چرا یخچال آب می‌دهد؟

میوه‌ها و سبزیجات که زیر باران قرار می‌گیرند، آب زیادی را در خودشان حفظ می‌کنند. از آنجایی که شما هم این مواد غذایی را می‌خرید و آن‌ها را داخل یخچال می‌گذارید، آب مواد غذایی تازه مثل سبزیجات و میوه‌ها از آن نشت می‌کند و باعث می‌شود که محفظه داخل یخچال خیس شود.

به گزارش سبک ایده آل، آب دادن یخچال و فریزر مشکل رایجی است که اکثر خانواده‌ها با چنین وضعیتی روبرو شده اند، اگر شما نیز به تازگی یخچالی خریداری کرده اید و این مشکل برایتان پیش آمده است لطفا این قسمت از را بخوانید تا علت و راه حل آن را مطلع شوید.

در ادامه دلایل مختلف نشتی آب از هر جای یخچال را بدانید سپس مشکل آن را برطرف کنید:

۱- آب از سینی پشت یخچال به کف زمین سرازیر می‌شود

علت ۱:لوله تخلیه سوراخ یا مسدود شده است

این یکی از دلایل اصلی نشت آب داخل یخچال است. این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که لوله تخلیه آب یخچال با ذرات غذا، یخ، خاک یا اشیایی مسدود شده و مسبب تجمع آب در یخچال می‌شود.

نحوه رفع مشکل:

ابتدا باید یخچال را از برق بکشید تا از ایمنی آن حین کار اطمینان حاصل نمایید. سپس لوله مسدود شده یا سوراخ شده را بررسی کنید. شما می‌توانید لوله تخلیه آب یخچال رابا آب گرم باز کنید و همچنین می‌توانید با استفاده از یک سیم ضخیم یا قلاب پلاستیکی نیز این کار را انجام دهید. چنان چه با این کار مشکل برطرف نشد مجبورید بعضی از قسمت‌های یخچال را باز کنید تا بتوانید به لوله دسترسی بهتری داشته باشید.

علت ۲:سینی آب یخچال ترک خورده است

گاهی اوقات ممکن است سینی آب یخچال ترک بخورد و باعث نشت آب شود.

نحوه رفع مشکل:

شما باید بررسی کنید که آیا ورودی آب ترک خورده یا فرورفتگی دارد، در این صورت برای ضمانت و تعویض با تعمیرکار تماس بگیرید.

۲- جریان آب در بدنه یا محفظه خنک یخچال

علت ۱: نشتی آب از سینی سبزیجات

میوه‌ها و سبزیجات که زیر باران قرار می‌گیرند، آب زیادی را در خودشان حفظ می‌کنند. از آنجایی که شما هم این مواد غذایی را می‌خرید و آن‌ها را داخل یخچال می‌گذارید، آب مواد غذایی تازه مثل سبزیجات و میوه‌ها از آن نشت می‌کند و باعث می‌شود که محفظه داخل یخچال خیس شود. این اتفاق نه تنها روی عمر بدنه داخل یخچال تاثیر می‌گذارد، بلکه ممکن است سبزیجات را نیز مستعد پلاسیدگی کند.

نحوه رفع مشکل:

حتماً مواد غذایی را از اول بررسی کنید. آب اضافه را هر بار در داخل یخچال تمیز کنید. اجازه دهید که آب سبزیجات تازه بیرون بریزد و آن را داخل یخچال قرار دهید.

علت ۲:سیستم تهویه یخچال مسدود شده است

با قرار دادن بیش از حد مواد غذایی در محفظه یخچال، راه هوایی بین خنک کننده و فریزر مسدود می‌شود. سیستم الکتریکی وظیفه کنترل یخچال‌های شکسته، ذوب یخ و نشت آب را برعهده دارد.

نحوه رفع مشکل:

تهویه (سوراخ‌های دریچه سرد داخل یخچال) رابررسی کنید، آیا بسته نشده اند؟ مواد غذایی را به درستی داخل یخچال چیده و از نگهداری بیش از حد آن‌ها خودداری کنید. چیدمان صحیح مواد غذایی در یخچال به نگهداری بیشتر آن ها، قابلیت خنک سازی موثر و صرفه جویی در انرژی کمک می‌کند.

۳- جاری شدن آب از فریزر

علت ۱:درب فریزر باز است یا خنک کننده با مشکلی روبرو شده است

با باز بودن درب فریزر هوای سرد خارج شده و مواد غذایی ذوب شده اند. این دلیل اصلی جاری شدن آب از فریزر می‌باشد و علاوه بر این با ورود هوای گرم به داخل یخچال لایه برفک فریزر ذوب شده و باعث نشت آب خواهد شد.

گذشته از این موارد، ظرفیت خنک کنندگی محفظه فریزر کاهش یافته و درجه فریزر مناسب انجماد نیست بنابراین باعث ذوب شدن موادغذایی می‌شود. مشکل رایج این است که مواد غذایی را در یک فریزر با گنجایش نامناسب ذخیره می‌کنید.

نحوه رفع مشکل:

سیستم گرمایش یخچال را بررسی کنید، سطح حرارت مناسب را تنظیم کنید تا از بهترین فرآیند نگهداری اطمینان حاصل کنید، موادغذایی را به درستی چیدمان کنید و از ذخیره کردن بیش از حد آن‌ها خودداری کنید.

بعد از هر بار باز شدن درب یخچال را به درستی ببندید. واشر لاستیکی یخچال را بررسی کنید تا از وضعیت بسته شدن صحیح درب یخچال اطمینان حاصل کنید در غیر این صورت هوای گرم وارد یخچال شده و موادغذایی ذوب می‌شوند.

علت ۲:تجمع برفک

گاهی اوقات برفک‌ها می‌توانند در دیواره پشتی فریزر تجمع یابند. این می‌تواند به دلیل پرشدن بیش از حد یخچال، پیشگیری از گردش هوا در اطراف و یخ زدگی یخچال باشد. تجمع یخ باعث می‌شود تا آب به درستی از یخچال تخلیه نشود.

نحوه رفع مشکل:

تنها راه برای رفع این مشکل آن است که یخچال را خاموش کنید و بگذارید برفک‌ها ذوب شود و پس از آن قبل از روشن کردن یخچال سوراخ تخیله را مجدد بررسی کنید تا از پاک بودن آن اطمینان حاصل کنید.

علت ۳:آب دادن فریزر یخچال به دلایل زیر نیز پیش می‌آید:

۴. جمع شدن آب زیر یخچال

علت ۱:لاستیک درب یخچال خراب است

هرگونه مواد غذایی یا گرد و خاک می‌تواند مانع محکم بسته شدن درب، افزایش چگالش و در نتیجه نشتی آب یخچال شود. هنگامی که درب یخچال خراب یا پوسیده باشد، هوای بیرون وارد یخچال شده و باعث ایجاد رطوبت بیش از حد در یخچال فریزر شده و آب اضافی به داخل سینی تخلیه ریخته و از آنجا به بیرون از یخچال و بر روی زمین سرریز کند.

نحوه رفع مشکل:

برای اینکه لاستیک به درب یخچال متصل شود، لاستیک را با آب داغ مالش دهید تا سفت شدگی آن برطرف شود یا کمی وازلین به لاستیک بزنید، وازلین به درزبندی لاستیک‌ها کمک می‌کند.

یا لاستیک جدیدی تهیه و جایگزین لاستیک قدیمی کنید و مطمئن شوید که پیچ و مهره‌هایی که درب را روی یخچال فریزر نگه می‌دارند محکم هستند. کج بودن یخچال به جلو باعث درست بسته نشدن درب می‌شود پس پایه‌های یخچال را برای تراز شدن تنظیم کنید.

۵. نشت آب از قسمت زیر جلوی یخچال یا پشت آن

علت ۱: خرابی یخساز یا آبسردکن یخچال

اگر نشت آب از قسمت زیر جلوی یخچال یا پشت آن است و مشکل از سینی تخلیه نبوده است، احتمالا اتصالات لوله‌های آب به یخساز یخچال شل است. فرسودگی و ترک خوردگی پیچ و مهره‌ها به مرور منجر به نشت آب در زیر یخچال و فریزر می‌شوند.

ترک خوردن یا سوراخ شدن یا پیچ خوردگی شلنگ‌های پلاستیکی نیز می‌توانند باعث نشت آب و جمع شدن آب در یخچال شود. اگر مشکل از شلنگ یخساز یا آبسردکن باشد، آب از لوله آب منتهی به یخساز که در قسمت بیرونی یخچال قرار دارد، چکه می‌کند و به کف آشپزخانه جاری می‌شود.

نحوه رفع مشکل:

شلنگ یخساز را تعویض کنید، اتصالات را هم عوض کنید. بعد از نصب شلنگ جدید، اتصالات را محکم کنید تا نشتی آب دوباره رخ ندهد.

۶. جمع شدن آب زیر جامیوه‌ای

علت: مشکل در یکی از قطعات سیستم دیفراست

خرابی سنسور دیفراست یخچال، خرابی المنت یا هیتر، خرابی ترموفیوز، یخ زدن مسیر خروجی آب و گرفتگی لوله آب یخچال از علت‌های اصلی ریختن آب کف یخچال است.

نحوه رفع مشکل:

کاور یخچال باز شود و قطعات دیفراست شامل سنسور، المنت، ترموفیوز، اواپراتور و ترمودیسک بررسی شود تا مشکل پیدا و برطرف گردد.

۷. ریختن آب از پشت یخچال فریزر

علت: خرابی شیر ورودی آب یخچال

نشتی شیر آب یا لوله آب با ریختن آب از پشت یخچال فریزر خود را نشان می‌دهد.

نحوه رفع مشکل:

پس از کشیدن یخچال فریزر از برق لوله آبی که از دیوار به یخچال می‌آید و لوله آبی را که از زیر یخچال فریزر عبور می‌کند و به پشت یخچال می‌رسد را بررسی کنید. ممکن است پیچ باز و بسته کردن شیر آب چکه کند یا یکی از لوله‌های جریان آب سوراخ شده باشد یا لوله از جای خود خارج شده باشد. اگر متوجه شدید لوله‌ها سوراخ شده اند، آن‌ها را عوض کنید تا نشتی آب از پشت یخچال حل شود.

۸. ریختن آب داخل یخچال ساید بای ساید یا یخچال فیلتردار

علت: خرابی فیلتر آب یخچال

ممکن است علت آب ریختن داخل یخچال به علت فیلتر آب در ساید بای ساید یا یخچال فیلتردار باشد. دیر عوض کردن فیلتر آب سبب می‌شود فیلترتان دچار رسوب گرفتگی شود. رسوبات تشکیل شده در داخل فیلتر آب باعث ترک خوردن شلنگ می‌شود و در نتیجه یخچال آب می‌دهد.

نحوه رفع مشکل:

فیلتر و مونتاژ قسمت فیلتر آب را با دقت بررسی کنید. سپس شلنگ آب را ببندید و برای حل مشکل نشتی از فیلتر آب یخچال فیلترتان را تعویض کنید. شلنگ متصل به فیلتر را نیز عوض کنید.

۹. نشت آب از مخزن آب یا tank water

علت:سوراخ شدن مخزن آب

مونتاژ مخزن آب را در حالی که در یخچال است با دقت بررسی کنید تا ببینید که آیا نشتی دارد یا خیر، زیرا ممکن است نشتی آب یخچال از مونتاژ مخزن آب باشد.

نحوه رفع مشکل:

باید مخزن جدیدی جایگزین شود، زیرا جنس مخزن آب طوری است که سوراخ آن را با چسب یا مواردی از این دست نمی‌توان تعمیر کرد.

نشت آب از یخچال را محدود کنید

هنگامی که یخچال آب می‌دهد نشانه این است که از آن به طور نامناسب استفاده می‌کنید یا اینکه یخچال دارای مشکلات داخلی است.

به موادغذایی ذخیره شده داخل یخچال نگاه دقیق تری بیاندازید و سپس آبی را که از محل یخچال در حال جریان است بررسی کنید تا بهترین راهکار را اجرا کنید.

به طور مرتب یخچال را تمیز کنید تا به عملکرد بهتر آن کمک کنید.

هنگام نگهداری موادغذایی مانند میوه‌ها و سبزیجات، آن‌ها را به صورت خشک و درظرفی دربسته یا کیسه‌های زیپ کیپ نگهداری کنید، با این کار موادغذایی را تازه نگاه می‌دارید و بهتر می‌مانند.

اطمینان حاصل کنید که درب یخچال بسته است، می‌توانید واشر لاستیکی درب را بررسی کنید.

قبل از قرار دادن غذا در یخچال، مطمئن شوید که هم دمای اتاق شده است وهرگز غذای داغ را داخل یخچال نگذارید.

از تراز بودن یخچال اطمینان حاصل کنید، زیرا در غیر این صورت؛ آب به درستی تخلیه نمی‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا