نوزاد را چگونه بخوابانیم؟

اغلب نوزادان تازه متولد شده، در هنگام شب خواب راحت و عمیقی ندارند؛ برای حل این مشکل، والدین باید از روش‌های صحیح و مناسب استفاده نمایند.

به گزارش پارسینه پلاس، مشکل بی خوابی بعد از تولد بچه شاید دغدغه تمام مادران باشد که البته برای رفع این مشکل می‌توان با رعایت اصول و توصیه‌هایی در رابطه با خواباندن نوزاد به راحتی کودک را به خوابی عمیق در شب فروبرد. نوزادان به خواب زیادی در شبانه روز نیاز دارند اما برخی از آنان مخصوصا هنگام شب به سختی می‌خوابند و باعث می‌شوند تا والدین‌شان در بیشتر مواقع از وضعیت موجود، ابراز نارضایتی کنند و برای خواباندن کودکشان به هر روشی روی بیاورد.

خواباندن نوزاد

با او بازی کنید

عصرها و قبل از خواب تمام انرژی او را بگیرید و با او بازی کنید. این امر سبب می‌شود که کودک در شب راحت تر و سریعتر بخوابد.

دمای محیط را پایین نگه دارید

حتما خودتان هم می‌دانید که در دمای مناسب بهتر می‌خوابید! نوزاد هم مانند شماست. بنابر توصیه انجمن پزشکان کودک امریکا دمای اتاق نوزاد را بین ۱۸.۳۳ تا ۲۱.۱۱ درجه سانتی‌گراد نگه دارید تا از سندرم مرگ ناگهانی نوزاد جلوگیری کنید.

اتاق را تاریک کنید

اتاق کودک را تاریک کنید تا او متوجه شود که زمان خوابش فرارسیده است پس هنگام خواب حتی در روز نیز پرده‌ها را بکشید و وقتی کودک بیدار است پرده‌ها را برای ورود نور کنار بزنید.

اتاق خواب نوزاد

خواباندن نوزاد در اتاق تاریک

نحوه خواباندن نوزاد تازه متولد شده

ماساژ نوزاد

ماساژ نوزاد با روغن مناسب ماساژ، قبل از خواب باعث می‌شود که کودک سریعتر به خواب رود.

خواب نیمروزی

خواب نیمروزی برای رشد ذهنی و جسمی کودک مهم است و برخلاف باور همه باعث نمی شود که کودک شب نتواند بخوابد بلکه سبب خواب راحت کودک در شب می‌شود.

ارتباط چشمی برقرار نکنید

هرگز قبل از خواب نوزاد با او ارتباط چشمی برقرار نکنید و او را هیجان زده نکنید پس وقتی می‌خواهید کودک را بخوابانید او را آرام کنید اما با او ارتباط چشمی برقرار نکنید.

ارتباط با نوزاد

نداشتن ارتباط چشمی هنگام خواباندن نوزاد

مناسب ترین راه برای خواباندن نوزاد

نوزاد را حمام کنید

حمام کردن کودک با آب گرم به آرام شدن او کمک می‌کند و به شکل عجیبی به خوابیدن نوزاد کمک می‌کند.

سیر کردن نوزاد

قبل از اینکه کودک بخوابد، به او غذا بدهید و این وعده سبب می‌شود شکم کودک پر شود و او بهتر بخوابد.

دستتان را روی بدن کودک بگذارید

برای زودتر خوابیدن کودک دستتان را با مهربانی روی شکم، بازوها و سر کودک بگذارید تا او را آرام کنید و او حس کند که شما کنار کودک حضور دارید و این امر سبب راحت خوابیدن کودک می‌شود.

نوزاش نوزاد

نوازش نوزاد برای راحت خوابیدن

روش‌هایی برای سریع و راحت خواباندن نوزاد

انتخاب زمان مناسب

مقرر کردن زمان خواب معین برای خواباندن کودکان بسیار مهم است و خواب مناسب شبانه سبب دیرتر بیدار شدن کودک از خواب می‌شود.

لباس خواب مناسب

همانطور که در بخش‌های قبلی نمناک گفته شد بعضی اوقات نوزادان به پارچه‌هایی که از الیاف مصنوعی ساخته شده اند، حساسیت دارند که می‌تواند مانع خوابیدن نوزاد شود. از لباس‌هایی استفاده کنید که از الیاف طبیعی مانند کتان تهیه شده اند تا از اذیت شدن کودک جلوگیری کنید.

استفاده از پوشک مخصوص شب

در طول شب از پوشک‌هایی با قدرت جذب بسیار بالا استفاده کنید زیرا پوشک خیس می‌تواند مانع خوابیدن نوزاد شود.

لباس خواب نوزاد

لباس و پوشک مناسب برای بهتر خواباندن نوزاد

چگونه نوزاد را سریع بخوابانیم؟

به نوزاد پستانک بدهید

دادن پستانک قبل از خواب به کودک کمک می‌کند تا کودک آرام شود و زودتر به خواب برود اما هنگامی که نوزاد به خواب رفت، پستانک را از دهانش خارج کنید تا به خاطر افتادن پستانک از دهانش بیدار نشود.

برنامه خواب منظم

یک برنامه منظم خواب تنظیم کنید و به آن عمل کنید، اینگونه نوزاد می‌فهمد که زمان خواب فرا رسیده است و سریع می‌خوابد.

قنداق نوزاد

جنین در رحم به شکل قنداق شدن به سر می‌برد، پس بهتر است اگر می‌خواهید نوزاد زود بخوابد نوزاد خود را قنداق کنید.

قنداق کردن نوزاد

قنداق نوزاد برای سریع تر خوابیدن

سریع ترین روش‌ها برای خواباندن نوزاد

قصه بگویید

نوزاد متوجه نمی شود که چه قصه‌ای برای او می‌گویید اما گفتن قصه قبل از خواب سبب آرامش نوزاد و خوابیدن سریع او می‌شود.

صحبت با نوزاد

به این علت که جنین قادر است داخل رحم صدای مادر را بشنود هنگامی که به دنیا می‌آید صدای مادر برایش آشناست و حرف زدن آرام و یا لالایی خواندن مادر به او احساس امنیت می‌بخشد و می‌تواند راحت تر به خواب برود.

ایجاد صدای متناوب

جنین در داخل شکم مادر به شنیدن صداهای متناوب مانند صدای تپش قلب مادر عادت دارد و به همین علت اگر برایشان صداهای متناوبی ایجاد کنید، راحت تر به خواب می‌رود.

سریع ترین راه خواباندن نوزاد

خواباندن نوزاد با ایجاد صداهای متناوب

چگونگی خواباندن نوزاد در شب

نوازش کودک

قبل از خواب کودک خود را ببوسید و در آغوش بگیرید زیرا این امر سبب می‌شود که کودک از طرف شما احساس عشق و امنیت بیشتری دریافت کند و سریع تر و راحت تر بخوابد.

خواندن لالایی

یک روش بسیار عالی برای آرام کردم کودک و خواباندن او آواز خواندن است که به کاهش استرس کمک می‌کند و سبب آرامش او و شما می‌شود.

ایجاد یک محیط آرام پیش از خواب

داشتن آرامش پیش از خواب یکی از مهمترین مواردی است که باید در نظر گرفته شود؛ پس اتاق کودک را باید قبل از خواب تاریک، آرام و کمی خنک کنید تا کودک به راحتی بخوابد.

محیط خواب نوزاد

محیط مناسب برای خواب راحت نوزاد

خاموش کردن وسایل الکتریکی

قبل از خواب کودک تلویزیون، کامپیوتر، وسایل بازی و… را از اتاق خواب کودک دور کنید زیرا اگر این وسایل روشن باشند، مغز کودکتان ممکن است، اشتباه کند و کودک حس نماید که روز است و بیدار بماند.

نکته: اگر با اینکه شرایط کامل را برای خواب کودکتان را فراهم کرده اید، ولی باز هم او برای خوابیدن مشکل دارد. در چنین شرایطی ممکن است کودک دچار اختلال در خواب باشد پس حتما با پزشک کودک خود مشورت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا