نحوه پخت برنج کته با تهدیگ

برنج کته عطر و طعم عالیتری نسبت به برنج آبکش دارد. با آبکش کردن برنج، قسمت قابل توجهی از فیبر محلول برنج از بین می رود و از ارزش غذایی آن کاسته می شود اما بسیاری از افراد به دلیل خوردن ته دیگ از کته کردن برنج می گذرند و همیشه برنج خود را آبکش می کنند.

به گزارش پارسینه پلاس، برنج کته معطر و طعم عالیتری نسبت به برنج آبکش دارد. با آبکش کردن برنج، قسمت قابل توجهی از فیبر محلول برنج از بین می رود و از ارزش غذایی آن کاسته می شود اما بسیاری از افراد به دلیل خوردن ته دیگ از کته کردن برنج می گذرند و همیشه برنج خود را آبکش می کنند.

اگر علاقه زیادی به خوردن انواع ته دیگ دارید، ولی طعم برنج کته را بیشتر می پسندید، این بخش را مطالعه کنید تا به شما بگوییم چطور با برنج کته ته دیگ بیاندازید.

با برنج کته چطور ته دیگ بندازم؟

برای تهیه برنج کته همراه ته دیگ به روش زیر عمل کنید:

برنج را دو یا سه مرتبه بشویید.

برنج هندی را نزدیک ۲۰ دقیقه و برنج ایرانی را ۱۰ دقیقه با آب ولرم خیس کنید.

درون قابلمه ای برنج را بریزید، برنج شما باید یک سوم قابلمه را پر کند.

انگشتان خود را روی سطح برنج بگذارید و آنقدر آب بریزید تا به یک بند انگشت شما برسد، مقدار آب برای برنج هندی باید تا یک و نیم بند انگشت باشد.

قابلمه را روی حرارت قرار دهید.

مقدار نمک و روغن به برنج بیافزایید و حرارت را بالا ببرید تا شروع به جوشیدن کند.

شعله را کم کنید (نه مثل دم کردن) و در قابلمه را بگذارید تا آب برنج تمام شود.

حالا به مرحله ته دیگ انداختن می رسیم.

طرز تهیه برنج کته با ته دیگ نان

وقتی آب برنجتان تمام شد، شعله را خاموش کنید.

یک قابلمه دیگر بردارید و مقداری روغن درون آن بریزید و روی حرارت قرار دهید.

برای تهیه ته دیگ نان، وقتی روغن کمی داغ شد، نان را داخل قابلمه قرار داده و برنج را روی آن می ریزیم و چند سوراخ ایجاد کرده ودم کنی انداخته و شعله را کم می کنیم تا برنج دم بکشد.

روش گذاشتن ته دیگ سیب زمینی با برنج کته

برای تهیه ته دیگ سیب زمینی، بعد از داغ شدن روغن سیب زمینی های ورقه ورقه شده را نزدیک هم قرار داده و روی آنها برنج می ریزیم، برای خوشمزه تر شدن ته دیگ سیب زمینی می توانید قبل از قرار دادن سیب زمینی های ورقه ای ته قابلمه مقداری کنجد بپاشید، همچنین می توانید سیب زمینی رنده شده را کف قابلمه پهن کرده و برنج را روی آن ریخته و چند سوراخ ایجاد کرده ودم کنی انداخته و شعله را کم کنید تا برنج دم بکشد.

ته دیگ زعفرانی با برنج کته

برای تهیه ته دیگ زعفرانی خوشمزه می توانید در ظرفی زرده تخم مرغ و مقداری ماست و زعفران ساییده (یا زعفران دم شده) را مخلوط کنید و مقداری از برنج را زرده تخم مرغ و زعفران و ماست اضافه نمایید و به خوبی مخلوط کنید تا یکدست شود، سپس ته قابلمه ای روغن ریخته و قابلمه را روی حرارت ملایم گرم کنیدو برنج مزه دار شده را ته قابلمه کاملا پهن کنید و یکدست نمایید، سپس مابقی برنج را روی لایه ته دیگ اضافه نمایید.

درب قابلمه را با دمکنی بپوشانید و قابلمه را روی حرارت کم قرار دهید تا کته آماده شود.

نکات بسیار مهم:

به مقدار آبی که بر روی برنج برای کته کردن می ریزید توجه نمایید.

آب زیاد سبب خمیر شدن برنج می شود.

روغن به نچسبیدن دانه های برنج به هم کمک می کند اما روغن زیاد سبب شفته شدن برنج می شود. به ازای هر پیمانه برنج نصف قاشق غذاخوری روغن مایع یا جامد آب شده کافیست.

برای دو پیمانه برنج، یک قاشق سرخالی نمک کافی است.

در طول جوشیدن برنج از هم زدن آن خودداری کنید، چون برنج شفته می شود.

بعد از تمام شدن آب برنج چند دانه از آن را امتحان کنید، اگر مغز آن هنوز خشک بود، کمی آب جوش درون قابلمه بریزید تا باز هم جوش بخورد.

برای بهتر دم کشیدن برنج ها اطراف را در وسط قابلمه جمع کنید و با انتهای قاشق چند سوراخ روی آن درست کنید تا به دم کشیدن بهتر کمک کند.

برای داشتن برنج قالبی از قابلمه نچسب استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا