وزن این حیوان ۲۱ برابر فیل است! + عکس

زمانی که این موجود باشکوه از اعماق بیرون می‌آید شگفت‌انگیز است! نهنگ باله‌ای بدن غول‌پیکر خود را دقیقاً بالای سطح آب می‌کشد تا سوراخ دمنده‌اش از آب بیرون زده و هوا را جذب کند.

به گزارش پارسینه پلاس، افتخار کسب نام بزرگترین موجود روی زمین به نهنگ آبی Balaenoptera musculus می‌رسد.

اینها بزرگترین حیواناتی هستند که تاکنون روی سیاره ما زندگی کرده‌اند. آن‌ها می‌توانند تا وزن عظیم ۱۵۰تن رشد کنند و طول آن‌ها به ۳۲ متر برسد.

طول عمر آن‌ها بین ۸۰ تا ۹۰ سال است و تهدید اصلی برای بقای آن‌ها درهم تنیدگی با وسایل ماهیگیری و برخورد کشتی‌ها و قایق‌ها است.

آن‌ها در اقیانوس‌های سراسر جهان به جز اقیانوس منجمد شمالی هستند و در حال حاضر پنج زیرگونه دارند.

وزن نهنگ آبی ۲۱ برابر فیل بوده است.

چرا به این نهنگ، نهنگ باله می‌گویند؟

این موجود شگفت‌انگیز نهنگ باله نامیده می‌شود و دومین نهنگ بزرگ روی زمین است. آن‌ها در اقیانوس‌ها در سراسر جهان یافت می‌شوند.

باله‌ای که به وضوح بر پشت آن‌ها دیده می‌شود دلیل نام این جاندار است. این باله پشتی است که هم بلند و هم قلابدار است و در دو سوم پشت نهنگ قرار دارد.

آن‌ها از موجودات کوچکی به نام کریل و همچنین ماهی‌های کوچک مانند شاه ماهی و ماهی مرکب تغذیه می‌کنند. نهنگ‌ها با هجوم به گروه‌های طعمه با دهان کاملاً باز تغذیه می‌کنند و حجم عظیمی از آب را می‌گیرند.

سپس آب را از کنار بشقاب‌های بالین خود بیرون می‌آورند که طعمه را فیلتر می‌کند تا بتوانند آن‌ها را بخوردن. این نهنگ‌ها برای حفظ سلامتی خود روزانه به دو تن غذا نیاز دارند!

نهنگ‌های باله معمولاً در تمام اقیانوس‌های اصلی یافت می‌شوند، معمولاً در آب‌های عمیق و فراساحلی که عمدتاً در نواحی معتدل تا قطبی به استثنای بخش‌هایی از قطب شمال که پوشیده از یخ هستند، وجود دارند.

آن‌ها در مناطق گرمسیری یا گرمتر بسیار رایج نیستند. آن‌ها را می‌توان در عمق ۲۰۰ متری یافت.

وزن نهنگ آبی ۲۱ برابر فیل است.

تنفس در هوا

به عنوان یک پستاندار، نهنگ باله‌ای برای تنفس به هوا نیاز دارد و برای ورود هوا از طریق سوراخ‌های بینی به سطح می‌آید.

نهنگ‌های بزرگتر، مانند نهنگ باله، معمولا هر ۱۰ تا ۱۵ دقیقه برای تنفس هوا به سطح می‌آیند.

هنگامی که به سطح آب نزدیک می‌شوند، هوا را از طریق سوراخ دمنده خود خارج می‌کنند که تقریباً تا ۲۰ فوت به هوا فوران می‌کند.

نهنگ‌های باله‌ای دومین گونه بزرگ نهنگ در جهان هستند. متوسط اندازه یک نر بالغ به طول ۷۰ فوت با وزن ۴۵ تن است، در حالی که زنان بالغ به طور متوسط ۷۳ فوت و وزن آن‌ها ۴۵ تن است.

نوزاد این نهنگ‌های بزرگ می‌توانند تا ۳۶۰۰ پوند وزن داشته باشند و طول آن‌ها تا ۲۱ فوت هم می‌رسد.

منبع: خبرآنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا