چرا ۱۱ اثر هخامنشی و ساسانی ناگهان پس فرستاده شد؟

به دنبال برچیده شدن ناگهانی نمایشگاه آثار زرین و سیمین هخامنشی و ساسانی در همدان، رییس موزه ملی گفت از انتقال این اشیاء به تهران بی‌اطلاع بوده و متعجب شده است.

به دنبال برچیده شدن ناگهانی نمایشگاه آثار زرین و سیمین هخامنشی و ساسانی در همدان، رییس موزه ملی گفت از انتقال این اشیاء به تهران بی‌اطلاع بوده و متعجب شده است.

به گزارش ایسنا، ۱۱ شیء نقره‌ای و طلایی هخامنشی و ساسانی از موزه ملی ایران موقتی به موزه هگمتانه امانت سپرده شده بود تا همزمان با سفر ارزیاب یونسکو به همدان، نمایش داده شود. این نمایشگاه قرار بود از دوم تا ششم شهریورماه در موزه هگمتانه برپا باشد. در این میان استقبال زیاد از نمایشگاه که طبق گزارش مسئول امور موزه‌های استان همدان فقط در دو روز ۱۰ هزار نفر بود، سبب طرح درخواست‌هایی برای تمدید زمان برپایی این نمایشگاه شد، اما با پایان سومین روز نمایشگاه، شبانه و پس از پایان سفر ارزیاب یونسکو به همدان، این ۱۱ شیء جمع و به تهران منتقل شد و نمایشگاه هم پیش از موعد مقرر، تعطیل شد و گردشگران، بازدیدکنندگان و تور‌ها بدون اطلاع از این ماجرا، صبح روز پنجم شهریورماه با سالنی از ویترین‌های خالی مواجه شدند.

مسئولان میراث فرهنگی استان همدان تا کنون پاسخگوی تماس‌ها و پیگیری‌ها نبوده و هیچ توضیحی را در این‌باره ارائه نکرده‌اند.

عکس از مطهره کشاورز، که در روز پنجم شهریورماه از نمایشگاه ۱۱ شیء سیمین و زرین در موزه هگمتانه گرفته شده است.

این نمایشگاه درحالی که قرار بود تا ششم شهریورماه برپا باشد، پیش از موعد جمع‌آوری شد.

جبرئیل نوکنده، رییس موزه ملی ایران نیز به ایسنا گفت که از بازگشت اشیاء زرین و سیمین به موزه ملی ایران کاملا بی‌اطلاع بوده و متعجب شده است.

او اظهار کرد: این نمایشگاه همزمان با سفر ارزیاب یونسکو به همدان کاملا براساس استاندارد‌ها و پروتکل‌های موجود، برپا شد. اشیاء با مراقبت کامل از موزه ملی به موزه هگمتانه فرستاده شد، بسته‌بندی آثار را همکاران حرفه‌ای موزه ملی انجام دادند. زیرنویس اشیاء و تابلو‌های محیطی‌ها را هم موزه ملی آماده کرده بود. مجوز هم گرفته شده بود. به هر حال و با توجه به سفر ارزیاب یونسکو، زمان محدود بود.

رییس موزه ملی گفت: نمایشگاه ۱۱ شیء زرین و سیمین هخامنشی و ساسانی، براساس مجوز قانونی و نامه شورای تأمین، تا پانزدهم شهریورماه امکان برپایی داشت.

نوکنده اظهار کرد: ما هیچ مشکلی برای نمایش آثار در استان همدان نداشتیم و از بازگشت زودهنگام آثار بی‌اطلاع بودیم. مسئولان همدان هم هنوز توضیحی نداده‌اند و نمی‌دانیم دلیل این کار چه بوده است.

۱۱ شیء زرین و سیمین از جمله «ریتون طلایی هخامنشی»، «سر ستون هخامنشی»، «کاسه زرین با نقوش گیاهی»، «دستبند طلا با نقش قوچ»، «خنجر طلایی»، «دستبند زرین با نقش شیر هخامنشی»، «ظرف نقره آمفورای سیمین»، «جام نقره آمفورای سیمین»، «بشقاب نقره سیمین» و «بشقاب زراندود سلطنتی» و «سرستون سنگی هخامنشی با نقشی از گاو»، آثاری بود که با توجه به خاستگاه آن‌ها، در همدان به نمایش گذاشته شده بود.

امیرحسین فریبا، مسؤول امور موزه‌ها و بنا‌های تاریخی استان همدان با اشاره به رکود بازدید از این نمایشگاه که به حدود ۱۰ هزار نفر رسیده بود، قبلا درباره تمدید زمان برپایی آن گفته بود: تمدید به دلیل مسائل امنیتی امکان‌پذیر نیست و این اشیاء باید به موزه تهران برگردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا