چالش خطرناک تخم‌مرغ در تیک‌تاک

شوخی خطرناک تازه باب شده در تیک تاک که در آن تخم مرغ به سر زده می‌شود تا بشکند می‌تواند منجر به وارد آمدن آسیب به سر و عفونت ناشی از باکتری‌های سالمونلا و شیگلا شود. والدین عاقل نباید هیچ چیزی را به سر فرزندان شان بکوبند حتی تخم مرغ.

یک چالش مشکل آفرین جدید در تیک تاک با هشتگ #eggprank محبوبیت زیادی کسب کرده و بیش از ۷۶۰ میلیون بازدید داشته است. در این سبک از ویدئو‌ها والدین از خود فیلمبرداری کرده و تخم مرغ خام را روی سر فرزندان شان می‌شکنند. این کار ممکن است در ظاهر سرگرم کننده به نظر برسد، اما کارشناسان در مورد آسیب‌های احتمالی ناشی از آن برای سر و بروز عفونت هشدار می‌دهند.

به گزارش فرارو به نقل از یدیعوت آحرونوت، در این نوع ویدئو‌ها والدین و فرزندان خردسالشان در آشپزخانه هستند. مادر یا پدر یک تخم مرغ کامل و تازه را برمی دارند و به کودک اطلاع می‌دهند که قرار است آن را بشکنند، اما به جای آن که این کار را روی پیشخوان، در تابه یا در یک کاسه انجام دهند تخم مرغ را با کوبیدن به سر فرزندشان می‌شکنند.

واکنش کودکان به این عمل بسیار متفاوت است. بسیاری از آنان گیج یا شوکه شدند و یا گریه می‌کنند. در برخی از ویدئو‌ها کودک در حال فاصله گرفتن از موقعیت است و در برخی دیگر او نیز با کوبیدن تخم مرغ به سر والدین اش تلافی می‌کند.

برخی ممکن است این را نوعی شوخی بدانند، اما بسیاری از مخاطبان آنلاین ابراز نگرانی می‌کنند و استدلال کرده اند که کودکان به تصویر کشیده شده یا آسیب دیده و یا تحقیر شده اند. علاوه بر این، شکستن تخم مرغ روی سر فرد می‌تواند منجر به بروز آسیب‌های جزئی به سر شود، اما هم چنین می‌تواند منجر به آلودگی باکتریایی ناشی از سالمونلا و سایر عوامل بیماری زای موجود در پوسته تخم مرغ نیز شود. سالمونلا و شیگلا باکتری‌های مدفوعی هستند که در درجه اول مسئول بروز اسهال شدید می‌باشند.

در جمعیت‌های در معرض خطر مانند نوزادان، سالمندان یا زنان باردار این باکتری‌ها می‌توانند باعث بروز بیماری‌های شدید و بالقوه کشنده شوند. این باکتری‌ها اغلب روی پوسته تخم مرغ یافت می‌شوند. از آنجایی که این ترند در فضای مجازی نسبتا تازه است هنوز گزارشی از آسیب دیدگی ناشی از آن منتشر نشده است.

دکتر “لیور اونگار” متخصص جراحی مغز و اعصاب می‌گوید:” با تماشای این ویدئو‌ها احساس می‌کنم واقعیت از هر تصوری فراتر می‌رود و میل به لایک خوردن بر هر عقل سلیمی غلبه می‌کند. والدین عاقل نباید چیزی حتی تخم مرغ را به سر فرزندان خود بکوبند. در حالی که احتمال بروز آسیب جسمی کم است هر بار که یک دست بزرگ به سر نرم کودک نرم برخورد می‌کند خطر آسیب به سر و حتی آسیب روحی وجود دارد. این موضوع در واکنش‌های کودکان نیز دیده می‌شود. ناگفته نماند که به نظر من این کار اصلا خنده دار نیست”.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا