نحوه شناسایی تصویر تولید شده توسط هوش مصنوعی

تمایز بین تصاویر تولید شده توسط هوش مصنوعی و تصاویر واقعی به طور فزاینده ای دشوار می شود.

به گزارش سبک ایده آل، آیا به یک تصویر تولید شده توسط هوش مصنوعی نگاه می کنید؟ این روزها، تشخیص آن تا حدی به لطف گروهی از تولیدکنندگان تصویر هوش مصنوعی باورنکردنی مانند DALL-E 2 و Midjourney دشوار است. اما، یک راه وجود دارد. مشابه شناسایی یک تصویر فتوشاپ شده، می توانید نشانگرهایی را که تصویر هوش مصنوعی را شناسایی می کنند، بیاموزید.

آنها اغلب دارای انحرافات بصری عجیب و غریب هستند که می توانید به خودتان آموزش دهید تا آنها را تشخیص دهید و گاهی اوقات، استفاده از هوش مصنوعی به وضوح در توضیحات تصویر آشکار می شود، بنابراین همیشه ارزش بررسی دارد. اگر همه چیز شکست خورد، می توانید تصویر را از طریق یک آشکارساز GAN اجرا کنید. در ادامه راههای تشخیص تصویر ساخته شده توسط هوش مصنوعی را برای شما قرار می دهیم.

۱. قسمت عنوان، توضیحات و نظرات را بررسی کنید

همه موافق نیستند که هنگام ارسال تصاویر باید استفاده از هوش مصنوعی را فاش کنید، اما برای کسانی که این کار را می‌کنند، این اطلاعات یا در قسمت عنوان یا توضیحات یک پست خواهد بود.

شناسایی تصویر تولید شده توسط هوش مصنوعی, تصاویر جعلی‌ تولید شده توسط هوش مصنوعی

تصاویر جعلی‌ تولید شده توسط هوش مصنوعی

یکی دیگر از مکان های خوب برای نگاه کردن، در بخش نظرات است، جایی که ممکن است نویسنده آن را ذکر کرده باشد. به عنوان مثال، در تصاویر بالا، آنها دستور کامل مورد استفاده برای تولید اثر هنری را گنجانده اند، که برای هر کسی که می خواهد تصاویر هوش مصنوعی خود را بهبود بخشد مفید است.

علاوه بر بخش عنوان، توضیحات و نظرات، می‌توانید به صفحه نمایه آنها نیز سر بزنید تا سرنخ‌هایی را نیز جستجو کنید. کلمات کلیدی مانند Midjourney یا DALL-E، نام دو مولد محبوب هنر هوش مصنوعی، کافی است تا به شما اطلاع دهد که تصاویری که مشاهده می کنید می توانند توسط هوش مصنوعی تولید شوند.

۲. به دنبال واترمارک بگردید

یکی دیگر از سرنخ های مهم برای شناسایی تصویر تولید شده توسط هوش مصنوعی، واترمارک است. DALL-E 2 در هر عکسی که از سایت خود آن دانلود می کنید، یکی را قرار می دهد، اگرچه ممکن است در ابتدا مشخص نباشد. آیا می توانید واترمارک را در تصویر بالا ببینید؟

شناسایی تصویر تولید شده توسط هوش مصنوعی, تشخیص تصویر ساخته شده توسط هوش مصنوعی با بررسی واترمارک

تشخیص تصویر ساخته شده توسط هوش مصنوعی با بررسی واترمارک

 

می توانید آن را در گوشه سمت راست پایین تصویر پیدا کنید، و به نظر می رسد که پنج مربع به رنگ زرد، فیروزه ای، سبز، قرمز و آبی است. اگر این واترمارک را روی تصویری که با آن روبرو می‌شوید مشاهده کردید، می‌توانید مطمئن باشید که با استفاده از DALL-E 2 ایجاد شده است.

 

شناسایی تصویر تولید شده توسط هوش مصنوعی, گوشه تصویری که واترمارک Dall-E را نشان می دهد

گوشه تصویری که واترمارک Dall-E را نشان می دهد

مشکل این است که اگر می دانید چگونه این کار را انجام دهید، دانلود کردن یک تصویر بدون واترمارک واقعا آسان است، و انجام این کار خلاف خط مشی OpenAI نیست. تا زمانی که «دیگران را در مورد ماهیت کار گمراه نکنید»، با گفتن اینکه آن را خودتان ساخته‌اید، یا اینکه عکسی از یک رویداد واقعی است، دستورالعمل‌های OpenAI به شما اجازه می‌دهد که واترمارک را حذف کنید.

از سوی دیگر، Midjourney به هیچ وجه از واترمارک استفاده نمی کند و این را به عهده کاربران می گذارد تا انتخاب کنند که آیا می خواهند به هوش مصنوعی در تصاویر خود اعتبار دهند.

۳. ناهنجاری ها را در تصویر جستجو کنید

ممکن است در ابتدا متوجه آنها نشوید، اما تصاویر تولید شده با هوش مصنوعی اغلب برخی از نشانگرهای بصری عجیب و غریب را به اشتراک می گذارند که با نگاهی دقیق تر آشکارتر می شوند.

 

شناسایی تصویر تولید شده توسط هوش مصنوعی, تصویر تولید شده هوش مصنوعی

تصویر تولید شده هوش مصنوعی

از دور، تصویر بالا چندین سگ را نشان می‌دهد که دور یک میز شام نشسته‌اند، اما با بررسی دقیق‌تر متوجه می‌شوید که چشم‌های برخی از سگ ها گم شده‌اند و چهره‌های دیگر مانند لکه‌ای از رنگ هستند.

شناسایی تصویر تولید شده توسط هوش مصنوعی, نمای نزدیک از یک تصویر ایجاد شده توسط هوش مصنوعی

نمای نزدیک از یک تصویر ایجاد شده توسط هوش مصنوعی

این اثر شبیه به نقاشی‌های امپرسیونیستی است که از خطوط کوتاه رنگ تشکیل شده‌اند که ماهیت یک موضوع را به تصویر می‌کشند. اگر بخواهید درک کنید که در صحنه چه می گذرد، بهتر است از فاصله دور مشاهده شوند، و همین امر در مورد برخی از هنرهای تولید شده توسط هوش مصنوعی نیز صادق است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا