چند رویکرد طبیعی برای افزایش میل جنسی

برای بسیاری از مردم، تمایل به رابطه جنسی در ۲۴ ساعت شبانه روز و ۷ روز هفته وجود ندارد.رابطه جنسی همیشه خود به خود اتفاق نمی‌افتد. بیشتر مردم ابتدا باید تحریک شوند و سپس ممکن است تمایل به برقراری رابطه را تجربه کنند.

به گزارش پارسینه پلاس، روان‌درمانگر و هیپنوتراپ نوشت: هنجارهای رسانه‌ای و اجتماعی مردم را به این باور سوق می‌دهند که هر لحظه باید آماده رابطه جنسی باشند. گرچه ممکن است برخی افراد چنین تجربه‌ای داشته باشند، اما مطمئناً برای همه اینگونه نیست. اگر به دنبال افزایش میل جنسی خود هستید چند راهکار وجود دارد که می‌توانید برای افزایش آن در خود انجام دهید. میل جنسی در افراد متفاوت است و بسته به شرایط، میل جنسی یک شخص ممکن است در طول زمان نوسان پیدا کند و این موضوع، امری طبیعی است. به گفته جس اوریلی، سکسولوژیست و مشاور جنسی، هیچ استاندارد جهانی در مورد میل جنسی وجود ندارد.

اورلی می‌گوید: “کمبود تمایل تنها در صورتی مشکل است که آن را ناراحت کننده بدانید. برخی افراد هر روز چندین بار رابطه جنسی می‌خواهند و برخی دیگر اصلاً آن را نمی‌خواهند و همه تجربیات می‌توانند کاملاً سالم باشند.”

با این حال اگر کمبود میل جنسی خود را عذاب‌آور می‌دانید و می‌خواهید بیشتر به رابطه جنسی بپردازید، اوریلی توصیه می‌کند که بررسی کنید آیا میل جنسی شما به دلیل سبک زندگی یا عوامل ارتباطی ضعیف است؟ این موضوع شامل مشکل در برقراری ارتباط با افراد دیگر باشد و یا فقدان ارتباط عاطفی یا برخورد و درگیری‌های موجود در زندگی مشترک شما مانند دعوا بر سر پول یا بچه‌ها.

شما به دنبال این هستید که چاشنی زندگی جنسی خود را بالا برده و به افزایش میل جنسی خود کمک کنید. در اینجا انواع مختلفی از کارهایی که می‌توانید در زندگی روزمره انجام دهید، ذکر شده است که می‌تواند به افزایش میل جنسی شما کمک کرده و زندگی جنسی شما را ارتقا دهد.

برای افزایش میل جنسی سطح استرس را کاهش دهید
استرس می‌تواند علائم مختلف جسمی از جمله میل جنسی پایین را ایجاد کند. اوریلی می‌گوید سطح کورتیزول که معمولاً هورمون استرس نامیده می‌شود؛ هنگامی که دچار استرس شدید می‌شوید افزایش می‌یابد و این افزایش می‌تواند در میزان میل جنسی و تحریک شما اختلال ایجاد کند. نظرسنجی سال ۲۰۱۸ توسط بی بی سی نشان داد که ۴۵٪ از پاسخ‌دهندگان اظهار داشته‌اند استرس بر میل جنسی آنها تأثیر منفی می‌گذارد. با این حال، یادگیری کاهش یا مدیریت استرس می‌تواند دشوار باشد. از درخواست کمک و پشتیبانی نترسید. خواه این کمک گرفتن از شریک زندگی‌تان باشد یا از یک درمانگر. همچنین می‌توانید فعالیت‌های آرام‌کننده استرس مانند مدیتیشن یا ورزش را امتحان کنید. ثابت شده که ذهن آگاهی به بهبود میل جنسی و عملکرد جنسی، به ویژه در زنان کمک می‌کند.

جهت افزایش میل جنسی یاد بگیرید چه‌چیزی باعث تحریکتان می‌شود
برای بسیاری از مردم، تمایل به رابطه جنسی در ۲۴ ساعت شبانه روز و ۷ روز هفته وجود ندارد. اوریلی می‌گوید: “رابطه جنسی همیشه خود به خود اتفاق نمی‌افتد. بیشتر مردم ابتدا باید تحریک شوند و سپس ممکن است تمایل به برقراری رابطه را تجربه کنند. اگر در انتظار بنشینید تا میل جنسی به خودی خود رخ دهد، ممکن است اتفاق نیفتد.” روش‌های زیادی وجود دارد که می‌توانید انگیزه‌تان را افزایش دهید.

در زیر برخی روش‌ها ارائه شده است که ممکن است به شما برای تحریک و برقراری رابطه کمک کنند:

خیال‌پردازی
خود را لمس کردن
کمک گرفتن از همسرتان با آگاهی به اینکه این کار ممکن است در حد تحریک شدن بماند و منجر به رابطه ی کامل نشود
خلاق باشید و آنچه که بیشتر شما را تحریک می‌کند و میل شما را افزایش می‌دهد آزمایش کنید. اوریلی می‌گوید وقتی تحریک شدید، به احتمال زیاد تمایل به رابطه جنسی شدیدتر می‌شود. گسترش تعریف شما از معنی رابطه جنسی نیز می‌تواند مفید باشد. اینکه تمایل شما چیست و چگونه دوست دارید به رابطه جنسی خود شور و نشاط دهید.

اضطراب عملکرد را کنار بگذارید
اضطراب از عملکرد، فشار و استرس در رابطه جنسی احتمالاً تحریک شما و میل شما را مهار می‌کند. این فشار و استرس نقطه مقابل لذت است، بنابراین اگر برای داشتن رابطه جنسی به روشی خاص احساس استرس می‌کنید باید روشی که به شما امنیت ذهنی می‌دهد، به ارگاسم شما کمک می‌کند، صداها و محرک‌هایی که بر بدن شما اثر می‌گذارد را پیدا کنید تا بهتر تحریک شوید و میل جنسیتان افزایش پیدا کند. وقت بگذارید تا واقعاً خود را از نظر جنسی بشناسید. اوریلی می‌گوید صرف وقت برای درک بهتر پاسخ‌های منحصر به فرد بدن از طریق خودارضایی می‌تواند به شما کمک کند تا وقتی با شریک زندگیتان هستید بیشتر به شناخت بدن یکدیگر کمک کنید و آرامش بیشتری داشته باشید.

تمرین ذهن آگاهی با نتایج بسیار خوبی که در رابطه با افزایش میل جنسی داشته است مورد مطالعه قرار گرفته است. مطالعه سال ۲۰۱۴ که در Behavior Research and Therapy منتشر شده، ۱۱۷ زن را که با میل جنسی کم دست و پنجه نرم می‌کردند، مورد بررسی قرار داد. پس از آموزش ذهن آگاهی، پریشانی مربوط به داشتن رابطه جنسی در این خانم‌ها کاهش چشمگیری داشت. هدف نهایی تمرینات ذهن آگاهی اینست که هوشیاری می‌تواند به شما کمک کند تا در لحظه بمانید، از لحظه لذت ببرید و اجازه ندهید اضطراب عملکرد روی رابطه جنسیتان اثر منفی بگذارد. در مورد اضطراب عملکرد، صحبت با یک درمانگر یا گفتگو با همسرتان در مورد آنچه تجربه می‌کنید می‌تواند مفید باشد.

خواب کافی منجر به افزایش میل جنسی می‌شود
خواب بر بسیاری از جنبه‌های سلامتی و رفتاری شما از جمله انگیزه جنسی تأثیر می‌گذارد. مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۹ در ژورنال پزشکی جنسی منتشر شد نشان داد که کمبود خواب با کم‌شدن میل جنسی و همچنین مشکل ارگاسم در زنان ارتباط دارد. اوریلی می‌گوید خستگی می‌تواند منجر به عدم تمایل به رابطه جنسی شود. در این حالت، شما باید خواب را نسبت به رابطه جنسی در اولویت قرار دهید. به گفته اوریلی، هنگامی که به خواب خود اهمیت دهید و ساعات کافی خواب را در برنامه روزمره خود جای دهید، ممکن است متوجه تفاوت میل جنسی خود شوید.

در مورد نارضایتی‌هایتان در رابطه با همسرتان صحبت کنید
هنگامی که در رابطه هستید و با همسرتان مشکلاتی را تجربه می‌کنید احتمالاً این مشکلات به اتاق خواب نفوذ پیدا می‌کند و باعث می‌شود یکی یا هر دوی شما با داشتن رابطه جنسی دچار مشکل شوید.

اوریلی می‌گوید: “اگر رابطه‌تان به میدان جنگ تبدیل شود، به یکدیگر کینه بورزید، با یکدیگر مرتبا برخورد کنید، مدام در بحث و جدل باشید و به یکدیگر آسیب بزنید داشتن رابطه جنسی کاملا بعید به‌نظر می‌رسد.”

بهتر است روی این مسائل با شریک زندگی خود کار کنید تا اینکه آنها را نادیده بگیرید و امیدوار باشید که بالاخره زمانی از بین بروند. اوریلی پیشنهاد می‌کند در مورد منابع زمینه‌ای این تنش‌ها صحبت کنید و درمورد مسائل با صراحت مذاکره کنید. این کار را می‌توانید تنها با شریک زندگی خود یا با کمک گرفتن از یک زوج درمانگر انجام دهید.

پیش‌بینی‌های منفی را کاهش دهید
اگر نگران عواقب منفی بالقوه یا غیرواقعی باشید، ممکن است رابطه جنسی برای شما بعید و دور به نظر برسد. در برقراری رابطه جنسی نگرانی‌هایی از عواقب آن وجود دارد که نگرانی‌هایی طبیعی و قابل‌حل هستند. نکته اینجاست که گاه این نگرانی‌ها آنقدر بزرگ می‌شوند که جلوی داشتن رابطه طبیعی شما را می‌گیرد. اگر نمی‌خواهید باردار شوید یا نگران STI هستید، از روش‌های جلوگیری مانند کاندوم و کنترل بارداری هورمونی استفاده کنید. در مورد ناراحتی و نگرانی خود حتما با شریک رابطه‌تان صحبت کنید.

برخی از افراد در حین رابطه جنسی درد ناخواسته‌ای را تجربه می‌کنند. این موضوعی نیست که بتوان از آن به راحتی گذشت. در مورد هر درد و ناراحتی که تجربه می‌کنید از پزشک خود راهنمایی بگیرید. اگر مرتباً مشکل اختلال در نعوظ و یا کنترل ارگاسم دارید بهتر است به جای نگرانی و فکر کردن در مورد عملکرد بد خود حین داشتن رابطه جنسی، از کمک یک متخصص اورولوژی استفاده کنید یا اگر فکر می‌کنید مشکل شما ریشه‌های روانی دارد، با یک روانشناس صحبت کنید.

کمک گرفتن از یک درمانگر
صحبت با یک درمانگر یا یک سکس تراپیست می‌تواند به شما کمک کند تا با دلایل اساسی روانشناختی که ممکن است میل جنسی را در شما کاهش داده باشد آشنا شوید و این مشکلات را حل کنید. در مورد رابطه جنسی یا جستجوی درمان برای کمک به زندگی جنسی شما هیچ نکته‌ای خجالت‌آور و باعث شرمساری نیست. جستجو برای یافتن پاسخ مناسب می‌تواند راهی برای بررسی منابع پریشانی شما باشد. اگر ریشه و دلیلی روانشناختی وجود داشته باشد، تلاش صرف شما برای تقویت میل جنسی کمکی نخواهد کرد. ابتدا باید به ریشه مشکلاتتان بازگردید و آنها را حل کنید.

در ادامه به چند راهکار عملیاتی نیز جهت افزایش میل جنسی توجه کنید.

۱- سعی کنید میوه‌های خاصی را بخورید
شواهد کمی از اثربخشی مواد غذایی خاص حمایت می‌کند، اما در عین حال در آزمایشات صورت گرفته هیچ ضرری نیز برای آنها به اثبات نرسیده است. برای مثال، انجیرها، موزها و آووکادو مواد غذایی افزایش دهنده میل جنسی هستند که به عنوان داروهای تقویت کننده نیروی جنسی نیز شناخته می‌شوند.
این غذاها همچنین ویتامین‌ها و مواد معدنی مهم بدن را فراهم می‌کنند که می‌تواند جریان خون را به سوی دستگاه تناسلی افزایش داده و موجب ارتقای یک زندگی جنسی سالم شود.

۲- شکلات خوردن را امتحان کنید
در طول تاریخ، شکلات نماد میل بوده است. این امر نه تنها به خاطر طعم خوشمزه‌اش، بلکه به دلیل قدرتش برای بهبود لذت جنسی مورد توجه قرار گرفته است. بر طبق یک مطالعه، شکلات باعث آزاد شدن فنیلتیلامین و سروتونین در بدن شما می‌شود. این مواد می‌توانند اثرات تقویت کنندگی نیروی جنسی و همچنین سرزندگی در خلق و خوی را ایجاد کنند. بر اساس تحقیقات دیگری، اثرات شکلات بر روی رابطه‌ی جنسی احتمالا بیشتر از آنکه بیولوژیکی باشد، روانشناسی است.

۳- به صورت روزانه سبزیجات مصرف کنید
دفعه بعد که تصمیم گرفتید برای صرف یک شام عاشقانه در کنار معشوقه‌ی خود بنشینید، کمی ریحان یا سیر را به ظرف غذای خود اضافه کنید. بوی ریحان باعث تحریک احساسات می‌شود. سیر حاوی مقادیر بالای آلیسین است و جریان خون را افزایش می‌دهد. این اثرات ممکن است به مردانی که با اختلال نعوظ دست به گریبان هستند، کمک کند. عصاره حاصل از برگ‌های درخت چینی ژینگو (درختی که معمولا در معابد چین یافت می‌شود)، یکی دیگر از گیاهانی است که برای درمان اختلال عملکرد جنسی ناشی از داروهای ضد افسردگی استفاده می‌شود.

۴- از یک توصیه‌ی آفریقایی استفاده کنید
یوهیم بین، یک آلکالوئید موجود در پوست گیاه همیشه سبز آفریقای غربی است که به عنوان یک ویاگرای طبیعی شناخته شده است. برخی از مطالعات نشان می‌دهد که پوست یوهیم بین می‌تواند به شما کمک کند نعوظ خود را حفظ کنید. علاوه بر این، این ماده می‌تواند کیفیت نعوظ را نیز افزایش دهد. با این حال، محققان می‌گویند یک معادل طبیعی برای ویاگرا وجود ندارد.

۵- اعتماد به نفس خود را افزایش دهید
نحوه‌ی احساس شما در مورد بدنتان، بر روی چگونگی احساس شما در رابطه جنسی‌تان تاثیر می‌گذارد. یک رژیم غذایی نامنظم و عدم انجام ورزش ممکن است سبب ایجاد یک تصویر بد از خود شود. این موارد می‌توانند شما را از داشتن و لذت بردن از رابطه جنسی دلسرد کنند.

شما می‌توانید عزت‌نفس و نیروی محرکه جنسی خود را با تغییر تمرکز از نقص‌های خود به سوی ویژگی‌های مثبت خود افزایش دهید. علاوه بر این، شما همچنین می‌توانید بر روی لذت تجربه شده در طول رابطه جنسی متمرکز شوید.

۶- زمانی را برای مراقبه و تسکین استرس اختصاص دهید
مهم نیست که شما در حال حاضر چقدر سالم هستید، تأکید بر روی این موضوع است که استرس داشتن بر روی نیروی محرکه جنسی شما تاثیر می‌گذارد. زنان به طور خاص به اثرات استرس حساس هستند که این موضوع می‌تواند در زندگی جنسی آنها تأثیرگذار باشد. از سوی دیگر، مردان گاهی از روابط جنسی برای خلاصی از شر استرس استفاده می‌کنند. گاهی اختلاف در رویکرد جنسی ممکن است منجر به درگیری شود. برای از بین بردن استرس، شرکت در فعالیت‌های ورزشی، تمرین تای چی یا کلاس یوگا می‌تواند مفید باشد.

۷- رابطه خود را بررسی کنید
پس از آنکه شما با همسرتان درگیر یک مشاجره شدید، احتمالا شما در خلق و خوی مناسبی برای برقراری رابطه‌ی جنسی قرار ندارید. برای زنان، درک نزدیکی عاطفی برای صمیمیت جنسی بسیار مهم است. این امر بدان معنی است که اختلافات حل نشده می‌تواند رابطه جنسی شما را تحت‌تاثیر قرار دهد. ارتباطات برای ایجاد اعتماد، ضروری است. مهم است که اقدامات لازم برای جلوگیری از بالاگرفتن خشم و مجادلات صورت گیرد.

۸- با یک پزشک مشورت کنید
حتی اگر شما یک رویکرد طبیعی برای افزایش میل جنسی یا نیروی محرکه جنسی خود داشته باشید، هنوز هم ممکن است صحبت با یک پزشک ایده‌ای خوب برای شما باشد. پزشکان می‌توانند در شناسایی مشکلات اساسی به شما کمک کنند. پزشک شما ممکن است برخی از استراتژی‌های لازم را برای افزایش سلامت جنسی‌تان به شما پیشنهاد کند. این اقدامات ممکن است شامل برقراری گفتگو با شریک زندگی شما، انتخاب شیوه زندگی سالم و درمان بیماری‌های ریشه‌دار و اصلی باشد. پی بردن به ریشه‌ی مشکلی که بر زندگی جنسی شما تاثیر می‌گذارد، یافتن راه‌حل را ساده‌تر می‌کند.

۹- آزمون و خطا
انواعی از روش‌های مختلف وجود دارد که می‌تواند به‌طور طبیعی باعث افزایش میل جنسی یا نیروی محرکه جنسی شما شود. با این حال، مهم است که به یاد داشته باشید این مسائل در مرد و زن متفاوت است. شما ممکن است برای پیدا کردن آنچه که برای شما مناسب و مطلوب است، آزمون و خطاهای بسیاری را پشت سر بگذارید. اگر تصمیم دارید به داروهای تجویزشده بپردازید، به‌یاد داشته باشید مقصود و هدف در هسته‌ی رابطه‌ی جنسی نهفته است.

مهم است که به یاد داشته باشید، چنانچه مشکلات احساسی و عاطفی بر روی میل جنسی شما تأثیر گذاشته است، استفاده از چند قرص تقویت‌کننده‌ی قوای جنسی پاسخی صحیح برای حل آن نخواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا