وقتی علائم بیماری کبد با دل درد بروز می کند

دل درد، دردی عادی است که برای همه انسان ها در اثر اتفاقات مختلف پیش آمده است، اما گاهی اوقات دل درد نشانه ای از یک بیماری خطرناک کبدی است که خوب است بدانید.

به گزارش پارسینه پلاس، حالات شکم و محتویات داخل آن می تواند چیز های زیادی در مورد سلامتی به ما بگوید. درد، حالت تهوع و انقباض عضلات بعد از غذا خوردن باعث می شود که اطلاعات خوبی را در مورد بیماری ها به دست بیاورید و از خیلی از مشکلات هم جلوگیری کنید.

ارتباط بیماری کبد با درد و مشکل شکمی

بیماری کبدی ممکن است عاملی برای مشکلات شکمی باشد. تومور هایی که داخل کبد هستند، ممکن است مشکلاتی را برای افراد ایجاد کنند. اگر سایز آن ها بزرگ شود، به بافت کبد آسیب وارد کرده و حتی ممکن است سرطان کبد را هم ایجاد کند. کبد هورمون هایی داخل خودش دارد که تاثیر مهمی روی اعضای بدن می گذارد و ممکن است باعث افزایش سطح کلسیم خون باشد که همین اتفاق؛ وضعیت بدن را به هم می ریزد.

دل درد همراه با حالت تهوع را شوخی نگیرید

حالت تهوع یکی از علائم رایج در بینِ بیماری های مختلف است؛ بیماری هایی که ممکن است خفیف یا جدی باشند. گاهی هم مربوط به مسمومیت غذایی، عفونت یا حتی پرخوری می باشد. اگر این حالت تهوع ادامه دار بود و علائم دیگر سرطان کبد هم با آن همراه بود، می تواند علامت یک مشکل کبدی باشد که باید سریعاً به پزشک گزارش داده شود.

علاوه بر دل درد و حال تهوع؛ سرگیجه، یبوست، ضعف، تشنگی زیاد و تکرر ادرار جزء علامت های این مشکل است.

سرطان کبد در مراحل اول هیچ علامتی ندارد

شاید فرد به سرطان کبد دچار شده باشد؛ اما در مراحل اولیه این علامت را از خودش نشان نمی دهد. سن، نژاد و جنسیت، تاثیر زیادی روی روند بیماری افراد دارد؛ ‌همچنین عوامل خطر سرطان شامل ویروس هپاتیت ب، ویروس هپاتیت سی، چاقی و غیره می شود که با کنترل آن ها و رعایت سبک زندگی مناسب تا حدی می توان از آن جلوگیری کرد.

از طرفی بسیار مهم است که علائم هشدار دهنده بیماری کبد را بشناسید که رایج ترین آن شامل کاهش وزن غیر ارادی و زیاد، کاهش اشتها، درد در قسمت بالای شکم، ورم، ضعف، خستگی، یرقان، سفیدی بیش از حد پوست و مدفوع سفید و گچی است.

وظیفه و نقش مهم کبد در بدن

کبد بیش از ۵۰۰ عملکرد را انجام می دهد؛ کبد به عنوان بزرگترین اعضای داخلی بدن که به اندازه یک توپ فوتبال است و قسمت راست شکم زیر دیافراگم و بالای معده قرار گرفته است، یکی از پرمشغله ترین اندام های بدن محسوب می‌ شود.

بیش از ۵۰۰ عملکرد حیاتی توسط این عضو انجام می شود که به سوخت و ساز، تقویت سیستم ایمنی، گوارش، سم زدایی، ذخیره ویتامین ها و دیگر اقدامات کمک می کند. در واقع فرایند گوارشی توسط کبد انجام می شود؛ به همین دلیل، کبد نقش بسیار مهمی در گوارش و جذب مواد مغذی دارد.

عملکرد اصلی کبد، تجزیه مواد مغذی جذب شده از روده کوچک می باشد. صفرای کبد وارد روده کوچک می شود که نقش مهمی در گوارش چربی و بعضی از ویتامین ها دارد؛ اما علاوه بر این کار ها مواد شیمیایی مضر را هم سم زدایی می کند و اجزای بسیاری از دارو ها که برای بدن سمی هستند را می شکند. این عملکرد ها بسیار مهم و حیاتی هستند که بدون وجود آن ها نمی توان زندگی کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا