چک لیست وسایل کوهنوردی

ما در این مقاله لیستی از تجهیزات ضروری و غیرضروری را ارائه می‌دهیم. اگر زیاد به نظر‌ می‌رسد، نگران نباشید – شما به همه اینها نیاز نخواهید داشت و تمام وسایل موجود در لیست ما برای همه انواع کوهنوردی الزامی نیست.

به گزارش پارسینه پلاس به نقل از منابع اینترنتی، ما در این مقاله لیستی از تجهیزات ضروری و غیرضروری را ارائه می‌دهیم. اگر زیاد به نظر‌ می‌رسد، نگران نباشید – شما به همه اینها نیاز نخواهید داشت و تمام وسایل موجود در لیست ما برای همه انواع کوهنوردی الزامی نیست.

لوازم ضروری کوهنوردی

چک لیست لوازم کوهنوردی

۱. کفش کوهنوردی

کفش کوهنوردی مناسب مهم ترین وسیله‌ای است که‌ می‌توانید به همراه داشته باشید. هیچ چیز بدتر از این نیست که مجبور باشید ساعت‌های پیاپی با پاهای دردناک یا تاول‌زده راه بروید.

۲. باتوم (عصای) کوهنوردی

باتوم‌ کوهنوردی به شما کمک‌ می‌کند تعادل خود را حفظ کنید. در زمین‌های شیب دار، و گذرگاه‌های رودخانه، باتوم‌ها به عنوان سومین و چهارمین نقطه تعادل عمل‌ می‌کنند.

باتوم‌ها با برداشتن مقداری بار از روی پاهایتان، مخصوصاً زمانی که در حال پایین‌آمدن هستید، برای استقامت شما معجزه می‌کنند. آنها همچنین از زانوهای شما در برابر سایش محافظت‌ می‌کنند. در حال حاضر باتوم‌های اسنوهاک و ام بی سی از بهترین باتوم‌های موجود در بازار ایران هستند.

۳. کوله پشتی کوهنوردی

در کنار کفش مناسب احتمالاً بهترین موردی که باید برای کوهنوردی روی آن سرمایه‌گذاری کنید، کوله‌پشتی کوهنوردی است. شما گاهی باید تا ۱۲ ساعت به‌طور‌مداوم آن را حمل کنید؛ پس ضروری است که یک کوله‌پشتی دارای پشتی فنردار و بسیار راحت تهیه کنید، تا هنگام کوهنوردی به کمر و شانه‌هایتان فشار وارد نشود.

سایر ویژگی‌های مفید کوله پشتی کوهنوردی عبارتند از:

 • کیسه نگهدارنده آب
 • جیب‌های بیرونی (برای نگهداری وسایل بارانی و…)
 • کاور باران

۴. لباس کوهنوردی

پوشیدن لباس کوهنوردی مناسب ضروری است. لباس مناسب باعث راحتی شما می‌شود، از شما در برابر نور خورشید محافظت‌ می‌کند و از گرمازدگی/یخ زدگی شما جلوگیری‌ می‌کند. لباس‌ها را‌ می‌توان به دسته‌های مختلفی تقسیم کرد:

۱. جوراب کوهنوردی

جوراب‌ کوهنوردی از مهمترین اجزای لباس کوهنوردی به‌حساب می‌آیند. این جوراب‌های ضد تاول از تعریق پاهای شما جلوگیری کرده و مانع از تاول‌زدن پاهایتان می‌شوند.

۲. شلوار

ما شخصاً پوشیدن شلوار کوهنوردی را به جای شلوارک توصیه می‌کنیم، زیرا از پاها در برابر خراش محافظت و در مواقع لزوم به گرم‌نگه‌داشتن پاها نیز کمک می‌کند (نکته جانبی: برخی از افراد از شلوارهای زیپ‌آف استفاده می‌کنند که به شلوارک تبدیل می‌شوند.

خرید یک شلوار خوب با قابلیت آبکشی و خشک‌شدن سریع را توصیه می‌کنیم که تحرک شما را کم نکند. البته توصیه می‌کنیم شلوار ضد آب نخرید! زیرا باعث‌ می‌شوند که به طرز وحشتناکی عرق کنید.

پارچه سبک و قابل تنفس بهترین است – و هر چه می‌پوشید، شلوار جین نپوشید. شلوار جین سنگین و غیر قابل انعطاف است و اگر آن را خیس کنید تا روزها مرطوب‌ می‌ماند.

۳. بالاتنه

لایه‌بندی برای کوهنوردی مهم است. ما شخصاً پوشیدن موارد زیر را توصیه‌ می‌کنیم:

۱. پوشاک لایه اول: هر چیزی که سبک یا دارای قابلیت تنفس باشد.

۲. پوشاک لایه میانی: باید آنقدر گرم باشد که شما را از باد و سرما محافظت کند، اما نه آنقدر گرم که نتوانید با آن در سربالایی راه بروید.

۳. کاپشن کوهنوردی: این برای زمانی است که از حرکت باز‌ می‌ایستید. سعی کنید کاپشن سبک با پارچه مقاوم تهیه کنید.

۴. عینک و کلاه: با یک کلاه از سر خود محافظت کنید! همچنین توصیه‌ می‌کنم عینک آفتابی برای محافظت از چشمان خود به همراه داشته باشید.

۵. آب و غذا

کمبود آب یا غذا باعث آسیب جدی یا مرگ در هنگام بالا رفتن از کوه می‌شود. و اجازه دهید به شما بگویم: چیزی ترسناک‌تر از گیرکردن در منطقه خلوت بدون غذا و آبی برای خوردن وجود ندارد.

تمام کردن آب پیشنهادی حتی ترسناک‌تر است، زیرا بدن شما بدون آن به سختی‌ می‌تواند دوام بیاورد. بدتر از آن، بیشتر کوه‌ها جایی برای تأمین آب ندارد، بنابراین باید تمام وسایلتان را با خود حمل کنید.

ما این موارد را پیشنهاد می‌کنیم:

 • ۱ لیتر آب برای هر ۲ ساعت پیاده‌روی که قصد انجام آن را دارید (حداکثر ۴ لیتر)
 • یک وعده غذایی بیشتر از برنامه‌ریزی‌هایتان
 • پروتئین به مقدار کافی

پیشنهاد می‌شود غذا و آب بیشتری نسبت به آنچه که انتظار دارید به همراه داشته باشید، زیرا این کار از تمام شدن شما جلوگیری‌ می‌کند

۵. تجهیزات ناوبری

این دسته‌ شامل نقشه و قطب نما، GPS و تلفن همراه می‌شود. هر چیزی که انتخاب می‌کنید، مهم است که هرگز بدون ابزار مسیریابی به کوهنوردی نروید. علاوه بر این، باید گزارش‌های سفر را از قبل بخوانید تا بدانید چه چیزی در انتظارتان هست.

۶. هدلامپ

اگر بخواهم یک قطعه ضروری را انتخاب کنم که کوهنوردان آن را ضروری نمی‌دادنند، اما باید آن را همراه خود داشته باشند، یک چراغ پیشانی یا هدلامپ خواهد بود.

چراغ‌های پیشانی برای زمانی که هوا تاریک‌ می‌شود و شما باید در مسیر خود حرکت کنید بسیار ارزشمند هستند.

۷. لوازم اضطراری

در نهایت، هنگام کوهنوردی، علاوه بر لوازم ضروری کوهنوردی همیشه باید یک کیت لوازم اضطراری همراه خود داشته باشید. اینها مواردی هستند که امیدوارید مجبور نباشید کنند. این لوازم شامل موارد زیر است:

 • باتری های یدکی: برای چراغ پیشانی و هر دستگاه جی پی اسی که ممکن است حمل کنید.
 • کبریت و روشن کنندۀ آتش: توانایی آتش سوزی‌ می‌تواند تفاوت بین زندگی و مرگ باشد.
 • کیف کمک‌ های اولیه: همیشه مسکن، باند، محلول ضد عفونی کننده همراه خود داشته باشید.

شما باید کیف کمک‌های اولیه خود را مطابق با نیازهای خاص خود تنظیم کنید. اگر آسم یا آلرژی دارید، مقداری داروی اضافی را در کیف خود قرار دهید. اگر در آب و هوای سرد یا مرطوب پیاده روی‌ می‌کنید، پتوی اضطراری‌ می‌تواند یک سرمایه گذاری عالی باشد.

لوازم غیرضروری کوهنوردی

۱. دوربین

بعد از نام بردن لوازم ضروری بیایید به سراغ وسایل غیرضروری برویم. اگرچه این موارد ضروری نیستند، اما سفر شما را راحت می‌کنند.

اگرچه من دوربین را اختیاری می‌دانم، اما بسیاری از مردم آن را جزء تجهیزات ضروری می‌دانند! بخشی از لذت کوهنوردی این است که بتوانید زیبایی‌های طبیعت را ثبت کنیددر حال حاضر، اکثر مردم تلفن همراه دارند که برای عکس گرفتن به آنها کمک‌ می‌کند

۲. پانچو (بارانی)

به سختی فکر کردیم که آیا باید پانچو و بارانی – لباس ضد آب که شما را خشک نگه می‌دارد – را در دسته لوازم ضروری قرار دهیم یا نه. در نهایت تصمیم گرفتیم این کار را نکنیم، به این دلیل ساده که لازم نیست هرکسی هر بار که به کوهنوردی‌ می‌رود، وسایل بارانی به همراه داشته باشد.

به عنوان مثال، اگر در یک آب‌وهوای خشک یا منطقه‌ای با الگوهای آب‌وهوایی قابل پیش‌بینی زندگی‌ می‌کنید، به احتمال زیاد مجبور نیستید همیشه وسایل بارانی خود را همراه داشته باشید. با این حال، اگر در حال سفر به قله‌های شمال غرب اقیانوس آرام هستید، پیشنهاد می‌شود همراه خود داشته باشید.

۳. دستگاه تصفیه آب

یادتان هست وقتی در مورد کمبود آب صحبت کردم چقدر بد است؟ همراه داشتن نوعی دستگاه فیلتراسیون‌ می‌تواند از وقوع این اتفاق جلوگیری کند و به شما امکان‌ می‌دهد هر زمان که به یک رودخانه رسیدید بطری آب خود را پر کنید.

سه راه اصلی برای انجام این کار وجود دارد:

۱. فیلترها: فیلترهای پمپ دستی هرگونه رسوب، باکتری و انگل را از آب شما جدا‌ می‌کنند. آنها تمیزترین آب را برای نوشیدن به شما‌ می‌دهند، اما ویروس‌ها را حذف نمی‌کنند.

۲. قرص ها: قرص‌های ید که در آب خود قرار‌ می‌دهید، ویروس ها، باکتری‌ها و انگل‌ها را از بین‌ می‌برند. با این حال، آنها رسوبات را از بین نمی‌برند، حدود نیم ساعت طول‌ می‌کشد تا اثر گذارند، و‌ می‌توانند طعم عجیبی به آب  بدهند.

۳.SteriPen: این دستگاه کوچک از نور ماوراء بنفش برای از بین بردن باکتری‌ها، ویروس‌ها و انگل‌ها در کمتر از یک دقیقه استفاده‌ می‌کند بدون اینکه مزه‌ای باقی بگذارد. بااین‌حال، آنها رسوبات را از آب پاک نمی‌کنند.

من شخصاً برای بیشتر صعودهایم از SteriPen استفاده‌ می‌کنم و اگر نگران شفاف نبودن آب هستم، آن را با LifeStraw ترکیب‌ می‌کنم.

دستگاه‌های تصفیه آب بسیار مفید هستند، اما فقط در صورتی که بدایند منابع آب در مسیر پیاده‌روی وجود دارد. از قبل تحقیق کنید تا وزن اضافی را روی کوه خود حمل نکنید.

۴. خوراک‌پز

غذای گرم‌ می‌تواند باعث افزایش روحیه شما شود. چه در یک شب کمپ بزنید یا صرفاً یک ناهار گرم بخواهید، همراه داشتن یک اجاق گاز کوهنوردی برای گرم‌ کردن مقداری غذا‌ می‌تواند ایده خوبی در روزهای طولانی کوهنوردی باشد. اجاق گازهای جت بویل سبک‌ترین و بهترین عملکرد را در میان خوراک‌پزها دارند.

۵. لوازم کمپینگ

گاهی اوقات برای بالا رفتن از یک کوه، باید یک شب را در نیمه پایینی کوه بخوابید. برای انجام این کار، باید لوازم کمپینگ به همراه داشته باشید:

۱. چادر کوهنوردی

یک چادر کوهنوردی سبک وزن شما را در طول شب گرم و خشک نگه‌ می‌دارد. چادر اسنوهاک و چادر پکی نیو کیفیت مناسبی برای یک سفر کوهنودی دارند. اگر ماجراجو هستید یا‌  وزن کمی دارید، یک ننو بخرید.

۲. کیسه خواب

می‌توان تا اندازه کوچک بسته‌بندی کرد و حتی اگر دما به زیر صفر برسد، شما را گرم نگه‌ می‌دارد. کیسه خواب‌ها دارای اشکال و اندازه‌های مختلفی هستند. کیسه‌های مختلف را می‌توان از مواد مختلف با ویژگی‌های مختلف ساخت که همه اینها بسته به کاربرد خاصی است که برای آن طراحی شده‌اند.

اگر دنبال کیسه خواب مناسب خود می‌گردید، به شما پیشنهاد‌ می‌کنیم با یک سوال ساده از خودتان شروع کنید: کجا‌ می‌خواهید کمپ بزنید؟ البته انتخاب مکان مناسب کمپینگ بسیار مهم است.

۶. چاقو

داشتن یک چاقو یا چند ابزار می‌تواند به شما در تعمیر تجهیزات، ساختن پناهگاه، یا حتی بریدن یک تکه ریسمان، کمک کند.

۷. طناب

طناب شاید مهم‌ترین چیزی باشد که در هر ماجراجویی تخصصی کوهستانی نیاز دارید. برای یک طناب صخره‌نوردی، ما توصیه می‌کنیم یک طناب کششی با حداقل ۹.۴ میلی متر عرض و ۶۰ متر طول داشته باشید.

 

۸. هارنس

برای اینکه به درستی خود را به طناب بچسبانید، به یک هارنس نیاز دارید که به خوبی دور کمر شما قرار بگیرد و شما را در جای خود نگه دارد. اکثر شرکت‌های تجهیزات صخره‌نوردی، مانند بلک دایموند و آرک‌تریکس، هارنس‌هایی را برای این منظور می‌سازند. ما شخصاً استفاده از بند کمر را به جای مهار سینه توصیه‌ می‌کنم.

۹. کفش آب

اگر کوهپیمایی شما مستلزم‌ گذشتن از رودخانه است، داشتن یک جفت کفش آبی‌ می‌تواند راهی عالی برای جلوگیری از خیس‌شدن کفش‌هایتان باشد.

در واقع، هر کفشی‌ می‌تواند به عنوان یک کفش آبی عمل کند، بنابراین شاید نیازی به خرید کفش خاص نداشته باشید. یک جفت کفش پیاده‌روی خوب مفید است، اما به شدت خیس‌ می‌شود و فضای زیادی را در کولۀ شما اشغال‌ می‌کند. صندل‌ها نیز‌ می‌توانند کارایی داشته باشند، به شرطی که به اندازه کافی به پای شما محکم شوند.

جمع بندی

کوهنوردی یک ورزش شگفت‌انگیز و راهی عالی برای غنی‌تر کردن زندگی‌تان است، اما تهیه تمام وسایل برای آن می‌تواند گیج‌کننده باشد. امیدواریم این مقاله راهنمای خوبی در خصوص این موضوع برای شما باشد.

1 دیدگاه

 1. وجدانا عجب دلگرمی دادی، یه روحیه هم به تیمتون بده 🤣
  ماشاالله دیگه با وجود این اسطوره های لنگ شهرنو نمیخوایم. سپهر و بانو، شیث، نصرتی و…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا