چطور از گرمای تابستان جان سالم به در ببریم؟

گرمای شدید فصل تابستان می تواند خطرات بسیاری برای سلامت بدن شما ایجاد کند. برای محافظت خودتان در برابر گرمای تابستان این نکات را رعایت کنید.

به گزارش پارسینه پلاس، تابستان فقط روشنایی و بلند شدن روز نیست، چون گرما و اشعه های تند آفتاب این فصل می تواند اثرات ویرانگری داشته باشد. همان طور که می دانید تابستان از فصول گرم سال است و گذشته از لذت بخشی و سرسبزی که دارد برای بسیاری از افراد بخصوص در ماه های تیر و مرداد ملال آور است.

راهکارهای محافظت از خود در گرمای تابستان

لباس های تیره نپوشید:

همان طور که می دانید رنگ های تیره تر گرمای بیشتری جذب می کنند. با این حال، اغلب ما نمی توانیم از پوشیدن لباسهای تیره اجتناب کنیم. پوشیدن لباسهای رنگ تیره در روزهای گرم و آفتابی تابستان، باعث جذب بیشتر گرما و انتقال آن به بدن می شود، بنابراین احساس گرم تر شدن بیشتری می کنیم.

برای اینکه در روزهای گرم تابستان کمی احساس خنکی داشته باشید، از پوشیدن لباسهای تیره و سیاه خودداری کنید، به جای آن از لباس هایی با رنگ های روشن تر مثل سفید که گرمای زیادی را جذب نمی کنند و درجه حرارت بدن شما را افزایش نمی دهند، در تابستان استفاده کنید. لباس های تیره را برای فصل زمستان نگه دارید تا به این ترتیب خود را گرم کنید.

لباس های تابستانه بپوشید:

لباس های تابستانه با پارچه های نخی، پنبه ای یا کتان بپوشید. برای اینکه در فصل تابستان احساس خنکی بیشتری داشته باشید، لباس های کتان بپوشید که با جذب عرق، به بدن شما نمی چسبند. پارچه هایی مثل ریون پلاستیک، پشم یا اطلس و غیره باعث می شود بیشتر احساس گرما کنید. در این فصل بیشتر دامن بپوشید تا هوا چرخش داشته باشد.

داخل منزل بمانید:

در صورت ضرورت از خانه خارج شوید، بخصوص در ساعات اوج گرما بهتر است در خانه بمانید. راحتی ماندن در منزل و استفاده از کولر یا پنکه را از دست ندهید.

بیرون رفتن حتی برای چند ساعت انرژی شما را کاهش می دهد، همچنین باعث می شود احساس خستگی و دی هیدراته کنید.

هنگام غروب آفتاب زمان مناسبی برای خروج از منزل و انجام کارها است.اگر باید در فضای بیرون کاری کنید، همراه یک همکار این کار را انجام دهید.

از کلاه و روسری استفاده کنید:

اگر در ساعات بعد از ظهر از خانه خارج می شوید، از روسری یا کلاه استفاده کنید. دقت کنید که روسری شما سبک و نخی باشد، زیرا باعث می شود که گرما به طور مستقیم به سرتان نرسد و از سر شما محافظت کند.

البته خانم ها قبل از ترک منزل برای پوشاندن خود این کار را انجام می دهند و از خود در برابر نور خورشید و بادهای داغ تا حدودی محافظت کنند. با این حال، می توانید از کلاههای نقاب دار نیز برای جلوگیری از تابش نور خورشید به صورت خود استفاده کنید.

در حد اعتدال ورزش انجام دهید:

در حالی که مراقبت از سلامتی شما مهم است، ورزش کردن بیش از حد در آب و هوا گرم بر سلامت شما تاثیر معکوس خواهد گذاشت. اگر در تابستان زیاد عرق کنید، بدن دچار کمبود آب می شود. علاوه براین ورزش کردن در آفتاب می تواند منجر به سکته نیز شود.

اگر مجبور به پیاده روی هستید صبح زود و پیش از طلوع آفتاب (حدودا قبل از ساعت ۷) و یا اواخر عصر و در شب به پیاده روی بروید. در غیر این صورت، تمام اشکال ورزش باید در سالن های ورزشی خنک انجام شود.

دوش آب سرد بگیرید:

در فصل تابستان می توانید به راحتی دو یا سه بار در روز حمام کنید. بعد از یک روز گرم، دوش آب سرد می تواند بسیار آرامش بخش باشد، چون به پایین آوردن دمای بدن کمک می کند.

حمام آب سرد، عرق و آلودگی بدن را پاک می کند که مطمئنا در این گرما به بدن شما چسبیده است، بنابراین وقتی احساس گرما می کنید دوش بگیرید. اینکار اغلب به شما کمک می کند تا احساس انرژی بیشتری کنید.

رژیم غذایی مناسب:

یکی از مهم ترین موارد عنوان شدهدر این بخش از سلامت نمناک این مورد است که غذا را در وعده های کوچک اما با تکرار بیشتر میل کنید.یک رژیم غذایی سالم و سبک، پر از میوه ها و سبزیجات تازه است. مواد غذایی که گرما ایجاد می کنند مانند گوشت قرمز و میوه های خشک را کنار بگذارید. در عوض، اگر گیاه خوار نیستید، ماهی را انتخاب کنید.

افرادی که شیرینی دوست دارند می توانند از خوردن بستنی لذت ببرند. هندوانه به دلیل داشتن آب فراوان میوه خوبی برای فصل تابستان است. آمینو اسید موجود در هندوانه انرژی را افزایش و خستگی را کاهش می دهد. خوردن صبحانه را در این روزها از دست ندهید زیرا نخوردن این وعده غذایی مهم در روزهای بسیار گرم باعث سرگیجه می شود.

از کرم ضد آفتاب استفاده کنید:

استفاده از کرم ضد آفتاب، هنگام بیرون رفتن از منزل بسیار مهم است، زیرا به محافظت از پوست در برابر اشعه های مضر خورشید کمک می کند. نیم ساعت قبل از خروج از منزل، به صورتتان کرم ضد آفتاب با SPF 30 یا بالاتر بزنید، زیرا این مقدار یکی از عوامل مهم محافظت در برابر سرطان پوست و برنزه شدن ناشی از نور خورشید است.

به مقدار کافی آب بنوشید:

در تمام طول روز حتی اگر تشنه نیستید، مایعات بنوشید. هیدراته ماندن در تابستان اهمیت بسیاری دارد. اگر می خواهید بیرون بروید، یک بطری آب به همراه داشته باشید، زیرا دی هیدراته شدن و از دست دادن آب بدن خطرناک است.

پس اگر احساس خستگی یا تشنگی می کنید، نوشیدنی های سبک مانند لیموناد یا آب میوه تازه بنوشید تا گرمازده نشوید. از مصرف نوشیدنی های الکلی و کافئینی اجتناب کنید زیرا مایعات بدن را کاهش می دهد، در نتیجه کمبود آب باعث خستگی و بی حالی فرد می شود. مخلوط کردن گلوکز در آب نیز پس از برگشت به خانه یک ایده خوب است.

مراقب کودکان و اعضای دیگر خانواده باشید:

کودک یا حیوان خانگی را در ماشین دربسته رها نکنید، چرا که گرما و عدم تهویه مناسب آسیب زیادی به سلامت آنها وارد می کند.

در روزهای گرم تابستان تا حد ممکن به اعضای خانواده، دوستان، همسایگان و حیوانات خانگی سر بزنید.

منبع: ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا