واکسنی که طول عمر را زیاد می کند

یک تیم تحقیقاتی از ژاپن می‌گوید واکسنی برای حذف سلول‌های معروف به «زامبی» تولید کرده‌اند که درنتیجه تزریق آن می‌توان طول عمر انسان‌ها را افزایش داد. سلول‌های زامبی با افزایش سن متراکم می‌شوند

یک تیم تحقیقاتی از ژاپن می‌گوید واکسنی برای حذف سلول‌های معروف به «زامبی» تولید کرده‌اند که درنتیجه تزریق آن می‌توان طول عمر انسان‌ها را افزایش داد. سلول‌های زامبی با افزایش سن متراکم می‌شوند، به سلول‌های مجاور آسیب می‌رسانند و باعث بیماری‌های مرتبط با پیری می‌شوند. این تیم تأیید کردند در موش‌هایی که این واکسن به آن‌ها تزریق شده، کاهش سلول‌های زامبی مشاهده شده‌ است.

تلاش برای متوقف کردن روند پیری در سطح سلولی

“تورو مینامینو”، استاد دانشگاه «جونتندو» توکیوی ژاپن می‌گوید: «ما می‌توانیم انتظار داشته ‌باشیم که این واکسن برای درمان سفتی عروق، دیابت و دیگر بیماری‌های مرتبط با پیری استفاده شود.» نتایج تحقیقات این تیم در نسخه آنلاین مجله «نیچر ایجینگ» منتشر شده‌ است. سلول‌های پیر به سلول‌هایی اطلاق می‌شود که تکثیر خود را متوقف کرده‌اند اما نمی‌میرند. آن‌ها با ترشح مواد شیمیایی که باعث التهاب می‌شوند، به سلول‌های سالم مجاور آسیب می‌رسانند.

تصور می‌شود که پیری سلولی، روند پیری و همچنین بیماری‌های مرتبط با افزایش سن مانند آلزایمر و برخی سرطان‌ها را تسریع می‌کند. این تیم، پروتئینی را که در سلول‌های پیر در انسان و موش یافت می‌شود، شناسایی کردند و یک واکسن «پپتیدی» بر اساس اسید آمینه‌ای که پروتئین را تشکیل می‌دهد، ساختند. این واکسن بدن را قادر می‌سازد تا پادتن‌هایی ایجاد کند که خود را به سلول‌های پیر می‌چسبانند که از سوی گلبول‌های سفید خون که به پادتن‌ها می‌چسبند حذف می‌شوند. هنگامی که این تیم واکسن را به موش‌های مبتلا به سختی عروق تزریق کردند، بسیاری از سلول‌های پیر انباشته‌ شده حذف و نواحی تحت تأثیر بیماری کوچک شدند. بسیاری از داروهای موجود در بازار برای از بین بردن سلول‌های پیر همان داروهای ضد سرطان هستند که ممکن است عوارض زیادی داشته‌ باشند. به گفته تیم تحقیقاتی ژاپنی، عوارض جانبی واکسن جدید کمتر و اثربخشی آن طولانی‌تر است.

تحقیقات ضد پیری در حال پیشرفت است

از سوی دیگر در اکتبر گذشته یک تیم بین‌المللی از دانشگاه‌های بریتانیا، اسپانیا، نیجریه و عربستان تحقیقاتی درباره روش دیگری برای مقابله با سلول‌های پیر انجام دادند. دکتر «سالوادور ماسیپ»، از دانشگاه «لستر»، عضو این تیم تحقیقاتی می‌گوید: «فرایند بیولوژیکی پیری بسیار پیچیده است، بنابراین بعید است که یک سازوکار به‌طور کامل آن را متوقف یا معکوس کند. با این حال احتمالاً راه‌های زیادی برای کاهش سرعت آن وجود دارد و به ‌نظر می‌رسد پاک‌سازی سلول‌های پیر یکی از ساده‌ترین و آسان‌ترین راه‌ها باشد.» محققان هنوز نمی‌دانند که طول عمر یک موجود زنده چقدر می‌تواند افزایش یابد. برخی معتقدند برای طول عمر انسان محدودیت وجود دارد [تقریباً ۱۳۰سال تخمین فعلی است] درحالی‌که برخی دیگر روی کاغذ فکر می‌کنند که جاودانگی امکان‌پذیر باشد. سالوادور ماسیپ، توضیح می‌دهد: «هنوز زود است که بدانیم چقدر می‌توان عمر را افزایش داد و آیا محدودیتی وجود دارد یا خیر اما به ‌نظر می‌رسد لازم نیست زمان زیادی منتظر پاسخی برای مسئله بمانیم. زمینه تحقیقات ضد پیری بسیار سریع در حال پیشرفت است».

منبع: per.euronews.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا