چند ترفند ساده برای تمیز کردن آکواریوم

تمیز کردن آکواریوم زیبایی آن را بیشتر نموده، از این رو بهتر است هر هفته یک مرتبه آن را با روشی اصولی تمیز نمایید. در این مطلب همه چیز درباره روش تمیز کردن آکواریوم ارائه می شود. با ما همراه باشید.

به گزارش سبک ایده آل به نقل از نمناک،  اگر در منزل یا محیط کار آکواریوم دارید بهتر است هفته ای یک مرتبه آن را با یک روش اصولی تمیز کنید تا از زیبایی آن بیشتر لذت ببرید. با این مطلب همراه ما باشید تا روش اصولی تمیز کردن آکواریوم را فرا بگیرید.

 

آشنایی با روش اصولی تمیز کردن آکواریوم

یک آکواریوم تمیز و زیبا نه تنها زیبایی منزل یا محیط کار را چند برابر می کند بلکه موجب حفظ سلامتی و شادابی ماهی های درون آن نیز می شود. در طی زمان ، نیترات ها و آلودگی ها در آکواریوم تجمع  پیدا کرده که هم ظاهر آکواریوم را نازیبا می کند و هم برای سلامتی حیوان خانگی شما ممکن است خطرناک باشد.

هر چند اکثر صاحبان آکواریوم  برای تمیز نگه داشتن آب، از فیلتر کمک می گیرند ولی بهترین نسخه های موجود در بازار هم برای تمیز و سالم ماندن آکواریوم کافی نخواهند بود. بنابراین بهتر است هفته ای یک مرتبه آکواریوم با یک روش اصولی تمیز شود تا هم سلامت ماهی ها حفظ شده و هم از تماشای آکواریوم بیشتر لذت ببرید.

قابل ذکر است هنگام تمیز سازی آکواریوم سه کار مهم صورت می گیرد. اول این که چرخه نیتروژن تنظیم می شود. ثانیا ترکیبات آلی محلول و ذرات شناور از آب پاکسازی خواهد شد. و مورد سوم این که مواد معدنی ضروری مجددا به آکواریوم افزوده می شود.

به طور معمول ماهی باید در منطقه ای با تهویه مناسب از اتاق نگهداری گردد. آب همه موادی که روی دیواره آکواریوم است را در خود حل نموده و ماهی هم اندکی محیط خود را آلوده می کند. از این رو تمیز سازی آکواریوم اهمیت پیدا می کند. در ادامه با روش اصولی تمیز کردن آکواریوم آشنا خواهید شد اما پیش از آن به برخی فاکتورها و مقدمات این کار نیز اشاره می شود.

زمان مناسب تمیز سازی آکواریوم

در مورد زمان تمیز نمودن آکواریوم برخی عقیده دارند بهترین دوره زمانی انجام این کار هفته ای یک مرتبه است. در حالی که برخی دیگر معتقدند ماهی یک بار کافی خواهد بود.

در حقیقت فاکتورهایی مختلفی برای تعیین این دوره زمانی اهمیت دارد از جمله تعداد ماهی ها، اندازه مخزن و میزان فیلتراسیون بیولوژیکی مانند باکتری های مفید و گیاهان زنده در این که هفته ای یا ماهانه یک بار آکواریوم را تمیز کنید تاثیر می گذارند.

وسایل مورد نیاز برای تمیز سازی آکواریوم

از آن جا که انجام هر کاری به وسایلی نیاز دارد برای تمیز نمودن آکواریوم نیز به برخی وسایل نیاز است. این وسایل شامل یک سطل ، حوله های تمیز، سیفون آب یا مکنده شن، پد جلبک خراش یا سوهان، پاک کننده آهن یا شیشه پاک کن، فیلتر واسطه، برس فیلتر، دستمال توالت، پاک کننده کلر و تیغ پلاستیکی برای مخزن های آکریلیک می شود.

شایان ذکر است وجود حوله اهمیت دارد زیرا معمولا هنگام تمیز کردن آکواریوم قدری آب از آن خارج می شود. همچنین دقت داشته باشید که اولویت تان باید به حداقل رساندن آسیب به ماهی ها بوده بنابراین آب را به تدریج از آکواریوم خارج کنید.

روش اصولی تمیز سازی آکواریوم

روش اصولی تمیز سازی آکواریوم شامل مراحلی می باشد که در ادامه به آن ها اشاره می شود.

۱. ابتدا حوله تمیز را اطراف آکواریوم قرار داده تا آبی که از آکواریوم به بیرون می ریزد را در خود جذب سازد. اگر یک حوله کافی نیست، حوله های بیشتری را در اطراف آن بگذارید.

۲. در ادامه با دقت همه وسایل تزئینی درون آکواریوم را خارج کرده و آن ها با به کمک یک اسفنج و آب گرم تمیز نمایید. اطمینان پیدا کنید که همه جلبک های تشکیل شده درون آکواریوم را پاک نموده باشید. در ضمن از پاک کننده های خارجی ساینده و سوزش آور استفاده نداشته باشید. چرا که آن ها درون وسایل تزئینی آکواریوم ته نشین شده و ممکن است به ماهی ها صدمه بزنند. از سویی مواد شیمایی شوینده ها برای ماهیان سمی است.

۳. شیشه داخلی آکواریوم را توسط وسیله زداینده جلبک پاک کنید. به آرامی این کار را انجام داده و ابتدا از بخش سفت و زبر اسکرابر و بعد قسمت صاف آن کمک بگیرید.

۴. در این مرحله به کمک یک توری جرم ها و کثیفی هایی که روی سطح آب آمده اند را جمع کنید. بعد مقداری آب آکواریوم را از طریق سیفون خارج نموده و بیشتر آب را توسط سطل خالی کنید.

اگر ممکن است از یک پمپ کوچک هم استفاده کنید که کار خارج شدن آب از سیفون ساده تر شود. سیفون را روی سنگریزه هایی که کثیف است، قرار داده تا قسمتی از کثیفی آن پاک شود. دقت کنید که هیچ سنگی از طریق سیفون مکیده نشود. هنگامی که ۱۵-۲۰ درصد کل آب آکواریوم باقی ماند، سیفون را بردارید.

۵. مجددا وسایل تزئینی تمیز را درون آکواریوم قرار داده و بعد آب تمیز را به آن اضافه کنید تا پر شدن مخزن با تهویه آب کامل گردد. دقت کنید که آب را به تدریج و از یک گوشه درون آکواریوم بریزید تا ماهی ها آزار نبینند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا