نمایی از قدیمی‌ترین پوشاک کشف‌شده جهان

در اینجا با برخی از کشفیات شگفت‌انگیز باستان‌شناسی در زمینۀ پوشاک و زیورآلات آشنا می‌شوید؛ از جواهراتی که نئاندرتال‌ها به خودشان می‌آویختند تا جوراب‌هایی باستانی که برای پوشیدن با صندل طراحی شده بودند.

به گزارش پارسینه پلاس، در اینجا با برخی از کشفیات شگفت‌انگیز باستان‌شناسی در زمینۀ پوشاک و زیورآلات آشنا می‌شوید؛ از جواهراتی که نئاندرتال‌ها به خودشان می‌آویختند تا جوراب‌هایی باستانی که برای پوشیدن با صندل طراحی شده بودند.

پوشاک بخشی جدایی‌ناپذیر از تاریخ بشر بوده است و منشا شکل‌گیری آن برای ما نامعلوم است. اما در حالی که تعیین زمان دقیق پیدایش لباس به دلیل ماهیت فاسدشدنی پارچه‌های اولیه در هاله‌ای از ابهام باقی مانده است، تجزیه و تحلیل‌ها نشان می‌دهند که انسان‌ها دست‌کم از حدود ۱۷۰ هزار سال پیش شروع به پوشیدن لباس کردند.

اکتشافات باستان‌شناسی بینش‌های جالبی را در مورد این عمل باستانی ارائه می‌دهد. به عنوان مثال، قدمت سوزن‌های خیاطی به حدود ۴۰ هزار سال پیش برمی‌گردد و برخی الیاف رنگ شده نیز یافت شده‌اند که قدمتشان به ۳۶ هزار سال قبل از میلاد برمی‌گردد.

در اینجا با مجموعه‌ای از باستانی‌ترین لباس‌ها و لوازم جانبی که تا به امروز باقی مانده‌اند آشنا می‌شوید.

قدیمی‌ترین جواهرات (۱۳۰ هزار سال)

تصاویری از قدیمی‌ترین پوشاک کشف‌شده جهان

در اعلامیه‌ای در سال ۲۰۱۵، دانشمندان یک یافته باستان‌شناختی خیره‌کننده را فاش کردند: قدیمی‌ترین شکل آویز تزئینی در جهان: هشت چنگال عقاب که در یک مکان نئاندرتال در کرواسی کشف شد.

این چنگال‌ها که از حداقل سه عقاب سرچشمه می‌گرفتند، نشان‌های برش پیچیده‌ای داشتند که برای سیم‌کشی طراحی شده بود، و نشانه‌هایی از صیقل دادن دقیق را نشان می‌دادند که نشان‌دهنده استفاده از آنها به عنوان بخشی از گردنبند یا دستبند بود.

این یافته دیدگاه سنتی دربارۀ نئاندرتال‌ها به‌عنوان موجودات ابتدایی را به چالش می‌کشد و در عوض جامعه‌ای پیچیده و هوشمند را آشکار می‌کند که دارای کنش‌هایی مانند دین و هنر است.

محققان حدس می‌زنند که چنگال‌ها به دلیل اهمیت تشریفاتی‌شان انتخاب شده‌اند که نشان‌دهنده درک پیچیده‌ای از نمادگرایی در میان نئاندرتال‌ها است.

قدمت این جواهرات به حدود ۸۰ هزار سال قبل از ورود انسان به اروپا می‌رسد و بنابراین معلوم است که نئاندرتال‌ها این عمل را از انسان‌های امروزی تقلید نکرده بودند.

قدیمی‌ترین شلوار (۳۰۰۰ سال)

تصاویری از قدیمی‌ترین پوشاک کشف‌شده جهان

در سال ۲۰۱۴، قدیمی‌ترین شلوار جهان در مقبره یانگهای در چین کشف شد. با کمال تعجب، با وجود گذشت سه هزار سال، این شلوار هنوز در شرایط بسیار خوبی قرار داشت.

این شلوار احتمالاً با بافتن سه تکه پارچه جداگانه برای قسمت پاها و قسمت فاق ساخته شده است که سپس با استفاده از نخ به هم دوخته شده‌اند. این پارچه همچنین دارای طرح‌های هندسی پیچیده‌ای است که یک اثر جذاب از نظر بصری ایجاد می‌کنند. محققان پیشنهاد می‌کنند که این شلوارها احتمالاً در میان قبایل سوارکار در آن منطقه حدود ۴۰۰۰ سال پیش تکامل یافته‌اند.

قدیمی‌ترین جوراب (۱۶۰۰ سال)

تصاویری از قدیمی‌ترین پوشاک کشف‌شده جهان

قدیمی‌ترین جوراب جهان با اینکه بسیار جوان‌تر از بسیاری از اقلام موجود در این فهرست است، هنوز هم سنی چشمگیر دارد و قدمت آن به فاصلۀ سال‌های ۲۵۰ تا ۴۲۰ بعد از میلاد برمی‌گردد.

این جوراب‌ها که گمان می‌رود منشأ رومی-مصری داشته باشند، در اواخر دهه ۱۸۰۰ در یک محل دفن واقع در یک مستعمره یونان باستان در مرکز مصر کشف شدند.

این جوراب پشمی بافتنی که توسط برخی به عنوان «جوراب فضایی» یا «انگشت خرچنگی» توصیف می‌شود، رنگ قرمز روشن دارد و طراحی منحصربه‌فردی با پنجۀ دوقسمتی در آن صورت گرفته است.

محققان حدس می زنند که این شکاف به پوشنده اجازه می‌داده تا به راحتی جوراب را با صندل بپوشد.

قدیمی‌ترین پیراهن (۵۰۰۰ سال)

تصاویری از قدیمی‌ترین پوشاک کشف‌شده جهان

این لباس که اغلب به‌عنوان قدیمی‌ترین پیراهن کشف شده در جهان شناخته می‌شود، در یک قبرستان مصر باستان واقع در ۳۰ مایلی قاهره کشف شد. این چیراهن (یا تونیک) که قدمت آن به دوره سلسله اول یا پادشاهی قدیم برمی‌گردد، گواهی بر صنعت نساجی اولیه است که تماماً از کتان استفاده می‌کرد. این پیراهن دارای آستین‌های چین‌دار است.

محققان چین‌های مشخصی را در آرنج‌ها و زیر بغل‌ها مشاهده کرده‌اند که نشان می‌دهد این لباس واقعاً توسط یک فرد باستانی پوشیده شده است.

قدیمی‌ترین کفش (۹۳۰۰ سال)

تصاویری از قدیمی‌ترین پوشاک کشف‌شده جهان

در سال ۱۹۳۸ در یک اکتشاف در فورت راک اورگان، باستان‌شناسان قدیمی‌ترین جفت کفش شناخته شده جهان را که هنوز دست نخورده و کنار هم بودند کشف کردند.

این کفش‌های شگفت‌انگیز باستانی که به صندل‌های فورت راک معروف هستند، از پوست درخت ساخته شده‌اند و دارای کفی صاف و طرحی برای پوشش پنجه هستند. چندین جفت از این صندل‌ها تا کنون پیدا شده است که قدیمی‌ترین آنها بین ۹۳۰۰ تا ۱۰۰۰۰ سال قدمت دارد. محققان حدس می‌زنند که صندل‌ها با پیچاندن بندها به دور مچ پا و محکم کردن آن‌ها در طرف مقابل بسته می شدند.

قدیمی‌ترین ژاکت (۱۷۰۰ سال)

تصاویری از قدیمی‌ترین پوشاک کشف‌شده جهان

در سال ۲۰۱۳، قدیمی‌ترین ژاکت جهان در یک یخچال طبیعی نروژی کشف شد که به نظر می‌رسد بهترین مکان برای چنین کشف جالبی باشد.

این لباس قدیمی از پشم گوسفند ساخته شده و رنگ قهوه‌ای مایل به سبز را دارد. به نظر می‌رسد این ژاکت برای پسری با قد حدودا ۱.۵ متر طراحی شده است. به نظر می رسد ژاکت به خوبی نگهداری شده است، زیرا نشانه‌هایی از دوبار وصله شدن در آن دیده می‌شود.

قدیمی‌ترین کیف (۴۵۰۰ سال)

تصاویری از قدیمی‌ترین پوشاک کشف‌شده جهان

در سال ۲۰۱۲، باستان‌شناسان قدیمی‌ترین کیف جهان را در قبری در نزدیکی لایپزیگ آلمان کشف کردند. این کیف که از چرم یا پارچه ساخته شده بود و مدت‌ها قبل متلاشی شده بود، با بیش از صد دندان سگ تزئین شده بود.

چینش دندان‌ها طرحی شبیه یک کیف دستی مدرن را نشان می‌داد که نشان دهنده سطحی از پیچیدگی در طراحی آن است. جالب اینجاست که تزیینات دندان سگ در زیورآلات مو و گردنبندهای آن دوره نیز یافت شده که نشان دهنده روند مد روز آن زمان است.

قدیمی‌ترین عینک آفتابی (۲۰۰۰ سال)

تصاویری از قدیمی‌ترین پوشاک کشف‌شده جهان

قدیمی‌ترین عینک‌های برفی که تا به حال پیدا شده‌اند، از استخوان، چرم یا چوب ساخته شده‌اند و با قدمت ۲۰۰۰ ساله، به فرهنگ دریای برینگ قدیم ارتباط دارند؛ یعنی اجداد اینویت‌های مدرن که در امتداد ساحل غربی آلاسکا زندگی می‌کردند.

عینک مخصوص برف که در تصویر بالا نشان داده شده، حدود ۸۰۰ سال پیش در جزیره بافین کانادا کشف شد. آنها به طور خاص برای محافظت از چشم‌ها در برابر برف‌کوری ناشی از نور شدید خورشید بهاری ساخته شده‌اند.

قدیمی‌ترین دامن (۵۹۰۰ سال)

تصاویری از قدیمی‌ترین پوشاک کشف‌شده جهان

اگرچه تنها یک قطعه از این لباس باقی مانده است، اما شواهد کافی وجود دارد که نشان می‌دهد آن بخشی از یک دامن بوده است. این لباس از نی‌های بافته شده ساخته شده است و دارای یک نوار در امتداد لبه است.

بازسازی کامل ظاهر دامن اصلی یا تعیین اینکه آیا آن را یک زن پوشیده است یا یک مرد غیرممکن است. با این وجود، محققان این کشف را قدیمی‌ترین نمونه شناخته شده لباس حصیری در جهان می‌دانند.

قدیمی‌ترین تاج (۶۰۰۰ سال)

تصاویری از قدیمی‌ترین پوشاک کشف‌شده جهان

این تاج در غاری در نزدیکی دریای مرده در سال ۱۹۶۱ کشف شد. قدمت این تاج به عصر مس (۴۰۰۰ تا ۳۳۰۰ قبل از میلاد) برمی‌گردد، جنس آن مس سیاه‌شده است و قطر آن تقریباً هفت اینچ است.

لبه بالایی تاج با پنج شکل، از جمله دو پرنده با گردن دراز (که تصور می‌شود کرکس هستند)، دو دروازه یا در و یک شی T شکل که شبیه دسته شمشیر است، تزئین شده است. محققان معتقدند که این تاج در نوعی مراسم عمومی و در مراسم تدفین افراد مهم استفاده می‌شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا