ورزشی که اختلال خواب را کاهش می‌یابد

تحقیقات نشان داد که ورزش بیشتر، بدون در نظر گرفتن وزن، احتمال اختلال خواب را در شرکت‌کنندگان کاهش می‌دهد.

به گزارش سبک ایده‌آل، بهداشت نیوز، آپنه خواب یک اختلال جدی خواب است که با مشکلات قابل توجه برای سلامت از جمله افزایش خطر مرگ و میر مرتبط است.

چاقی یک عامل خطر اصلی و شناخته‌شده برای آپنه انسدادی خواب است، یک اختلال خواب شایع و جدی که باعث توقف تنفس در هنگام خواب می‌شود که می‌تواند باعث خواب‌آلودگی بیش از حد در طول روز شود و همچنین احتمال مشکلات جدی سلامت نظیر فشارخون بالا، دیابت و حملات قلبی، سکته مغزی، آسم و زوال عقل را افزایش می‌دهد.

بررسی مطالعات جدید

مطالعه اخیر نشان داد که ورزش منظم بدون در نظر گرفتن شاخص توده بدنی شرکت‌کنندگان، خطر ابتلا به آپنه خواب را ۱۰ تا ۳۱ درصد کاهش می‌دهد. در این مطالعه ۱۳۷,۹۱۷ فرد میانسال و مسن تا ۱۸ سال مورد بررسی قرار گرفتند و عادات ورزشی، مدت زمان نشستن روزانه و سایر فاکتورهای سلامتشان اندازه‌گیری شد.

«تیانی هوانگ»، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه هاروارد، در این باره می‌گوید: «بسیاری از مطالعات نحوه جلوگیری از پیامدهای آپنه انسدادی خواب مانند دیابت و بیماری‌های قلبی عروقی را مورد بررسی قرار داده‌اند. اما شواهد بسیار کمی در مورد نحوه جلوگیری از آن وجود دارد. این مطالعه از آنجا که یک عامل رفتاری قابل تغییر را شناسایی کرده است که می‌تواند خطر را کاهش دهد، قابل توجه است.»

این یافته‌ها همچنین نشان می‌دهد که آپنه خواب خطر مرگ ناگهانی و مرگ و میر قلبی را دو برابر افزایش می‌دهد.

هوانگ می‌گوید: «در حالی که تحقیقات بیشتری در مورد ارتباط بین فعالیت بدنی و پیشگیری از آپنه خواب مورد نیاز است، اما ارتباط اختلال خواب با مرگ ناگهانی اهمیت فعالیت بدنی را نشان می‌دهد.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا