هیتلر باعث ورشکستگی خانواده این کارگردان ایرانی شد!

کارگردان و نویسنده نمایش «نقش هیتلر در آلبوم خانوادگی» تصریح کرد موضوع این نمایش بر اساس اتفاقاتی واقعی است که برای خانواده وی رخ داده است.

به گزارش پارسینه پلاس ، دلارام موسوی کارگردان نمایش «نقش هیتلر در آلبوم خانوادگی» که به همراه سروین کیانی نگارش نمایشنامه را هم عهده‌دار بوده است، درباره روند تولید این اثر نمایشی که در تماشاخانه هامون روی صحنه است، گفت: به همراه سروین کیانی نگارش متن را از سال ۱۴۰۰ شروع کردیم و برای اولین اجرا، نمایشنامه را در ششمین دوره نمایشنامه‌خوانی مولوی اجرا بردیم. بعد از آن متن ۲ بازنویسی شد. یک سال نیز درگیر تمرین نمایش «نقش هیتلر در آلبوم خانوادگی» بودیم تا در زمستان ۱۴۰۲ نمایش را در سالن اصلی مرکز تئاتر مولوی روی صحنه بردیم. به تازگی نیز اجرای نمایش را در تماشاخانه هامون آغاز کرده‌ایم.

هیتلر باعث ورشکستگی خانواده این کارگردان ایرانی شد!

وی درباره اینکه آیا نمایش «نقش هیتلر در آلبوم خانوادگی» به صورت کارگاهی شکل گرفته است یا نه، یادآور شد: حقیقتاً چون چندین سال مشغول نگارش و بازنویسی متن بودیم، شیوه‌های اجرایی را در متن مدنظر قرار دادیم.

نویسنده و کارگردان «نقش هیتلر در آلبوم خانوادگی» درباره موضوع این نمایش تصریح کرد: این نمایشنامه درباره یک داستان واقعی در زندگی من است. از کودکی اتفاقاتی که پیش از به دنیاآمدن من در خانواده رخ داده بود، برایم مهم بودند و شانس این را داشتم که در این اثر به آن‌ها بپردازم. قصه نمایش درباره یک کشتی تجاری است که در واقعیت متعلق به پدربزرگ مادر من بوده و در جنگ جهانی دوم نازی‌ها به گمان اینکه کشتی جنگی است، آن را هدف قرار داده و نابود می‌کنند. این امر باعث ورشکستگی پدربزرگ من و رخ‌دادن اتفاقاتی برای خانواده‌ام می‌شود.

موسوی درباره ویژگی‌های اجرایی این نمایش، تاکید کرد: مهمترین ویژگی اجرای ما صمیمیانه‌بودن اثر است. مخاطب با چند شخصیت روبه‌رو می‌شود که برایش آشنا هستند و در حافظه تاریخی شأن دیده شده‌اند. این نمایش با مخاطب صادقانه صحبت می‌کند.

وی ادامه داد: قاب عکسی در صحنه وجود دارد که کاراکترها از آن بیرون می‌آیند و ماجرای خود را روایت می‌کنند. ضمن اینکه عکس‌هایی مستند نیز در صحنه دیده می‌شود. مساله مهم مدنظر در این نمایش، بیان چگونگی رخ‌دادن اتفاق‌ها به جای روایت اتفاق‌ها است.

این کارگردان تئاتر درباره بازخورد مخاطبان از اجرای این اثر نمایشی، اظهار کرد: سال گذشته وقتی قرار شد در ماه اسفند نمایش را روی صحنه ببریم تصورمان بر این بود که اصلاً تاریخ مناسبی نیست ولی خوشبختانه استقبال مخاطبان در مرکز تئاتر مولوی خیلی خوب بود. اجرای ما در تماشاخانه هامون نیز تازه آغاز شده و امیدواریم استقبال مخاطبان در دور جدید اجراها نیز خوب باشد.

موسوی در پایان درباره چالش‌های اقتصادی که در راه تولید و اجرای نمایش «نقش هیتلر در آلبوم خانوادگی» با آن‌ها مواجه شد، تاکید کرد: چون دانشجو هستم روند تمرین‌ها و پیش‌تولیدی که برای اجرا داشتیم به لحاظ مالی سختی‌های زیادی داشت. خوشخبتانه با کمکی که خانواده‌ام به من کردند توانستم نمایش را تولید و اجرا کنم.

نمایش «نقش هیتلر در آلبوم خانوادگی» با حضور سیما غلامی، محمدعلی براتی، نیلوفر جبار زارع، علی حدادی، فرزانه سیری، علیرضا ولی‌پور، محمد جهانشاهی، ساعت ۱۹:۳۰ در تماشاخانه هامون اجرا می‌شود.

هیتلر باعث ورشکستگی خانواده این کارگردان ایرانی شد!

منبع: مهر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا