نذری کم هزینه و راحت این روزها

بسیاری از مردم در مناسبت های مختلف برای حاجت روایی نذری پخش می کنند، ما برای شما لیستی از انواع نذری های ساده و کم هزینه را گرد آوری کرده ایم.

به گزارش سبک ایده آل به نقل از نمناک، به نقل ازبسیاری از مردم در مناسبت های مختلف برای حاجت روایی نذری پخش می کنند، ما برای شما لیستی از انواع نذری های ساده و کم هزینه را گرد آوری کرده ایم.

معرفی انواع نذری های کم هزینه، ارزان و آبرومند

یکی از راه‌ های برآورده شدن حاجت ها، نذر کردن است. نذر، از سنت های نیکوی اسلامی است که شخص نذرکننده با اعتقاد مذهبی، با خداوند پیمان می بندد که در صورت حاجت روا شدن در راه رضای خدا کاری را انجام دهد. نذراشکال گوناگونی دارد که نذر مواد غذایی نمونه ای از آن است.

یکی از سنت هایی که بین ما ایرانی ها خیلی مرسوم و پرطرفدار است، تهیه حلوا نذری برای ایام خاصی مثل ماه محرم می باشد. دستور تهیه حلوا آسان بوده و با مواد غذایی در دسترسی مانند آرد، شکر، زعفران و… تهیه می شود.می توانید در خانه حلوا بپزید و در ظرف های یکبار مصرف ریخته و تزئین نمایید و به عنوان نذری پخش کنید.

نذر شربت آبلیمو و شربت زعفران

یکی از نذورات مهم مردم، توزیع نوشیدنی و شربت در ایام مذهبی است. شربت آبلیمو و شربت زعفران معروف ترین نوشیدنی های نذری است که هم عطش عزاداران را رفع میکند و هم غم آن ها را تسکین می دهد.

شله زرد نذری

یک دسر خوشمزه و شیرین است که معمولا آن را در ایام مذهبی مثل روزهای محرم برای نذری می کنند. شله زرد از ترکیب برنج نیم دانه، زعفران، شکر و… تهیه می شود. شما می توانید مقدار کمی شله زرد در قابلمه ای کوچک طبخ کنید و در کاسه های کوچکی ریخته به عنوان نذری پخش نمایید.

نذر شیر و شیر کاکائو

بهترین نذری برای ایام مذهبی که در زمستان قرار دارند، شیر و شیر کاکائو است. در فصل زمستان شیر داغ برای عزاداران نذری مناسبی است و آنها را به سمت ایستگاه های صلواتی میکشاند.

نذر چای

حتما ایستگاه های صلواتی را که در آنجا چای به عنوان نذری پخش می گردد، را مشاهده کرده اید. هر کس بنا به حاجتی که دارد؛ به یاد حضرت ابوالفضل و امام حسین(ع) و سایر اهل بیت چای نذر می کند و در این ایستگاه ها توزیع می کند.

نذر نان و پنیر

نان و پنیرساده ترین چیزی است که میتوانید برای نذری تهیه کنید و بسیار هم کلاسیک و خوشمزه است. بنا به ذوق و سلیقه تان لقمه نان و پنیر را می توانید زیبا تزئین نمایید و با سبزی و خرما همراه سازید.

نذر نان و ماست

حتما شنیده اید نان و ماست نذر حضرت عباس است که بیشتر بین مشهدی ها رواج دارد. معمولاً زنان مشهدی برای بر آمدن حاجت خود کنار قبر شاهزاده ابراهیم ایستاده و نیّت می کنند. با خود می گویند:«یا شاهزاده ابراهیم، من، یک نون سی سیر ماست نذر حضرت عباس می کنم. اگر مراد مرا بدهی و حاجتم را برآوری، نان و ماستی را که نذر کرده ام می خرم و می آورم در کنار قبر تو بین فقرا تقسیم می کنم».

پس از گفتن این عبارت یک عدد سنجاق قفلی از گوشه چارقد خود باز کرده به پوششِ روی قبر می زنند. به خانه خود برمی گردند. همینکه حاجتشان برآورده شد نان و ماست نذری را می خرند و طبق نذر و نیّتی که کرده اند آنرا به گنبد خشتی می برند و در حضور فرّاش یا متولّیِ آنجا بین فقرا تقسیم می کنند.

نذر نمک

نمک در فرهنگ اسلامی و ایرانی دارای حرمت خاصی است و جایگاه ویژه ای دارد. مادربزرگ ها نمک را نذر مخصوص حضرت زهرا می‌دانند. نذر نمک حضرت فاطمه زهرا (س) به گفته بزرگان ما و از گذشته تا کنون برای رفع حاجات و نیازها از بهترین نذرها بوده است و بسیار توصیه شده است.

نذر فرنی

فرنی دسری مقوی است که مواد اصلی آن را ترکیب آرد برنج و شیر تشکیل می‌دهد که برای ماه محرم و رمضان به عنوان نذری پخته و پخش می‌شود.

شیربرنج نذری

شیر برنج از غذاهای قدیمی و بسیار خوشمزه ایرانی است که معمولا در مراسم ها و مناسبت های خاص مذهبی درست می شود. طریقه پخت این غذا آسان است و با موادی مانند شیر و برنج و… تهیه می شود.

نذر میوه

شما می توانید یک یا چند عدد میوه را داخل ظرفی با بسته بندی مناسب قرار دهید و در ایام مذهبی بین نیازمندانی که قدرت خرید میوه ندارند، پخش کنید.

نذر کیک و شیرینی

در ایام های مذهبی بسیاری از مردم شهرهای مختلف کیک یزدی و شیرینی های خاصی را پخش می کنند. گاهی بسته به نذر و وضعیت مالی خود آن را با نوشیدنی های گرم مانند چای، شیر و… همراه می کنند.

نذر آبمیوه

آبمیوه طبیعی حاوی ویتامین های مختلف است که برای بسیاری از بیماران و… لازم و مقوی است پس آبمیوه های طبیعی نذری سالم و مفید و کم هزینه ای است.

نذر نان شیرین

در کاشان و آران و بیدگل هرسال در روز تاسوعا نان عباس بن علی (عباسعلی) پخته می‌شود. این نان با عنوان «نان شیرین» یا «نان شیری» نیز شناخته می‌شود. شما می توانید این نان را که از آرد، روغن، شکر، شیر، زعفران، زردچوبه و زنجبیل تشکیل شده است را در خانه بپزید و به عنوان نذری پخش کنید.

نذر نان

نذر نان یکی از بهترین نذری ها است. شما می توانید به نانوایی محلتان پول پخت یک یا چند تنور نان را بدهید و نان ها را بین نیازمندان پخش کنید.

نذر پک صبحانه

شما می توانید به عنوان نذری بین بیماران و نیازمندان پک صبحانه شامل نان، پنیر، کره، مربا و …پخش کنید.

نذر پک مواد غذایی

یکی دیگر از نذری های متداول در ایام مذهبی پخش پک مواد غذایی بین مردم و نیازمندان است. شما با توجه به نذر و وضع مالی خود می توانید روغن، برنج، ماکارونی، سویا و دیگر مواد غذایی خشک را به عنوان نذری پخش کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا