایه ای خریداری کرده اید که در آن مواردی مانند تفاوت در ابعاد و اندازه محصول، بی کیفیت بودن لوازم جانبی مانند آینه یا پد پنکیک، تفاوت رنگی در پالت و … به چشم میخورد؛ همه می توانند نشان دهند که این یک مارک تقلبی لوازم آرایشی و یک محصول فیک است.

مزایا معایب
تشخیص آسانی داشته و در بسیاری از مواقع این تفاوت ها کاملا فاحش است. لازم است که محصول اصل را قبلا مشاهده کرده باشید.در خرید حضوری امکان پذیر است.

۴- تشخیص اصل بودن لوازم آرایشی با بارکد و شماره سریال محصول

محصولات اصل معمولا دارای بارکد، شماره سریال و یا کد محصول هستند که با اسکن آن به سایت برند متصل می شوید. بارکد و یا شماره سریال معمولا زیر محصول و یا بسته بندی آن قرار می گیرد و با بارکدخوان می توانید به راحتی محصول را در سایت برند پیدا کنید و از اصل بودن آن مطمئن شوید. لوازم آرایشی جعلی اغلب فاقد شماره سریال هستند. حتی در مواردی دیده شده که خود بارکد اشتباه بوده است. ۲ یا ۳ رقم اول بارکد باید متعلق به کشور سازنده محصول باشد. پس با چک کردن بارکد میتوان به اصل بودن محصول پی برد.

مزایا معایب
یکی از آسان ترین شیوه های تشخیص محصول فیک از اصل است و با داشتن یک اپ بارکدخوان یا سایت برند مورد نظر، می توانید آن را پیدا کنید.اگر محصول را قبلا ندیده اید و با بسته بندی آن آشنایی ندارید، این روش مناسب شماست. نیاز به یک اپ جانبی برای خواندن بارکد خواهید داشت.اگر محصول بارکد یا شماره سریال نداشته باشد، کد محصول می تواند روی محصولات فیک نیز زده شود.

۵- توجه به بو و بافت محصول

محصولات فیک غالبا دارای بویی عجیب و بافتی همراه با ناخالصی هستند. به عنوان مثال یک ریمل اصل بویی سبک و دلپذیر دارد اما ریمل های فیک بویی شیمیایی داشته یا بیش از حد رایحه و عطر دارند. علاوه بر این براش ریمل نیز ممکن است از کیفیت کمتری برخوردار باشد. یا یک محصول کرمی را در نظر بگیرید که ورژن اورجینال آن مات است اما محصول فیک دارای ناخالصی هایی از جمله اکلیل است. توجه به ویژگی های ظاهری محصول یکی دیگر از راه های تشخیص لوازم آرایشی اصل از فیک بوده که برای درک آن کافیست با دقت بیشتری محصول را بررسی کنید.

مزایا معایب
به راحتی قابل تشخیص و شناسایی است. استفاده از این روش و مشاهده کامل محصول تنها در خرید حضوری امکان پذیر است‌.

۶- تست کردن محصول

یکی از راه های تشخیص لوازم آرایشی اصل از فیک، تست کردن آن محصول روی پوست است. محصولاتی مانند سایه چشم و رژ گونه اصل ریزش ندارند. رژ لب اصل بدون ایجاد خشکی روی پوست لب به نرمی کشیده می شود. محصولات کرمی اصل سبک و زود جذب بوده و ذرات آن روی پوست باقی نمی ماند. ریمل اصل مژه ها را کامل به هم نچسبانده و باعث ریزش مژه نمی شود. موی براش های اصل کنده و ریخته نمی شود. اگر فروشگاه به شما اجازه تست محصول را میدهد، به این نکات توجه کنید تا گرفتار مارک های تقلبی لوازم آرایشی نشوید.

مزایا معایب
یک روش مطمئن بوده زیرا تشخیص محصول فیک روی پوست آسان تر از تشخیص آن از روی بسته بندی است. این روش نیازمند باز کردن بسته بندی محصول و تست آن است که بسیاری از فروشگاه ها اجازه باز کردن محصول را پیش از خرید به مشتریان نمی دهند.

۷- توجه به قیمت محصول

با توجه به اینکه معمولا محصولات فیک قیمت ارزان تری نسبت به نمونه های اورجینال دارند، تشخیص آنها بسیار راحت است. شما می توانید با مراجعه به سایت اصلی برند از قیمت اصلی آن مطلع شده و اگر محصول مورد نظر در فروشگاه قیمتی متفاوت تر داشت، فیک بودن آن حتمی است. این محصولات معمولا تحت عنوان های کپی معرفی می شوند اما این دلیلی بر کیفیت قابل قبول آن کالا نیست.

مزایا معایب
هم در خرید آنلاین و هم حضوری قابل تشخیص است.آسان ترین روش تشخیص محصول اصل از فیک بوده و نیازی به مشاهده محصول اورجینال از قبل ندارد. در موارد نادر، محصول فیک هم قیمت با محصول اصل به فروش می رسد تا مشکوک به نظر نرسد.

نکات مهم هنگام خرید لوازم آرایشی اصل

 • قبل از خرید حتما عنوان، بسته بندی و لیبل های محصول اصل را از سایت آن برند جستجو کنید.
 • برای خرید اینترنتی به فروشگاه های مطمئن و شناخته شده ای که دارای نماد اعتماد هستند، مراجعه کرده و کامنت های مردم در شبکه های اجتماعی و سوشال های آن فروشگاه را چک کنید.
 • تشخیص اصل بودن لوازم آرایشی با بارکد: حتما کد و یا شماره سریال محصول را چک کنید. محصولات اورجینال تماما دارای بارکد، شماره سریال و یا کد محصول هستند که می توانید برای اطمینان از اصل بودن آن را اسکن کرده و یا در سایت اصلی برند جستجو نمایید.
 • از ویدیوهای موجود در یوتیوب و آپارات کمک بگیرید. بسیاری از بلاگرها به مقایسه دقیق محصول اورجینال و تقلبی پرداخته اند.
 • هرچند قیمت پایین محصولات فیک ممکن است شما را برای خرید به وسوسه بیاندازد. اما به یاد داشته باشید که استفاده از این محصولات ممکن است آسیب هایی به پوست و سلامت بدن شما بزند. که درمان و جبران آن بسیار پرهزینه تر از خرید محصولات اصل می باشد.
 • نرم افزار تشخیص اصل بودن لوازم آرایشی: برای تشخیص محصولات فیک، اپ هایی نیز وجود دارند که با دانلود و استفاده از آن ها می توانید سریعا متوجه فیک بودن کالا شوید. یکی از این اپ ها smart consumer نام دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا