نظر جالب و شنیدنی عبدالباسط درباره خوانندگی ام کلثوم+ فیلم‌های زیرخاکی

پارسینه: عبدالباسط قاری قرآن که در قاهره مصر متولد شد، در مصاحبه هایی قدیمی از گوش دادن به موسیقی و آهنگ می گوید.

به گزارش سبک ایده‌آل، عبدالباسط محمد عبدالصمد سلیم داود در سال ۱۹۲۷ در مصر متولد شد. وی از بزرگترین قاریان قرآنی است که به دلیل سبک بی نظیر، قدرت صدا، لحن احساسی و جذابش به حنجره طلایی معروف شد.

عبدالباسط از سفیران بزرگ قرآن بود و طرفداران فراوانی در سراسر جهان داشت.

از آنجایی که عبدالباسط به همراه سه قاری بزرگ دیگر ( منشاوی، خلیل الحصری و مصطفی اسماعیل) تاثیر شگرفی در جهان اسلام داشتند، از آنان به عنوان ۴ قاری مهم و بزرگ قرآن در دوره معاصر یاد می کنند.

در مصاحبه ای قدیمی ، عبدالباسط در تلویزیون کویت در سال ۱۹۶۷ از صدای ام کلثوم تعریف زیادی می کند و  می‌گوید: من هر صدای زیبایی را می‌شنوم و صدای ام کلثوم ستاره مشرق و مغرب بسیار زیبا است.

البته تنها عبدالباسط که از بزرگترین قاریان قرآنی است، از ام کلثوم تعریف نکرده، بلکه مصطفی اسماعیل و منشاوی هم به واسطه لحن، قدرت صدا و سبک اصیل ام کلثوم به تمجید از این خواننده مصری پرداخته اند.‌

همچنین عبدالباسط در مصاحبه ای دیگر از صدای قاری قرآنی که بیشتر از همه دوست دارد، صحبت می کند که در ادامه می بینید:

 

ام کلثوم ملقب به ستاره خاور چه کسی است؟

فاطمه البلتاجی در سال ۱۸۹۸ در مصر متولد شد. وی از محبوب‌ترین و خوش صداترین خوانندگان زن در جهان عرب بود که آهنگ هایش برگرفته از الحان قرانی، موسیقی اصیل عرب و تواشیح دینی بود. آلبوم‌های موسیقی او هنوز جزو پرفروش‌ترین‌ها هستند و در بین سرزمین های عرب به «ستارهٔ خاور» و «بانوی آواز عرب»شهرت یافته بود.

بیش از هشتاد میلیون نسخه از ترانه‌های ضبط‌شدهٔ ام کلثوم در جهان به فروش رفته‌است که وی را بین خوانندگان خاورمیانه متمایز می سازد. ام‌کلثوم یک نماد ملی برای مصر به‌شمار می‌رفت، چنانچه به این خواننده «صدای مصر» و «هرم چهارم مصر» لقب دادند و در سال ۱۹۴۴، فاروق اول، پادشاه وقت مصر به ام کلثوم نشان کمال را داد، نشانی که تنها به خانواده سلطنتی و سیاستمداران مصر تعلق می گرفت.

اگرچه ام کلثوم شهرت و صدایی بی نظیر داشت اما به صدای عبدالباسط علاقه مند بود و دوست داشت قرآن را به سبک عبدالباسط تلاوت کند که قاری بزرگ قرآنی مانع می شد و دلیل جالبی هم داشت؛ مردم باید شما را به یک چیز بشناسند (مردم شما را به آوازهایت می شناسند).

در همان سالها مجله معروف مصری کواکب در سال ۱۹۵۷ میلادی در تیتری متفاوت نوشت : آیا عبدالباسط می تواند بخواند و اگر خواننده شود، چه می شود؟

عبدالحلیم حافظ از معروف ترین خواننده های مصری، درباره عبدالباسط گفته بود: به شما اطمینان می دهم که اگر عبدالباسط بخواند، ما دیگر باید پشت تریبون نظاره گر باشیم، وی صدای بسیار زیبایی دارد و قطعا در خوانندگی شکست نمی خورد.

همچنین فرید الاطرش که از آهنگسازان و خواننده های معروف مصری بود، در جواب مجله کواکب گفت : اگر مصطفی اسماعیل و عبدالباسط خواننده می شدند، خیلی طرفدار پیدا می کردند. اما آواز و موسیقی احکام قرآن متفاوت است و نیاز به تمرین دارد. نه من می توانم مستقیم با صوت قرآن بخوانم و نه عبدالحلیم حافظ و محمد عبدالوهاب ( خواننده های بزرگ مصری) . بنابراین عبدالباسط اگر بخواهد خوانندگی کند با آن صدای رسا و نفس طولانی قطعا اگر تمرین های آواز خوانی داشته باشد، خیلی موفق است.

گفتنی است هنگامی که ام کلثوم در سال ۱۹۷۵ میلادی از دنیا رفت؛ عبدالباسط نخستین کسی بود که در مراسمش قرآن تلاوت کرد. در ادامه فیلمی نایاب و قدیمی از مراسم تشییع جنازه ام کلثوم و قران خواندن عبدالباسط را مشاهده می کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا