نشانه فاسد شدن لوازم آرایشی چیست؟

استفاده از لوازم آرایش تاریخ مصرف گذشته عوارض بسیار زیادی برای پوست دارد پس باید تاریخ انقضای لوازم آرایشی که مصرف می کنید را بدانید و فاسد شدن آن ها را تشخیص دهید.

به گزارش پارسینه پلاس،  مانند هر لوازم مصرفی دیگر تاریخ انقضای لوازم آرایشی و بهداشتی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است مخصوصآ آن دسته محصولات آرایشی که مستقیم با اجزای حساسی همچون چشم و صورت سر و کار دارند.

تاریخ انقضای لوازم آرایشی

مصرف لوازم آرایشی در عصر کنونی با افزایش سیر صعودی رو به رو شده است بنابراین مهم ترین نکته ای که در این میان وجود دارد این است که مصرف کنندگان علاوه بر شناسایی لوازم آرایشی خوب ، بایستی با شیوه نگهداری لوازم آرایشی نیز آشنا بوده و بتوانند فاسد شدن آنها را تشخیص دهند.

حال سوال اینجاست که از کجا میتوان زمان انقضای یک محصول آرایشی را متوجه شد؟ این سوال دغدغه بسیاری از افرادی است که خرید محصولات آرایشی و بهداشتی در الویت آنها است ، تقریباً می توان گفت برچسب شبنم کمک بسیار بزرگی برای تشخیص قاچاقی بودن یا نبودن لوازم آرایشی و زمان تولید و انقضای آنها به شمار می رود ولی مشکلی که وجود دارد این است که خیلی از محصولات آرایشی بهداشتی فاقد این برچسب می باشند همچنین بعضی اوقات این برچسب ها روی بسته بندی محصولات چسبیده می شود و چنانچه جعبه را دور بیندازید و زمان قابل توجهی از مصرف لوازم آرایشی گذشته باشد دیگر قادر نخواهید بود زمان تولید و انقضای محصول را بدانید.

هیچ توضیحی مبنی بر زمان تولید و انقضا روی بسته بندی اصلی محصولات آرایشی درج نشده است و فقط علامتی روی آن هست که حتی بسیاری از افراد هم متوجه آن نمی شوند جایی که تعدادی اعداد و ارقام را نشان می دهد که پس از باز شدن محصول تا چند ماه می توانید آن را مصرف کنید ولی آیا یادتان هست که رژ لب یا کرم ضدآفتابتان را چه زمانی خرید کرده اید و از زمان مصرف آن چندین ماه گذشته است؟

 

تاریخ انقضای رژگونه (۱۸-۱۲ ماه)

حتماً دقت زیادی به تاریخ انقضای رژگونه ها داشته باشید هرچند این محصول از جمله لوازم آرایشی خشک به شمار می رود ولی به تدریج و به مرور زمان بایستی کنار گذاشته شود این موضوع درباره نوع کرم آن اهمیت بسیاری دارد. معمولاً رژگونه ها بین ۱۲ تا ۱۸ ماه تاریخ انقضا دارند.

رژگونه

تاریخ انقضای سایه چشم (۲۴-۱۸ ماه)

به طور متوسط تاریخ انقضایی که برای سایه چشم در نظر گرفته شده است ۱۸ تا ۲۴ ماه می باشد. از آنجایی که چشم ها جزو حساس ترین اعضای بدن هستند و با انتقال باکتری به سرعت واکنش نشان می دهند بنابراین در خرید لوازم آرایشی که مربوط به چشم است باید دقت بسیاری داشت.

بهتر آن است که هر ۱۸ ماه یک بار اقدام به تعویض سایه چشم خود بکنید تا از سلامت چشمان خود اطمینان داشته باشید پیشنهاد می کنیم پیش از اینکه شروع به آرایش کردن می کنید حتماً دست و صورت خود را کاملاً شسته و ضدعفونی کنید تا از انتقال میکروب به پوست صورت و لوازم آرایش خود جلوگیری کنید.

تاریخ انقضای مداد چشم (۲۴-۱۸ ماه)

کنار گذاشتن مدادهای قدیمی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است از آنجایی که بارها بر حساس بودن چشم ها تاکید شده است بنابراین نگهداری و مراقبت محصولاتی که سر و کارشان با چشم است خیلی سخت می باشد.

عمر مداد چشم با تراشیدن بیشتر خواهد شد چرا که با این کار پوشش خارجی مداد تراشیده می شود. چنانچه از مداد های چشم به خوبی محافظت کنید تقریباً ۱۸ تا ۲۴ ماه ماندگاری خواهند داشت.

تاریخ انقضای رژلب (۱۸-۱۲ ماه)

رژلب جزو آن دسته محصولات آرایشی می باشد که زمان فاسد شدنش طولانی است یعنی دیر فاسد می شود ولی به علت اینکه برخورد زیادی با لب و دهان دارد نباید مدت زیادی از آن استفاده کرد مخصوصاً پس از بیماری های دهان و لب و یا سرماخوردگی حتماً رژ لب تان را تعویض کنید.

شما از داخل رژلب می توانید تشخیص دهید که فاسد شده است یا نه به عنوان مثال رژ لب هایی که جامد هستند پس از فاسد شدن به مرور زمان سفت می شوند و روی لب به خوبی محو نمیشوند و بوی خاصی از آن ها استشمام می شود و همچنین رژ لب هایی که مایع هستند زمانی که به حالت چسبناک درآمدند باید آنها را دور بیاندازید. بنابراین دانستید که عمر مفیدی که برای رژلب در نظر گرفته شده است ۱۲ تا ۱۸ ماه می باشد.

رژلب

تاریخ انقضای ریمل (۴-۳ ماه)

یکی از محبوب ترین لوازم آرایشی بین خانم ها ریمل می باشد چراکه خانمها برای زیباتر جلوه دادن چشم هایشان مدام از آن استفاده می کنند ولی نکته مهمی که در این بین وجود دارد این است که برای ریشه کن کردن عوارض چشمی تاریخ انقضای هر ریملی فقط ۳ تا ۴ ماه می باشد و چنانچه تاریخ مورد نظر به اتمام رسید این معنی را میدهد که آن را باید دور بیندازید.

به خاطر اینکه هر موقع شما برس خط چشم و ریمل را داخل مخزن آن فرو می کنید در واقع آن را میان بسیاری از باکتری ها شناور می کنید بنابراین باید بدانید کوتاه ترین طول عمر را در بین محصولات آرایشی این محصول دارا می باشد پس چنانچه میخواهید چشم های سالم خود را از دچار شدن به بیماری های عفونی مصون نگه دارید بهتر آن است که زود به زود اقدام به تعویض ریملتان بکنید.

تاریخ انقضای کرم پودر (۱۲-۶ ماه)

تحقیقات و بررسی های به عمل آمده توسط دانشمندان نشان می دهد بی توجهی به تاریخ انقضای لوازم آرایشی عوارض جبران ناپذیری را برای پوست خواهد داشت.

کرم پودرها یکی از محصولات آرایشی پرطرفداری می باشد طرفداران این محصول آرایشی بایستی بدانند تمامی کرم پودر هایی که پوشش دهی بسیار بالایی دارند و کک و مک های آنها را برطرف می کند فقط بین ۶ تا ۱۲ تاریخ انقضا دارند و قدرت ماندگاری کانسیلرها حداکثر یک سال می باشد.

خانم ها بایستی برای حفاظت از پوست صورت خود و جلوگیری از بیماری های پوستی مثل سرطان پوست از لوازم آرایشی مرغوب خریداری کنند چنانچه غیر از این باشد عوارض جبران ناپذیری را به تدریج در پوست و چشم خود مشاهده خواهند کرد.

تاریخ انقضای لاک (۲ سال)

ممکن است تصورتان این باشد که تاریخ انقضایی برای لاک ناخن مد نظر نمی باشد و لازم نیست لاکی که سالها جزئی از لوازم آرایشی تان است را کنار بگذارید اما باید بدانید مواد حساسیت زا از طریق همین لاک ها به دیگر بخش های پوست انتقال می یابد و به خاطر آسیبی که به آنها وارد می کند به هیچ عنوان نباید در مدت زمان زیادی صرف شود و چنانچه با وجود منقضی شدن استفاده شوند برای پوست بسیار ضرر دارد.

توصیه می شود محصولات آرایشی از مارک های معتبر و استاندارد و همچنین مراکز مطمئن خریداری کنند تا از عوارض مواد تقلبی لوازم آرایشی در امان بمانند زمان مفیدی که برای لاک در نظر گرفته شده است دو سال می باشد و بهتر از پس از ۲ سال آن را دور بیندازید.

لاک ناخن

برس های آرایشی چقدر تاریخ انقضا دارند؟

زمانی که آرایش می کنید و کرم پودر یا رژگونه را با برس های آرایشی روی صورت میمالید به تدریج لابلای موهای برس چربی ها گیر خواهند کرد و سپس همین چربی ها به رژ گونه انتقال پیدا میکند این اتفاق باعث می شود روی رژگونه لایه ای کم رنگ مایل به سفید خاکستری و لایه ای گچی روی کرم ایجاد شود برای جلوگیری از این حالت بعد از استفاده کرم پودر یا مرطوب کننده دقایقی منتظر بمانید و بعد رژگونه بزنید و همچنین می توانید قبل از این که رژگونه استفاده می کنید چربی های صورت را پاکسازی کرده و پس از استفاده برس رژگونه را با یک حوله خشک تمیز کنید.

نگهداری از محصولات آرایشی

مدت زمانی که پیش از این برای تاریخ انقضای لوازم آرایشی ذکر کردیم حداکثر زمانی هستند که از یک محصول آرایشی میتوان استفاده کرد همین محصولات باید در شرایط مناسب نگه داشته شوند ولی از اینکه شرایط مناسب را بهتر درک کنید باید تعریف درستی از آن داشته باشید برای این منظور به نکات زیر باید توجه کنید:

نگهداری محصولات آرایشی بایستی در یک محیط خشک و دور از رطوبت باشد چرا که احتمال رشد باکتری ها در رطوبت در مورد محصولات آرایشی بالا است بنابراین طبق این اصل توالت و حمام جایی مناسب برای نگهداری لوازم می باشد همیشه محصولات پمپی و تیوپی در خریدتان انتخاب کنید زیرا محصولات کاسه ای نسبت به انواع دیگر بیشتر مستعد آلودگی هستند و در نهایت طول مدت مصرفشان کمتر می شود.

دقت داشته باشید که پس از استفاده حتما درب لوازم آرایشی را سفت ببندید چرا که اگر غیر از این باشد احتمال اکسیده شدن محصولات بالا میرود پیش از مصرف کرم های کاسه ای دست خود را ضد عفونی کنید. قلموهای آرایشی و فرچه و پدهای آرایشی تان را هر از گاهی بشویید و آنها را هرگز با کسی شریک نشوید.

نگهداری از لوازم آرایشی

نشانه های فاسد شدن لوازم آرایش

تشخیص دادن نشانه های فاسد شدن بعضی از لوازم آرایشی بسیار ضرورت دارد ولی بعضی دیگر با گذشت تاریخ انقضایشان مصرف آنها خطرات زیادی ندارد. به عنوان مثال عطرها از آن دسته محصولاتی هستند که گذشتن تاریخ آن ها ضرری برای سلامت بدن ندارد.

عطری که فاسد میشود رنگ و بوی اولیه خود را دیگر ندارد در نتیجه کسی که آن را مصرف می کند ناخودآگاه اقدام به دور انداختن آن میکند ولی زمانی که لوازم آرایشی همچون کرم پودر ، رژ لب و… فاسد می شوند بوی بد روغن اشباع شده می گیرند.

و حتی بافت محصولات پودری پس از فاسد شدن خشک می شود و یا محصولاتی همچون خط چشم و ریمل بوی نامطبوع به خود گرفته و در نهایت خشک می شوند. حتماً به این نکته توجه داشته باشید که محدودیت زمانی مصرف محصولاتی که ارتباط نزدیکی به چشم دارند بسیار مهم است چرا که این مواد آرایشی مستقیم با چشم در ارتباط هستند و به راحتی باعث عفونی شدن آنها می شوند.

چنانچه لوازم آرایشی تان رنگ و بو و بافت خود را از دست داد بدون شک آن را کنار بگذارید در غیر این صورت باکتری های موجود در آنها شما را دچار مشکلاتی مثل حساسیت و جوش های چرکی یا آکنه می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا