همه چیز درباره دوران پیشاکلمبی

دوران پیشاکلمبی یک دوره مهم در تاریخ باستان بشریت است که در قاره آمریکا رخ داد. در این دوره، فرهنگ‌های مختلفی از جمله اینکا، آزتک‌ها و مایا در آمریکا بوجود آمدند.

دوران پیشاکلمبی

دوران پیشاکلمبی

دوره پیش کلمبیا به زمانی در تاریخ قاره آمریکا قبل از ورود کریستف کلمب در سال ۱۴۹۲ اشاره دارد. این دوره هزاران سال را در بر می گیرد و با توسعه جوامع و تمدن های پیچیده در سراسر آمریکای شمالی، مرکزی و جنوبی مشخص می شود. از ویرانه‌های باستانی مایاها گرفته تا فرهنگ‌های پر جنب و جوش اینکاها و آزتک‌ها، دوران پیش از کلمبیا دوره‌ای جذاب در تاریخ است که چیزهای زیادی در مورد تجربه انسان به ما می‌آموزد.

تمدن های اولیه قاره آمریکا

دوران پیش از کلمبیا زمانی بود که تنوع فرهنگی زیادی در قاره آمریکا وجود داشت و تمدن ها و جوامع متعددی در سراسر این قاره در حال توسعه بودند. برخی از قدیمی ترین تمدن های قاره آمریکا شامل اولمک ها، مایاها و آزتک ها هستند.

تمدن اولمک در حدود ۱۴۰۰ سال قبل از میلاد در مکزیک کنونی ظهور کرد و یکی از اولین جوامع پیچیده در میان آمریکا محسوب می شود. اولمک ها به خاطر مجسمه های سنگی چشمگیرشان از جمله “سرهای عظیم” که چهره انسان را به تصویر می کشند، معروف هستند.

 

 معماری دوران پیشاکلمبی

معماری دوران پیشاکلمبی

تمدن مایا از حدود سال ۲۰۰۰ قبل از میلاد تا ورود اسپانیایی ها در قرن شانزدهم در میان آمریکا شکوفا شد. مایاها به خاطر دستاوردهای معماری چشمگیرشان از جمله اهرام بلند تیکال و چیچن ایتزا شناخته می شوند.

 

تمدن مایا

تمدن مایا

تمدن آزتک در قرن چهاردهم در مکزیک کنونی ظهور کرد و به دلیل سلسله مراتب اجتماعی پیچیده، شاهکارهای مهندسی چشمگیر و اعمال مذهبی دقیق شناخته شده است.

امپراتوری اینکاها قبل از ورود اسپانیایی ها بزرگترین امپراتوری قاره آمریکا بود. تمدن اینکاها در منطقه آند آمریکای جنوبی در قرن سیزدهم ظهور کرد و تا قرن شانزدهم امپراتوری وسیعی را ایجاد کرد که از اکوادور امروزی تا شیلی گسترش داشت. اینکاها به خاطر شاهکارهای مهندسی چشمگیر خود، از جمله ساخت ماچو پیچو، شهری باستانی که در ارتفاعات کوه های آند قرار دارد، شناخته شده اند. اینکاها همچنین سیستم پیچیده ای از جاده ها و پل ها را توسعه دادند که به آنها اجازه می داد افراد، کالاها و اطلاعات را در سراسر امپراتوری وسیع خود جابجا کنند.

 

 

شاهکارهای مهندسی دوران پیشاکلمبی

شاهکارهای مهندسی دوران پیشاکلمبی

 

مذهب و نظام های اعتقادی در دوران پیش از کلمبیا

دین و نظام های اعتقادی نقش اساسی در زندگی مردم در دوران پیش از کلمبیا ایفا کردند. بسیاری از تمدن ها در قاره آمریکا به پانتئون خدایان و الهه ها اعتقاد داشتند و آیین ها و مراسم بخش مهمی از زندگی روزمره بود. برای مثال، مایاها به سیستم پیچیده ای از خدایان و الهه ها اعتقاد داشتند که جنبه های مختلف جهان اطراف خود را کنترل می کنند. آزتک ها همچنین به پانتئون پیچیده ای از خدایان و الهه ها اعتقاد داشتند و مراسم مذهبی مفصلی را انجام می دادند که اغلب شامل قربانی کردن انسان می شد. اینکاها به خدای واحدی به نام اینتی اعتقاد داشتند و نوعی پرستش اجداد را انجام می دادند. اینکاها همچنین به مفهوم «آینی» اعتقاد داشتند که بر اهمیت عمل متقابل و کمک متقابل تأکید می کرد.

 

هنر و فرهنگ در دوران پیش از کلمبیا

هنر و فرهنگ در دوران پیش از کلمبیا

هنر و فرهنگ در دوران پیش از کلمبیا

دوران پیش از کلمبیا زمان دستاوردهای هنری و فرهنگی بزرگ در قاره آمریکا بود. بسیاری از تمدن های منطقه سبک های منحصر به فرد خود را در هنر و معماری توسعه دادند و این سبک ها همچنان الهام بخش و تأثیرگذار هنرمندان امروزی هستند. برای مثال، مایاها به دلیل سنگ کاری های پیچیده و کنده کاری های دقیق خود که اغلب صحنه هایی از زندگی روزمره یا مراسم مذهبی را به تصویر می کشند، شناخته شده اند. آزتک ها در کار با طلا و سایر فلزات گرانبها مهارت داشتند و جواهرات استادانه و سایر اشیاء تزئینی تولید می کردند. اینکاها به خاطر منسوجات چشمگیرشان که با استفاده از مواد مختلفی از جمله پنبه، پشم و موی آلپاکا ساخته می‌شدند، شناخته می‌شوند. اینکاها همچنین فلزکاری پیچیده ای از جمله مجسمه های طلا و نقره و جواهرات تولید می کردند.

 

مجسمه های طلا در دوران پیش از کلمبیا

مجسمه های طلا در دوران پیش از کلمبیا

تاثیر تماس اروپایی

ورود کریستف کلمب در سال ۱۴۹۲ آغاز دوره جدیدی در قاره آمریکا بود. تماس اروپایی ها تأثیر عمیقی بر مردم و جوامع منطقه گذاشت و منجر به زوال بسیاری از تمدن ها و آواره شدن بسیاری از مردمان بومی شد. تسخیر امپراتوری‌های آزتک و اینکا توسط اسپانیا به ویژه ویرانگر بود و منجر به از دست دادن جان افراد بی‌شماری و نابودی بسیاری از آثار فرهنگی و سوابق تاریخی شد. تماس اروپایی ها همچنین بیماری های جدیدی را به قاره آمریکا آورد که تأثیر مخربی بر جمعیت های بومی داشت.

دوران پیش از کلمبیا

دوران پیش از کلمبیا

حفظ و بزرگداشت فرهنگ پیش از کلمبیا

علیرغم چالش‌های بسیاری که مردم بومی در پی تماس اروپایی‌ها با آن‌ها مواجه بودند، فرهنگ‌ها و سنت‌های دوران پیش از کلمبیا همچنان جشن گرفته می‌شوند و حفظ شدند. بسیاری از جوامع بومی در سرتاسر قاره آمریکا برای حفظ میراث فرهنگی خود سخت تلاش کرده اند و موزه ها و مؤسسات فرهنگی در سراسر جهان به نمایش تاریخ غنی منطقه اختصاص داده شده اند. در سال‌های اخیر، جنبش فزاینده‌ای برای به رسمیت شناختن و تجلیل از مشارکت مردمان بومی در قاره آمریکا وجود داشته است. این شامل تلاش‌هایی برای بزرگداشت هنر و موسیقی سنتی، ترویج زبان‌های بومی و حمایت از حقوق مردمان بومی است.

سوالات متداول

دوران پیش از کلمبیا چیست؟ دوره پیش کلمبیا به زمانی در تاریخ قاره آمریکا قبل از ورود کریستف کلمب در سال ۱۴۹۲ اشاره دارد. این دوره هزاران سال را در بر می گیرد و با توسعه جوامع و تمدن های پیچیده در سراسر آمریکای شمالی، مرکزی و جنوبی مشخص می شود.

برخی از اولین تمدن های قاره آمریکا چه بوده اند؟ برخی از قدیمی ترین تمدن های قاره آمریکا شامل اولمک ها، مایاها و آزتک ها هستند.

امپراتوری اینکاها چیست؟ امپراتوری اینکاها قبل از ورود اسپانیایی ها بزرگترین امپراتوری قاره آمریکا بود. تمدن اینکاها در منطقه آند آمریکای جنوبی در قرن سیزدهم ظهور کرد و تا قرن شانزدهم امپراتوری وسیعی را ایجاد کرد که از اکوادور امروزی تا شیلی گسترش داشت.

سخن پایانی مقاله دوران پیشاکلمبی

دوران پیشاکلمبیایی یکی از مهم‌ترین دوران در تاریخ آمریکا است که با شکوفایی تمدن‌های پیچیده و زیبا، ساختمان‌های فوق‌العاده، و سنت‌های فرهنگی غنی همراه است.

با ورود اکتشافگران و استعمارگران اروپایی، پیشاکلمبیایی‌ها با مشکلات بسیاری روبرو شدند، اما فرهنگ و سنت‌های این دوران همچنان در حال جشن‌گیری و حفظ شدن هستند.

از طریق آموزش، ترویج، و تبادل فرهنگی، می‌توانیم ارثیه دوران پیشاکلمبیایی را برای نسل‌های آینده حفظ کنیم و از آن  برای ساخت یک جهان بهتر و عادلانه‌تر که همه اعضای جامعه در آن آزاد و برابر باشند و به دنبال شناخت و تقدیر از مشارکت و سهم پیشاکلمبیایی‌ها در تاریخ آمریکا باشیم. با توجه به این مهم، بسیاری از اقلیت‌های بومی در سراسر آمریکا برای حفظ و ترویج فرهنگ و سنت‌های خود، تلاش می‌کنند. با پذیرش و تقدیر از تنوع فرهنگی و جهانی شدن، ما می‌توانیم در جهانی بهتر و پویاتر زندگی کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا