چرا سرطان بعضی از افراد دوباره برمی گردد و عود می کند؟

تشخیص ابتلا به سرطان، زندگی را تغییر می‌دهد و می‌تواند باعث ایجاد طیف وسیعی از نگرانی‌ها در مورد سلامتی شود. 

به گزارش پارسینه پلاس ، تشخیص ابتلا به سرطان، زندگی را تغییر می‌دهد و می‌تواند باعث ایجاد طیف وسیعی از نگرانی‌ها در مورد سلامتی شود.

ترس از بازگشت و عود مجدد یکی از مهمترین نگرانی‌ها برای افرادی است که سابقه ابتلا به این بیماری را داشته‌اند. با این حال، مدیریت این ترس بخش مهمی از درمان است.

چرا سرطان می تواند بازگردد؟

در حالی که درمان اولیه سرطان ممکن است موفقیت آمیز به نظر برسد، گاهی اوقات تعداد کمی از سلول های سرطانی خاموش می مانند. با گذشت زمان، این سلول های سرطانی می توانند دوباره رشد کنند و ممکن است شروع به ایجاد علایم کنند.

این وضعیت به عنوان عود سرطان شناخته می شود؛ زمانی که سرطان پس از یک دوره بهبودی عود می کند. این دوره می تواند روزها، ماه ها یا حتی سال ها باشد.

سرطان جدید همان نوع سرطان اصلی است، اما گاهی اوقات می تواند در یک مکان جدید از طریق فرآیندی به نام متاستاز رشد کند.

دلیل دقیق بازگشت بسته به نوع سرطان و درمان دریافتی متفاوت است. در حال حاضر تحقیقات برای شناسایی ژن‌های مرتبط با بازگشت ادامه دارد.

یافته‌های احتمالی این دست از مطالعات ممکن است در نهایت به پزشکان اجازه دهد تا درمان هایی را برای افراد در معرض خطر برنامه‌ریزی کنند.

سازمان جهانی بهداشت (WHO) هشدار داده است بار سرطان در جهان در حال افزایش است و این آژانس سازمان ملل متحد پیش‌بینی می‌کند تا سال ۲۰۵۰ میلادی موارد ابتلا به سرطان در جهان ۷۷ درصد افزایش یابد.

یکی از مقامات سازمان جهانی بهداشت در این باره گفت: نظرسنجی جهانی جدید از سوی سازمان جهانی بهداشت نابرابری های عمده و عدم حمایت مالی از این بیماری در سراسر جهان را روشن می کند و به ویژه در کشورهای کم درآمد، افراد قادر به دسترسی به اصول اولیه مراقبت از آن نیستند.

احتمال بازگشت سرطان چقدر است؟

به گزارش نشریه تخصصی «مدیکال اکسپرس»، غربالگری و گزینه های درمانی جدید، کاهشی در میزان عود برای بسیاری از انواع این بیماری داشته است.

برای مثال بین سال‌های ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۹ میلادی خطر عود سرطان روده بزرگ بین ۳۱ تا ۶۸ درصد کاهش یافت.

مهم است به یاد داشته باشید که فقط تیم درمانی یک فرد می تواند خطر بازگشت آن فرد را ارزیابی کند.

به گفته متخصصان، برای بیشتر انواع سرطان، بیشترین خطر بازگشت در سه سال اول پس از بهبودی است. این به این دلیل است که سلول‌های سرطانی باقی‌مانده که با درمان از بین نمی‌روند.

احتمالاً شروع به رشد می‌کنند. سه سال پس از شروع بهبودی، میزان عود آنها بیشتر کاهش می یابد،

به این معنی که هر روز که می گذرد، خطر بازگشت سرطان کاهش می یابد.

در همین حال، هر روزی که می گذرد همچنین بر تعداد اکتشافات جدید و تولید داروهای سرطان افزوده می شود که امیدها برای درمان بهتر این بیماری را افزایش می‌دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا