کشف جهانی در موزه سنگ و گوهر دریای نورشیراز

موزه سنگ و گوهر دریای نورشیراز یکی از موزه‌های فرهنگی و تاریخی شهر شیراز است که در آن نمونه‌هایی از سنگ‌ها، مینرال‌ها، کریستال‌ها و جواهرات نمایش داده می‌شود.

به گزارش سبک ایده آل، موزه سنگ و گوهر دریای نورشیراز یکی از جاذبه‌های گردشگری شهر شیراز است که با دارا بودن مجموعه‌ای از سنگ‌ها، مینرال‌ها، کریستال‌ها و جواهرات، از دیدگاه علمی و هنری بسیار ارزشمند است.

تاریخچه موزه سنگ و گوهر دریای نورشیراز

عمارت داخل باغ ارم در دوران قاجار ساخته شده و طراح آن کسی نبوده جز معمار معروف شیرازی یعنی حاج محمدحسن خان. از تاریخ دقیق ساختن باغ ارم مدارکی وجود ندارد ولی قدمتش را به دوره سلجوقیان نسبت می دهند. با این حساب سنگ هایی که حاصل تلاش و زحمت ۲۰ ساله مهندس نادر صنعانی و حمایت مسئولین دانشگاه شیراز بود در لابه لای چنین تاریخی به نمایش گذاشته شده است. طبق اخبار روزنامه جام جم، این موزه در سال ۱۳۸۸ در طبقه همکف ساختمان اصلی باغ افتتاح شد.

موزه سنگ و گوهر دریای نورشیراز

موزه دریای نور با مساحتی در حدود ۳۰۰ مترمربع در طبقه هم کف عمارت مجلل باغ زیبای ارم واقع شده است. در این موزه بیش از ۱۴۰ گونه سنگ های قیمتی، نیمه قیمتی و همچنین گوهرهای ارزشمند در معرض عموم به نمایش گذاشته شده اند.

 

مجموعه های موزه سنگ و گوهر دریای نور

مجموعه های موزه سنگ و گوهر دریای نور

مجموعه های موزه سنگ و گوهر دریای نورشیراز

نمونه سنگ های قیمتی موزه دریای نور الماس، زمرد، یاقوت و کهرباهای زیبا هستند. از سنگ های نیمه قیمتی نیز نمونه هایی مانند عقیق، فیروزه و جاسپر را می توان نام برد. قابل ذکر است تعدادی از سنگ ها و گوهرهای نگهداری شده در این موزه از نمونه های کمیاب و بسیار ارزشمندی هستند که از معادن کشورمان ایران و همچنین سایر کشورها جمع آوری شده اند.

 

سنگ های قیمتی موزه دریای نور

سنگ های قیمتی موزه دریای نور

 

قسمتی از این موزه جذاب و چشمگیر نیز به گالری موزه اختصاص یافته است. در این بخش شما می توانید از دست سازه های بسیار زیبا و هنرمندانه نظیر گردنبند، گوشواره، دستبند و انگشتر که همگی با استفاده از سنگ ها ساخته شده اند بازدید کنید. در این قسمت همچنین شیوه تراش دادن سنگ ها را می توانید مشاهده کنید که در نوع خود تجربه جالبی خواهد بود.

جاذبه های دیدنی نزدیک به موزه سنگ و گوهر دریای نورشیراز

مسجد نصیرالملک

مسجد نصیرالملک یکی از مساجد تاریخی شهر شیراز است که در خیابان‌های مرکزی واقع شده است. این مسجد در دوره قاجاریه بنا شده است و دارای معماری زیبا و چشمگیری است.

 

بازار وکیل

بازار وکیل یکی از بازارهای تاریخی شیراز است که در مرکز شهر واقع شده است. این بازار دارای محل‌های خرید متنوعی است و همچنین برخی از محصولات سنتی شیراز مانند قالی و گلیم نیز در این بازار به فروش می‌رسد.

باغ علاءالدین

باغ علاءالدین یکی از باغ‌های تاریخی شیراز است که در مرکز شهر واقع شده است. این باغ در دوره صفویه بنا شده است و دارای معماری زیبا و باغ‌هایی با گیاهان و درختان متنوع است. این باغ در گذشته محلی برای برگزاری مراسمات و جشن‌ها بوده است و همچنین در طول تاریخ برخی از شاهان ایران مانند کریمخان زند و ناصرالدین شاه به عنوان محل اقامت خود انتخاب کرده‌اند.

قلعه کریم‌خان

قلعه کریم‌خان یکی از قلعه‌های تاریخی شیراز است که در سال ۱۱۳۹ هجری قمری بنا شده است. این قلعه در دوره قاجاریه به کار رفته و دارای معماری زیبا و برج‌های بلند است. این قلعه در گذشته برای دفاع از شهر شیراز مورد استفاده قرار گرفته است.

حافظیه

حافظیه یکی از اماکن تاریخی و فرهنگی شیراز است که به خاطر قرارگیری غزلیات حافظ در آن، شهرت دارد. این بنا در دوره صفویه بنا شده است و دارای باغ‌هایی با گل‌های زیبا و مجسمه‌هایی از شاعر حافظ است.

 

موزه سنگ و گوهر دریای نورشیراز

موزه سنگ و گوهر دریای نورشیراز

 

نکات قابل توجه برای بازدید از موزه سنگ و گوهر دریای نورشیراز

– ورود به موزه برای عموم آزاد است. – با توجه به ارزش بالای قطعات موجود در موزه، از بازدید کنندگان خواهش می‌شود که از لمس و رد دست بر روی قطعات خودداری کنند. – در موزه، امکان خرید انواع سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی وجود دارد. – از بازدید کنندگان خواسته می‌شود که در هنگام بازدید از موزه، از دوربین و فلش استفاده نکنند.

 

موزه سنگ و گوهر دریای نورشیراز

موزه سنگ و گوهر دریای نورشیراز

 

سوالات متداول درباره موزه سنگ و گوهر دریای نور

۱. چه چیزهایی در موزه سنگ و گوهر دریای نور مشاهده می‌شود؟

در موزه سنگ و گوهر دریای نور، نمونه‌هایی از سنگ‌ها، مینرال‌ها، کریستال‌ها و جواهرات به نمایش گذاشته شده‌اند.

 

۳. آیا برای بازدید از موزه سنگ و گوهر دریای نور بلیط الکترونیکی در دسترس است؟

بله، بلیط الکترونیکی برای بازدید از موزه سنگ و گوهر دریای نور در دسترس است و می‌توانید آن را از وب‌سایت رسمی موزه خریداری کنید.

 

۴. آیا دوره‌های آموزشی در موزه سنگ و گوهر دریای نور برگزار می‌شود؟

بله، در موزه سنگ و گوهر دریای نور دوره‌های آموزشی مختلفی برگزار می‌شود که شامل آموزش‌های مربوط به شناخت سنگ‌ها، گوهرها و کریستال‌ها، مینرالوژی و همچنین آموزش‌هایی برای کودکان می‌شود.

 

۵. آیا در موزه سنگ و گوهر دریای نور فروشگاهی برای خرید جواهرات و سنگ‌های قیمتی وجود دارد؟

بله، در موزه سنگ و گوهر دریای نور شیراز فروشگاهی برای خرید جواهرات و سنگ‌های قیمتی وجود دارد که می‌توانید از آن استفاده کنید.

 

نکته پایانی مقاله موزه سنگ و گوهر دریای نور

موزه سنگ و گوهر دریای نورشیراز با داشتن مجموعه‌ای از سنگ‌ها، مینرال‌ها، کریستال‌ها و جواهرات، یکی از جاذبه‌های دیدنی و گردشگری شهر شیراز است. بازدید از این موزه و شناخت اماکن تاریخی و فرهنگی شیراز، تجربه‌ای فراموش نشدنی برای گردشگران خواهد بود. همچنین، شیراز به عنوان پایتخت فرهنگی ایران و با برخورداری از آثار تاریخی، ادبی و هنری متنوع، به عنوان یکی از مقاصد گردشگری مهم در ایران شناخته می‌شود. در کنار بازدید از موزه سنگ و گوهر دریای نور، بازدید از اماکن دیگری مانند باغ ارم، آرامگاه سعدی و حافظ، مسجد نصیرالملک، قلعه کریم‌خان و غیره، نیز به شدت توصیه می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا